AktualnościJuniorJuniorka

Enea Energetyk Poznań z podwójnym tytułem.

Ostatni dzień finałów wojewódzkich juniorów i juniorek zapowiadał zupełnie odmienne oczekiwania. W juniorach tytuł był już praktycznie rozstrzygnięty, a emocje miał dostarczyć mecz o drugie miejsce, w juniorkach dwa bezpośrednie starcia najpierw o brąz, a potem finał, na który wszyscy czekali.

Po dwóch dniach finału juniorów raczej nikt nie miał żadnych wątpliwości, że Enea Energetyk 1 zostanie mistrzem województwa. W dwóch dotychczas rozegranych meczach przejechał się po swoich rywalach wygrywając po 3:0. Ostatnią przeszkodą był Joker Piła, który do Poznania przyjechał bez formy i z bilansem dwóch przegranych. Nikt raczej niespodzianki się nie spodziewał. Dużo ciekawiej miało być w drugim meczu, którego stawką był tytuł wicemistrzowski. Drugi zespół Energetyka mierzył się z debiutantem w turnieju finałowym juniorów – Jedynką Poznań, która w swoim szaleństwie i entuzjazmie jest absolutnie nieprzewidywalna i stać ją na każdy wynik. Podobnie jak wczoraj, relację przygotował dla nas Sebastian Okoń, którą przedstawiamy poniżej:
“Zakończyły się Finały Mistrzostw Wielkopolski w młodzieżowej siatkówce w kategorii Junior. Zgodnie z oczekiwaniami złote medale i pamiątkową flagę odebrali zawodnicy Energetyka Poznań I. W ostatnim dniu Mistrzostw odbyły się dwa spotkania: w pierwszym meczu druga drużyna gospodarzy grała z UKS Jedynką Poznań, a w ostatnim pojedynku – pierwszy Energetyk podejmował pilskiego Jokera. Oba spotkania zakończyły się zwycięstwem drużyn spod znaku „błyskawicy” w stosunku 3:0. O ile jednak na papierze wynik jest identyczny, o tyle same mecze były całkowicie inne. W samo południe Energetyk II i poznańska Jedynka wyszły na parkiet ze świadomością, że zwycięzca tego meczu odbierze srebrne medale. Trzeba zaznaczyć, że obie drużyny złożone były w większości z młodszych roczników, więc ciężko było mówić o przewadze doświadczenia, którejkolwiek z nich. To był naprawdę fajny mecz, a sam końcowy wynik (25:19, 25:20, 25:18) nie odzwierciedla tego, co działo się na parkiecie. Energetyk próbował uciekać, a Jedynka goniła. Największe szanse zespół z os. Pod Lipami miał w trzecim secie, kiedy objął wyraźne prowadzenie na początku. Wtedy jednak uruchomione zostały „energetyczne trybuny”, które – mam takie wrażenie – dodały wiary i sił gospodarzom turnieju finałowego. Były momenty, była walka, fajne akcje i mocne przeciąganie liny. Suma summarum Energetykowi Poznań II udało się zamknąć spotkanie w 3 setach, ale duże brawa dla Chłopaków z Jedyneczki. Z kuluarowych rozmów wiem, że UKS ma w planach w najbliższym tygodniu mocne zgrupowanie – raz przed Finałami WLKP w kategorii Kadet, a dwa – przed ćwiartkami MP w Juniorze. Trzymamy mocno kciuki za tę Drużynę, bo przy dobrym losowaniu widzimy szansę nawet na awans w Juniorze. Co napisać o drugim meczu, w którym przeciwnik w 3 setach zdobywa 35 punktów? Bardzo szanuję Jokera Piłę za to, co robi dla młodzieżowej siatkówki w naszym województwie. Ale mam wrażenie, że w energetycznych chłopakach cały czas w głowie tkwił przegrany tie-break z zeszłorocznych finałów, który odbijał się czkawką przez całą podróż po rozgrywkach centralnych. Oczywiście w Pile to już inna drużyna i inni zawodnicy. Ale w Energetyku grali ci sami chłopacy, co rok temu. I chyba chcieli coś udowodnić, coś pokazać. I powiem tyle, że tak grającego Energetyka jeszcze w tym sezonie nie widziałem. Moim zdaniem ktokolwiek dzisiaj byłby po drugiej stronie siatki, nic by nie ugrał. Niestety trafiło na pilskiego juniora. Wiem, że dla pilan to nie był przyjemny mecz. Ale jestem też pewien, że to będzie cenny materiał dla Trenerów Jokera, którzy – jak zawsze – perfekcyjnie przygotują zespół przed kolejną rundą. Stać was na wiele i będziemy trzymać za was kciuki.
Na koniec warto wspomnieć o zawodnikach wyróżnionych indywidualnie:
Tymon Majewski-Nowak – Enea Energetyk Poznań 1 – MVP
Kuba Wiśniewski – Enea Energetyk Poznań 1 – Najlepszy Atakujący
Bartek Ostój – Enea Energetyk Poznań 1 – Najlepszy Libero
Krzysztof Wichłacz – Enea Energetyk Poznań 2 – Najlepszy Rozgrywający
Frank Adamiak – Enea Energetyk Poznań 2 – Najlepszy Środkowy
Filip Domagalski – UKS Jedynka Poznań – Najlepszy Przyjmujący
Wielkie gratulacje Panowie. Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na losowanie ¼ MP. Oby los był łaskawy dla wszystkich wielkopolskich drużyn.”

Klasyfikacja końcowa turnieju:
1. Enea Energetyk Poznań I
2. Enea Energetyk Poznań II
3. IUKS Jedynka Poznań
4. LOMS Joker Piła Powiat Pilski

Fot. Enea Energetyk Poznań – Młodzież

Dużo ciekawiej zapowiadał się ostatni dzień finału juniorek. Dwa mecze i dwa o realną stawkę. Pierwszy o medal brązowy, drugi o mistrzostwo. W pierwszym spotkały się zespoły, które swoje wcześniejsze mecze przegrały kolejno z Energetykiem i MKS-em Kalisz. Szamotulanin oba te spotkania przegrał po 1:3 i w dwóch meczach był naprawdę bliski może nie zwycięstwa w tych meczach, ale na pewno do stworzenia sobie warunków, aby o wygraną powalczyć. Piątka Turek w dwóch poprzednich meczach, jednak odstawała od swoich rywalek. Dlatego parząc logicznie można się było spodziewać, że i w tym meczu nie będzie miała zbyt dużo argumentów, aby powalczyć o medal. Jak już trenerzy wielokrotnie powtarzali siatkówka żeńska rządzi się swoimi prawami.
Od samego początku pierwszego seta przewaga należała do Piątki Turek. I nie wiemy czy to jakiś paraliż wdarł się w szeregi szamotulanek czy Piątka grała tak dobrze, bo szczerze mówiąc, nie był to mecz, który należałoby pokazywać w materiałach szkoleniowych dla juniorek. Dopiero pod koniec tej partii Szamotulanin zaczął grać lepiej, ale nie wystarczyło to, aby odebrać Piątce zwycięstwo w tym secie. Górą przyjezdne 25:23. Wyraźnie podrażnione takim obrotem sprawy gospodynie w drugiej partii wzięły się ostro do pracy w drugim secie i bez większych problemów wygrały ją do 11. Dwa kolejne sety dalej stały na nie najwyższym poziomie siatkarskim. Szamotulanin próbował mocno atakować, ale świetnie w obronie ustawiały się siatkarki z Turku, jednak brakowało im armat, by wyprowadzać kontry. Ostatecznie te dwie części meczu dla szamotulanek do 21 i 19 i to one cieszyły się z brązowego medalu mistrzostw Wielkopolski.

Kapitalne widowisko stworzyły za to w wielkim finale zespoły Enea Energetyka i Energa MKS SMS Kalisz. Tu oglądaliśmy już kawał dobrej siatkówki. Jak się patrzyło z boku na ten mecz można było odnieść wrażenie, że porównując te dwa mecze, odbywały się w one w jakiejś zupełnie innej lidze. Przede wszystkim oba te zespoły wyraźnie poprawiły swoją grę w porównaniu do dwóch poprzednich spotkań w turnieju. We wcześniejszych, tymi z Szamotulaninem obydwa zespoły zrobiły ponad czterdzieści błędów własnych w jednym meczu. Tutaj ta gra wyglądała już naprawdę okazale. Na koniec górą Enea Energetyk Poznań, który to mistrzostwo musiał wywalczyć z maksymalnym zaangażowaniem i po piekielnie trudnej walce zakończonej dopiero w pięciu setach: 3:2 (19:25, 25:21, 15:25, 25:22, 15:12). Nie będziemy się tu rozpisywać o szczegółach, bo działo się tak dużo, że tekstowo wyszłaby trylogia jak u Henryka Sienkiewicza. Odsyłamy Was zatem do transmisji z tego meczu. Polecamy do tego jakiś dobry napój i popcorn, a na pewno się nie zawiedziecie. Prawie dwie i pół godziny meczu na królewskim poziomie. Wystarczy kliknąć tutaj.

Nagrody indywidualne:

MVP Turnieju – Zuzanna Suska, Energetyk Poznań
Najlepsza Rozgrywająca – Klara Kempfi, MKS Kalisz
Najlepsza Przyjmująca – Amelia Mokrzan, Energetyk Poznań Poznań
Najlepsza Atakująca – Agata Zwierzyńska, UKS Szamotulanin
Najlepsza Środkowa – Maja Mikołajczyk, MKS Kalisz
Najlepsza libero – Natalia Łukaszyk, UKS Szamotulanin
Najmłodsza zawodniczka finałów – Aleksandra Przygońska, UKS Piątka Turek

Klasyfikacja końcowa turnieju:
1. Enea Energetyk Poznań
2. Energa MKS SMS Kalisz
3. UKS Szamotulanin Szamotuły
4. UKS Piątka Turek

Zarówno w juniorach jak i juniorkach wszystkie nasze zespoły będą nas reprezentować w rozgrywkach szczebla centralnego w ćwierćfinałach Mistrzostw Polski. W chłopakach nasze województwo ma prawo wystawić trzy drużyny, a że Energetyk nie może wystawić dwóch, dlatego zwalnia się miejsce dla Jokera Piły. U dziewcząt w rankingu PZPS Wielkopolska jest na pierwszym miejscu i mamy prawo zgłosić cztery zespoły. Organizatorem ćwiartki juniorek będzie Energetyk.

A my dziękujemy Szamotulaninowi Szamotuły, że po raz kolejny mogliśmy uczestniczyć w tym pięknym święcie siatkówki jako oprawa spikerska. Za wszystkie nasze zespoły trzymamy mocno kciuki i aby po brawurowym przejściu ćwierćfinałów mieliśmy okazję spotkać się w półfinałach Mistrzostw Polski w Wielkopolsce. I przypominamy, że od piątku kolejne wielkie emocje. W Pile o medale walczyć będą kadeci, w Turku kadetki i my właśnie tam się wybieramy. W trzy dni 10 meczów – będzie się działo.

Jeden komentarz do “Enea Energetyk Poznań z podwójnym tytułem.

  • Odnosząc się do finałów w kategorii Junior odnieść można wrażenie, że w wielkopolskiej siatkówce zachodzą zmiany, zmiany według mnie niekorzystne. W finale tej kategorii mieliśmy tak naprawdę jeden zespół w pełni juniorski, pozostałe zaś to roczniki młodsze ( nie pamiętam takiej sytuacji w przynajmniej ostatnich kilkunastu latach ). Dodatkowym “smaczkiem” jest to , że obecna ekipa mistrzowskiego Energetyka tak naprawdę to drużyna …. , no właśnie nie wiadomo jaka ( śledząc tą drużynę ma się wrażenie, że to sportowa, młodzieżowa korporacja ). Oczywiście paru zawodników jest od wielu lat ale coraz bardziej w identyfikacji tego, że jest to Energetyk Poznań pomagają po prostu stroje. Widać, że klub/trener za wszelką cenę chce juniorsko zaistnieć w tym roku, szkoda, że znając życie, odbywa się to kosztem tych, którzy tą drużynę zaczynali tworzyć lata temu. Oby wróciły lata, w których poziom i konkurencja w naszym województwie był wyższe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *