Aktualności

Co dalej z siatkówką po ostatnich rozporządzeniach?

21 grudnia Rząd, na podstawie rozporządzenia wprowadził, nowe obostrzenia w Polsce związane z pandemią Covid-19. Kolejny raz dostało się branży hotelarskiej, galeriom handlowym oraz innym gałęziom polskiej gospodarki. Nas jednak najbardziej poruszył zapis o obiektach sportowych i infrastrukturze, która miała być otwarta tylko dla zawodowców.

Oświadczenie w tej sprawie wystosował dzisiaj Polski Związek Piłki Siatkowej. Czytamy w nim, że:
…wszystkie rozgrywki organizowane przez Polski Związek Piłki Siatkowej (w szczególności I ligi kobiet, II ligi kobiet, II ligi mężczyzn) oraz te, które zleca do organizacji Wojewódzkim Związkom Piłki Siatkowej (w szczególności klubowe rozgrywki młodzieżowe o Mistrzostwo Polski) są dopuszczalne w rozumieniu Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 roku.

Ni mniej ni więcej oznacza to, że prawo zezwala na kontynuowanie rozgrywek, mimo nowego rozporządzenia dla klubów I kobiet oraz II lig, a także rozgrywek młodzieżowych organizowanych przez Wojewódzkie Związki Piłki Siatkowej, czytaj Wielkopolski Związek Piłki Siatkowej. Wnioskować jednak można, że zawieszone muszą zostać wszystkie rozgrywki na szczeblu III ligi. Oczywiście podczas organizacji meczów czy turniejów, które mogą się odbywać, konieczne jest przestrzeganie reżimu sanitarnego, czyli dezynfekcja rąk, szatni i innych części wspólnych, maseczki, mecze bez udziału publiczności. Jednak lepsze to, niż zawieszenie rozgrywek jak to miało miejsce wiosną tego roku.

Co ważne, PZPS informuje także, że “możliwe jest korzystanie z usług hotelarskich podczas organizowanych zgrupowań sportowych. Potwierdzeniem faktu zgrupowania lub współzawodnictwa jest dokument wystawiony przez podmiot opłacający wynagrodzenie lub stypendium sportowe albo przez odpowiednio międzynarodową federację sportową działającą w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim lub inną uznaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski albo międzynarodową organizację sportową o zasięgu kontynentalnym należącą do takiej federacji, albo polski związek sportowy.”

My rozumiemy ten komunikat jako zgodę na organizowanie obozów sportowych przy wykorzystaniu bazy hotelarskiej, o ile uczestnicy otrzymują wynagrodzenia lub stypendia sportowe albo obóz otrzymał potwierdzenie właściwego związku sportowego.

Wygląda więc na to, że – mimo panującej pandemii – rozgrywki sportowe będą kontynuowane, a adepci różnych dyscyplin będą mogli wykorzystać okres ferii zimowych do podnoszenia swoich umiejętności w trakcie obozów i zgrupowań. To także ukłon w stronę, już i tak mocno poturbowanej, branży hotelarskiej.