Aktualności

Amica Cup 2022 – ŁKS Commercecon Łódź.

Last but not least – na deser zostawiliśmy ŁKS Commercecon Łódź. Nie ma chyba co ukrywać, że ten właśnie klub przyciągnie największe zainteresowanie na trybuny i przed ekrany YouTube, gdzie będziemy transmitować cały turniej Amica Cup 2022. A to wszystko za sprawą reprezentantek, które znakomicie zaprezentowały się podczas ostatnich Mistrzostw Świata.

Kamila Witkowska, Zuzanna Górecka i Klaudia Alagierska-Szczepaniak, a w bonusie złotowianka – Paulina Maj-Erwardt. Czy to nie jest wystarczający wabik? Ale zacznijmy od naprawdę ciekawej historii klubu.

W siatkówkę w Łodzi zaczęto już grać na początku lat dwudziestych XX wieku. Jednak było to tylko uzupełnienie dla lekkoatletyki czy piłki nożnej. Jednak w 1929 roku wydzielona już została sekcja piłki siatkowej. Na początku siła była w sekcji męskiej, która dwukrotnie w tamtym okresie została Mistrzem Polski. W kadrze kobiecej na uwagę zasługuje Maria Kwaśniewska – złota medalistka podczas Igrzysk Olimpijskich z 1936 roku w Berlinie w rzucie oszczepem, ale która grała także w koszykówkę i hazenę (dla niewtajemniczonych – poprzedniczka dzisiejszej piłki ręcznej). Po zakończeniu wojny siatkówka zniknęła z ŁKS-u, a reaktywowana została dopiero w 1958 roku.
Dziesięć lat później klub awansował do ekstraklasy, a w tym samym roku, juniorki zostały Mistrzyniami Polski. W najwyższej klasie zaczęły się schody, bo ligę zmniejszono z 12 do 8 drużyn i łódzkiej drużynie, która grała zawodniczkami, których średnia wieku nie przekraczała 19 lat, ciężko się było utrzymać w elicie. Nie przeszkodziło to jednak występującemu wtedy w II lidze klubowi zaszokować Polskę i zdobyć Puchar Polski.
W roku 1980 klub wrócił do najwyższej klasy, a dwa lata później został wicemistrzem Polski. Była to jednak przystawka, bo już rok później łodzianki stanęły na najwyższym podium. W 1990 roku ŁKS podbijał Europę, a metą okazał się dopiero turniej finałowy Pucharu Konfederacji CEV. A rok później wydarzyła się katastrofa, bo ŁKS z hukiem spadł z ligi. Na ratunek wezwano trenera Jerzego Matlaka, który zrobił awans, by po roku znów spaść. Spora w tym zasługa ówczesnych działaczy klubowych, którzy tak “skutecznie” rządzili, że ostatecznie doprowadzili do likwidacji sekcji. Niebawem sekcję udało się reaktywować, jednak kadra opierała się głównej mierze na siatkarkach z grup młodzieżowych, z których ŁKS słynie. Klub rotował się w tym czasie między drugim a trzecim poziomem rozgrywkowym.
W 2010 roku powołano do życia Stowarzyszenia ŁKS Siatkówka Żeńska. Rok później łodzianki wróciły na szczebel centralnych, by w 2015, po 23 latach wrócić do siatkarskiej elity, a w 2018 zawiesić na szyi srebrne medale. Rok później po trudnym i napiętym w kalendarzu sezonie okazały się już najlepsze i zdobyły drugi w historii klubu tytuł Mistrza Polski. Z tamtego mistrzowskiego składu w kadrze do dziś pozostała Klaudia Alagierska-Szczepaniak. Rok później łodzianki zdobyły kolejny medal – tym razem brązowy. W minionym sezonie powtórzyły ten sukces i był to piąty medal zdobyty przez ŁKS z rzędu.

W nadchodzącym sezonie ŁKS Commercecon Łódź ponownie będzie mierzył wysoko. Oprócz wymienionych wcześniej reprezentantek Polski w kadrze zespołu, możemy także spotkać reprezentantki innych krajów: włoską atakującą Valentinę Diouf, brazylijską rozgrywającą Robertę Ratzke czy Słowenkę Lanę Ščuka. A tym gwiazdozbiorem będzie dowodził znakomity szkoleniowiec Alessandro Chappini.

Fot. ŁKS Commercecon Łódź

Osiągnięcia:

2 x Mistrzostwo Polski

3 x Wicemistrzostwo Polski

6 x brązowy medalista Mistrzostw Polski

3 x Puchar Polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *