AktualnościJuniorJuniorkaMłodziczkaMłodzik

Drugi weekend stycznia w Wielkopolsce.

Bardzo dużo ciekawych rzeczy wydarzyło się w miniony weekend w rozgrywkach w Wielkopolsce oraz na szczeblu centralnym. Na lokalnym podwórku poznaliśmy sporo finalistów wojewódzkich: młodziczka, junior, juniorka.

Zaczynamy od tego co się wydarzyło najpóźniej, czyli Energa MKS Kalisz w Tauron Lidze. Do naszego jedynego przedstawiciela w najwyższej klasie rozgrywkowej przyjechało Uni Opole z Wielkopolanami w kadrze, czyli rozgrywającą Julią Bińczycką oraz trenerem Nicolą Vettorim. Mecz drużyn ze środka tabeli walczących o awans do fazy Play-Off. Niestety nie był to dobry mecz w wykonaniu naszego przedstawiciela. Pierwszy set pod wyraźne dyktando przyjezdnych, w drugim było już lepiej, a kaliszanki miały nawet piłkę setową, ale ją spartoliły i na przewagi wygrało Uni. Polepszenie gry w drugim secie dało efekty w trzecim, wygranym przez MKS, ale wtedy chyba skończyło się paliwo w kaliskim zespole, bo w czwartym dominowały już opolanki, które wygrały całe spotkanie 3:1. W MKS-ie widać brak rozgrywającej Alicji Grabki, które doznała kontuzji biodra i wczoraj przeszła zabieg. Niestety w tym sezonie reżyserki już na boisku nie zobaczymy. W jej miejsce MKS dokonał transferu. Ściągnięto siatkarkę z amerykańskiej ligi uniwersyteckiej – Isabellę Ashburn. Dziś jeszcze oglądała mecz spoza band reklamowych.

W I Lidze Kobiet nasze drużyny grały swoje mecze w niedzielę. Oba mecze można było śledzić w transmisjach, których linki udostępniliśmy na naszym Facebooku. Najpierw w samo południe Enea Energetyk Poznań rozpoczął starcie z wiceliderem tabeli – Sokołem Mogilno. Patrząc na tabelę faworyt wydawał się dość wyraźny, oczywiście na korzyść gospodyń z Mogilna. Ale nasze siatkarki bardzo mocno postawiły się rywalkom. Najpierw wygrały pierwszego seta 25:23. W drugim z kolei, poznanianki zostały jeszcze na ławce rezerwowych, bo na boisku ich nie było widać i przegrały wyraźnie do 14. Set trzeci i czwarty zakończyły się wynikami do 21. Trzeci dla gospodyń, czwarty dla Energetyka, zatem o końcowym triumfie decydowała piąta partia. W niej lepsze siatkarki Sokoła do 9. Ale miło się patrzyło na młody zespół Energetyka i widać też ile wnoszą do zespołu nieobecne tydzień temu młodzieżowe reprezentantki Polski. Punkt zdobyty w Mogilnie to dobry wynik. A w Sokole widać coś co oglądaliśmy w poprzednim sezonie w drużynie Energetyka. Jest tam właśnie sporo zawodniczek, które reprezentowały poznański klub w poprzednim sezonie i tak jak rok temu, po bardzo dobrym początku wraz trwaniem sezonu dyspozycja spadała. Albo tym siatkarkom wystarcza siły na pół sezonu, albo to jakiś problem mentalny, że potem im się po prostu nie chce. Może to sroga ocena, ale tak to wygląda.
Ciągle rozpędzony jest Enea Klub Siatkarski Piła. Po spacerku tydzień temu ze wspomnianym Sokołem Mogilno, tym razem pilanki pojechały do dalekiego Krosna. O ile u siebie KS wygrał wszystko, a z własnej hali zrobił prawdziwą niezdobytą twierdzę, o tyle na wyjazdach bywało to już w kratkę. Jednak pozycja ścisłej czołówki w tabeli zobowiązuje, a gra, którą się bardzo fajnie ogląda przekłada się na wyniki. Karpaty Krosno totalnie rozbite przez KS i do Piły pojechały trzy punkty. W tabeli Enea KS Piła ma już tyle samo punktów co Sokół, a miejsce przegrywa na razie mniejsza ilością wygranych. Jednak mamy przeczucie, że do Play-Offów, Piła przystąpi z drugiego miejsca. LOS Nowy Dwór Mazowiecki, wydaje się na razie poza zasięgiem.
Wszystkie wyniki, tabele i terminarz I Ligi Kobiet dostępne TUTAJ.

Kapitalna kolejka w II Lidze Mężczyzn. Wszystkie nasze zespoły wygrały swoje mecze. Po pauzie w poprzedniej kolejce zwycięstwo zanotował Bajenka Budownictwo LUKS Wilki Wilczyn nad Stoczniowcem Politechnika Gdańska na wyjeździe. Pozostałe drużyny zanotowały komplety punktów u siebie: Krishome Września ze Stilonem Gorzów, Enea Energetyk Poznań z Treflem Gdańsk II i co ważne Konspol Słupca z Orłem Międzyrzecz.
Wszystkie wyniki, tabele i terminarz II Ligi Mężczyzn dostępne TUTAJ.

O ile u panów komplet wygranych za trzy punkty, o tyle u pań można powiedzieć, że klapa, bo tylko jeden punkt w czterech meczach. Najtrudniejsze zadanie miał Biofarm Szamotulanin Szamotuły, który mierzył się z liderem. Ale tylko w pierwszym secie był równorzędnym rywalem, którego przegrał 23:25. Dwa pozostałe już wyraźniej dla Libero Aleksandrów Łódzki. Rozmowa po tym meczu z trenerem Łukaszem Klapczyńskim pod tekstem. Bez punktu z Łasku wrócił Enea Energetyk Poznań II, podobnie jak ZSMS Poznań z Wieżycy Stężyca. Obie nasze ekipy nie ugrały nawet seta. Jedyny punkt na tym szczeblu zdobył Energa MKS Kalisz II, który przegrał 2:3 na wyjeździe w Kołobrzegu. I nie jest to dobra wiadomość, bo właśnie z ekipą z województwa zachodnio-pomorskiego nasze drużyny walczyć będą o utrzymanie. Na cztery ostatnie miejsca, trzy zajmują wielkopolskie drużyny.
Czytamy Wasze komentarze i uzupełniamy informację. W grupie trzeciej mamy jeszcze GLKS Barycz Janków Przygodzki, gdzie siatkarki zanotowały wygrana za trzy punkty. Posypujemy głowę popiołem i komunikujemy o jedynym w ten weekend zespole z Wielkopolski, który wygrał swój mecz.
Wszystkie wyniki, tabele i terminarz II Ligi Kobiet dostępne TUTAJ.

Przechodzimy do rozgrywek wielkopolskich. Wedle terminarzy III ligi kobiet i mężczyzn miały pauzować przed startem fazy Play-Off. Jednak awansem rozegrano jeden mecz 1/4 finału u panów. Niepokonana w całym sezonie Tarnovia Volleyball Tarnowo Podgórne ograła 3:0 Enea Energetyka Poznań 2.
Wszystkie wyniki, tabele i terminarz III Ligi Mężczyzn dostępne TUTAJ.

Znamy komplet finalistów wojewódzkich w kategorii juniorów. Wcześniej wiedzieliśmy już, że udział w turnieju zapewniły sobie dwie ekipy Enea Energetyka Poznań i Jet Service LOMS Joker Piła – Powiat Pilski. W niedzielę w Kaliszu odbył się turniej barażowy, który wyłonił ostatniego finalistę. W pierwszym meczu IUKS Jedynka Poznań ograła Jantara Kalisz 3:0. Kluczowy zatem był mecz poznaniaków z Szamotulaninem. Ten zakończył się wygraną Szamotuł 2:1. Turniej był rozgrywany systemem trzech setów. Oznaczało to, że w ostatnim meczu Szamotulanina z Jantarem, tym pierwszym wystarczyły dwa sety do zapewnienia sobie awansu i tak też się stało. Wynik meczu 2:1 dla Szamotulanina i większą ilością zwycięstw w turnieju zagwarantował sobie miejsce w finale wojewódzkim.
W zakładce wyniki (link poniżej) udostępniamy program turnieju finałowego (z proponowanymi godzinami meczów, którego gospodarzem będzie Enea Energetyk Poznań).
Wszystkie wyniki, tabele i terminarze Ligi Juniorów dostępne TUTAJ.

Pewnie przed sezonem określilibyśmy mianem sensacji brak MKS-u Kalisz w finale wojewódzkim juniorek. Teraz nie wiemy nawet czy to niespodzianka, bo żadna z juniorek kaliskich z poprzedniego sezonu nie pozostała w klubie. Ostatnie jakie były niewiadomą co do przynależności i o których pisaliśmy we wpisach o turnieju EEVZA ostatecznie zmieniły barwy klubowe i będą reprezentować Budowlanych Łódź. Oznacza to, że MKS nie ma żadnych swoich przedstawicielek w SMS-ie Szczyrk i z tego tytułu nie należy im się miejsce w finale wojewódzkim. A stało się tak dlatego, że w ostatnim turnieju grupy 4 kaliszanki u siebie przegrały dwa mecze. Najpierw z Piątką Turek, która zdominowała te rozgrywki w tej grupie, a w kluczowym meczu, MKS przegrał ze Spartą Złotów, która zapewniła sobie awans do finału wojewódzkiego. To kolejny krok w rozwoju klubu ze Złotowa, który coraz bardziej rozpycha się łokciami w naszym województwie i staje się poważną siłą. Widać też pomysł na rozwój klubu, który prezentują Paulina Maj-Erwardt w roli prezesa oraz Dawid Erwardt, który dogląda “gospodarstwa” na miejscu, gdy żona zdobywa trofea siatkarskie w Polsce. Co do Kalisza możemy napisać tylko jedno: szkoda, że klub, który był najlepszy w Polsce we wszystkich kategoriach wiekowych żeńskiej siatkówki, przez kłótnie i waśnie wewnątrz klubu został rozbity. Na razie nie możemy opisać szczegółów zamieszania w kaliskim klubie, ale może kiedyś zrobimy materiał co się tak naprawdę wydarzyło w Kaliszu, że z najlepszego klubu młodzieżowego w Polsce, powoli zostają tylko zgliszcza.
W grupie piątej odbył się turniej, którego gospodarzem był Enea Energetyk Poznań. Nic szczególnego w nim się nie wydarzyło, bo wszystko poszło raczej zgodnie z przewidywaniami. Energetyk wygrał mecze z ZSMS-em Poznań i UKŻPS-em Kościan, choć punkt ZSMS-u może być ważny. ZSMS pokonał UKŻPS i wszystko rozstrzygnie się we wtorek w zaległym turnieju z siódmego stycznia. Nie będziemy ukrywać, że o miejscu w finale zadecyduje mecz ZSMS-u Poznań z Szamotulaninem. Wygrany wejdzie do finału o ile oczywiście nikt po drodze nie zgubi punktów z Kościanem. Początek turnieju o godzinie 15.
Wszystkie wyniki, tabele i terminarze Ligi Juniorek dostępne TUTAJ.

Rozegrano kolejne mecze w Lidze Młodzików. W grupie czwartej emocje jak na grzybach, bo rozkład sił jest znany praktycznie od początku. Miejsce w finale przed ostatnią kolejką mają już zapewnione Jet Service LOMS Joker Piła – Powiat Pilski i Progress Września. W grupie piątej pewniakiem jest Enea Energetyk Poznań. Jedną nogą jest także IUKS Jedynka, choć ta jeszcze swój awans musi przypieczętować, bo w tej grupie do rozegrania są dwie kolejki i w walce pozostaje także UKS 9 Leszno.
Uważamy, że nad systemem Ligi Młodzików, trzeba będzie w przyszłym sezonie trochę popracować, a rolą nowego (mamy nadzieję) prezesa będzie większa aktywacja klubów do udziału w tej lidze większej ilości klubów. Powiedzmy sobie szczerze: dziesięć zespołów na tak wielkie województwo w najmłodszej lidze rozgrywkowej za chwilę przeniesie nas do województw, gdzie do ligi zgłasza się po cztery-pięć zespołów. A patrząc na ilość drużyn w mini siatkówce chłopców i porównując to potem do młodzików, dzieje się coś bardzo złego, że jest taki odpływ. Mamy swoje pomysły na naprawę, jednak to nie my jesteśmy władni podejmować decyzje. Ale po sezonie mamy nadzieję z Waszym udziałem, że coś nowemu zarządowi zaproponujemy.
Wszystkie wyniki, tabele i terminarze Ligi Młodzików dostępne TUTAJ.

Znamy też czterech z sześciu finalistów Ligi Młodziczek. Po zakończonym trzecim etapie awans zagwarantowały obie ekipy: UKS Szamotulanina Szamotuły i SPS BoxPro Volley z grupy 17 oraz Enea Energetyk Poznań i Energa MKS Kalisz z grupy 18. Te zespoły mają teraz dwa miesiące przerwy od grania w oczekiwaniu na finał wojewódzki. Czy tak to powinno wyglądać? Zapytamy podczas finału. A przerwa dla nich dlatego, że są jeszcze dwa miejsca do obsadzenia. W turniejach barażowych o te dwa miejsca zagra sześć zespołów. W grupie 27 zmierzą się: TKS Siatkarza Jarocin, ASBL Piła i UKS Piątka Turek, a w grupie 28: Volley Poznań, Kaniasiatka Gostyń i Barycz Janków Przygodzki. Zwycięzcy tych grup dołączą do już wyłonionych finalistów.
Wszystkie wyniki, tabele i terminarze Ligi Młodziczek dostępne TUTAJ.

Poniżej rozmowy z trzema przedstawicielkami, które są już powoływane do młodzieżowych reprezentacji Polski z Volley Poznań: Alicją Sierpowska, Klaudią Blachoda i Michaliną Wojtasz oraz ich trenerem Przemysławem Wodzieniem. Ponadto rozmowa z Łukaszem Klapczyńskim z Szamotulanina po meczu Biofarmu Szamotulanina Szamotuły z Libero Aleksandrów Łódzki w II Lidze Kobiet, ale też o turnieju EEVZA, na którym Łukasz jest asystentem trenera:

2 komentarze do “Drugi weekend stycznia w Wielkopolsce.

  • Nie zapominajmy o dziewczynach z Jankowa, które wygrały swój mecz 😉

  • W kadetce Turek Piła i Poznań Zagrali zaległy turniej. Fajnie by było uzupełnione zobaczyć. Pozdrawiam ????

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *