AktualnościMini Siatkówka

Wielki Finał KINDER Joy of moving 2024

W dniach 28-30 czerwca odbywał się wielki finał KINDER Joy of moving. Była to jubileuszowa 30. Edycja tych zawodów. Wielkopolskie zespoły przywiozły aż 3 medale, a my mogliśmy na żywo oglądać to, co działo się w katowickiej hali MCK i spełniać muzyczne życzenia najmłodszych adeptów siatkówki.

Po raz pierwszy na wielkim finale zobaczyliśmy kategorię „Singli”, w której startowały dzieci w wieku 11 lat i młodsze. Brązowy medal wywalczyła przedstawicielka KS Volley Poznań. O wielkim pechu mogą mówić młodziutkie siatkarki GLKS BARYCZ Janków Przygodzki, które walkę o medale przegrały pechowo w tiebreakach. Stoczyły one wewnętrzny pojedynek o miejsca i ostatecznie zajęły 13 i 14 pozycję. U chłopców najwyższą lokatę zajął zawodnik IUKS Jedynki Poznań, który uplasował się na 28 pozycji, a na miejscach 45 i 46 zawody ukończyli chłopcy UKS 9 Leszno.

W „Dwójkach” dziewczynek na 15. miejscu zawody ukończył zespół z Jankowa Przygodzkiego, na 19. siatkarki UKS 9 Leszno, a na 34 pozycji zameldował się UKS Hetman Sobieski. W tej samej kategorii u chłopców na 18. i 43. miejscu zameldowali się młodzi sportowy IUKS Jedynki Poznań, a na 34. chłopcy z SPS Słupca.

W „Trójkach” dziewczynek mieliśmy wewnątrzwojewódzkie pojedynki. Ostatecznie najwyżej bo na 9. miejscu uplasowały się siatkarki UKS Kaniasiatki Gostyń, a w meczu o 11 miejsce lepsze okazały się siatkarki KS Volley Poznań, które wygrały z Enea Energetykiem. Świetny wynik zanotowali ubiegłoroczni mistrzowie w męskich „Dwójkach” czyli trójka Enea Energetyka Poznań. Po przegranym tiebreaku w półfinale z wielkoludami z Warszawy, w meczu o 3 miejsce pokonali AKS Rzeszów i mogli zawiesić po raz drugi z rzędu medale na szyi. I tu trzeba zaznaczyć, że ci młodzi mężczyźni już mają wielbicielki z całej Polski, które głośno dopingowały im w najważniejszych meczach. Na 14. miejscu znaleźli się zawodnicy UKS Piasta Krotoszyn, a na 39. młode Tygrysy z UKS 9 Leszno.

W „Czwórkach” dziewcząt to już było granie jakiego nie powstydziłyby się niejedne kadetki. W wielkim finale zagrały dziewczyny UKS 9 Leszno, które z Katowic przywiozły srebrny medal. Doskonałe 5. miejsce zanotowały dziewczyny KS Volley Poznań, a na 39. Lokacie zawody zakończyły debiutujące w wielkiej imprezie siatkarki KPS-u Progress Września. U chłopców najwyższe, bo 10. miejsce zajęli chłopcy UKS-u 9 Leszno. Na 22. lokacie wielki finał ukończyli siatkarze MUKS Amber Grom Kalisz, a na 36. kolejny zespół z IUKS Jedynki Poznań.

Przedstawiciele z Wielkopolski otrzymali nagrody dla najmłodszych uczestników. Wśród chłopców doceniony został Adam Wierzbicki z UKS 9 Leszno, a także Amelia Wachowska z GLKS Barycz Janków Przygodzki, którą możecie zobaczyć i usłyszeć w naszym filmie.

Inna siatkarka z Jankowa Przygodzkiego Zuzanna Wolska, grająca w „Singielkach” otrzymała nagrodę Fairplay za „czystą grę”, a jest to niesamowite wyróżnienie zostać wybraną spośród ponad 1500 innych zawodniczek i zawodników.

W Katowicach pojawiło się ponad 1500 zawodniczek i zawodników, które musiały przebrnąć eliminacje i zameldować się w trójce najlepszych zespołów w swoim województwie. Tegoroczna edycja „Kinderków” to był rekord wszechczasów, bo w rozgrywkach regionalnych zagrało prawie 53 tysiące uczestników, którzy reprezentowali ponad 16 tysięcy drużyn, a tych rozegranych meczów było prawie 71 tysięcy.

W ciągu tych trzech dni w Międzynarodowym Centrum Kongresowym pojawili się reprezentacji i reprezentantki Polski. Nie mogło zabraknąć prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastiana Świderskiego, który zwrócił się do sponsorów, osób zaangażowanych w organizację, a także najbliższych dzieciom – trenerom i rodzicom:  „Pragnę serdecznie podziękować naszym sponsorom i partnerom. Mam na myśli miasto Katowice, które gościło nas przez ostatnie trzy dni. Jednocześnie pragnę podziękować sędziom, wolontariuszom, a także wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tego turnieju. Gratuluję wam i dziękuję, że jesteście. Na koniec podziękowania dla waszych trenerów i rodziców, że przekonali was do uprawianie tej przepięknej dyscypliny, jaką jest piłka siatkowa. Wszyscy jesteście zwycięzcami”  – źródło minisiatkowka.pl

Poniżej nagrane przez nas rozmowy z przedstawicielami naszego województwa: UKS 9 Leszno, KS Volley Poznań, UKS Hetman Sobieski Poznań, Enea Energetyk Poznań, UKS Kaniasiatka Gostyń, GLKS Barycz Janków Przygodzki i KPS Progress Września. Dodatkowo porozmawialiśmy z będącymi na turnieju reprezentantkami Polski Julią Nowicką i Weroniką Centką-Tietianiec, byłą reprezentantką – Małgorzatą Glinką i chyba najbardziej popularnym siatkarskim trenerem w mediach społecznościowych – Dawidem Michorem.