AktualnościJuniorJuniorka

Energa MKS Kalisz wicemistrzem Polski juniorek!

Zakończyły się finały Mistrzostw Polski juniorek i juniorów. Udało się wywalczyć wicemistrzostwo Polski oraz czwarte i piąte miejsce. Jest jednak złoto na szyi Wielkopolanki: Maria Spławska – wychowanka UKS Środa Środa Wielkopolska została mistrzynią w barwach Wieżycy 2011 Politechnika Gdańska Stężyca.

“Dziś jest pewien niedosyt, ale za kilka dni docenimy to co udało się osiągnąć” – to nie jest cytat jednego trenera wielkopolskich zespołów. Te słowa wypowiedzieli wszyscy trenerzy, z którymi udało nam się dzisiaj tuż po zakończeniu finałów juniorek i juniorów porozmawiać.

Podsumowanie zacznijmy od juniorów. Wczoraj pisaliśmy, że Enea Energetyk Poznań zajął piąte miejsce w turnieju. Piąte miejsce, które klasyfikuje poznaniaków na tej właśnie pozycji w Polsce! Z tej okazji urządzimy mały quiz. Wiecie kiedy ostatnim razem klub z Wielkopolski mógł się pochwalić takim osiągnięciem? Tu dajemy Wam czas chwilę do namysłu…
….
….
Sezon 2011/2012. Wtedy to Joker Piła zajął piąte miejsce w Polsce w kategorii juniorów. Przez jedenaście lat, żaden wielkopolski zespół nie był tak wysoko. Przez ten okres jedynie raz, w poprzednim sezonie Joker dostał się do turnieju finałowego, gdzie zajął ósme miejsce. Zatem czy to piąte miejsce jest sukcesem? Sami sobie odpowiedzcie na to pytanie. Ale też wiemy, że apetyty drużyny trenera Dominika Hajduka. Teraz pewnie też możemy pogdybać, bo co by było jeśli Energetyczni nie trafiliby do grupy z Lechią Tomaszów Mazowiecki i Metrem Warszawa? To przecież oni zostali odpowiednio mistrzem i wicemistrzem Polski. Co oznacza, że poznaniacy przegrali w tym turnieju tylko najlepszymi drużynami w kraju. Tym bardziej szkoda tego meczu z zawodnikami ze stolicy, gdzie Energetyk prowadził już 2:0, by przegrać 2:3. Ale taki jest właśnie sport. Przemyślenia po tym turnieju w jutrzejszym materiale w rozmowie z trenerem Dominikiem Hajdukiem.
Na małe pocieszenie dla Wielkopolski informacja, że jednak mamy medale. Dwóch wychowanków Szamotulanina miało przyjemność zawiesić medale Mistrzostw Polski. W barwach wicemistrza Metra Warszawa zrobił to Paweł Czapka, a w drużynie Jastrzębskiego Węgla grę prowadził Nikodem Wiśniewski.

Przechodząc do turnieju finałowego juniorek kolejna historyczna zagadka. Pytanie brzmi: w którym sezonie po raz ostatni, zespół z Wielkopolski NIE ZDOBYŁ medalu? Tu też trzeba się troszkę cofnąć. Taka sytuacja miała miejsce w sezonie 2017/2018. Czyli przez pięć ostatnie sezonów drużyny z naszego województwa stawały na podium Mistrzostw Polski.
W tym roku medal z mistrzowskiej imprezy przywiózł Energa MKS Kalisz. Zespół trenera Wojciecha Lalka przez cały finał grał jak z nut. Niestety w każdym turnieju jakiemuś zespołowi przydarza się słaby mecz. Nieszczęście kaliszanek polegało na tym, że ten słaby mecz przytrafił się w meczu o złoto. A może to Stężyca tak wybitnie po prostu zagrała w tym meczu? Nie nam to oceniać, ani kusić się o jakieś szersze analizy. Już w zapowiedzi finału twierdziliśmy, że Stężyca to piekielnie mocny zespół. Rok temu w finale nie dał rady MKS-owi, w fazie grupowej też przegrał, choć ten mecz nie miał aż tak kluczowego znaczenia, bo oba zespoły awans do półfinałów miał już wywalczony. Ale dziś zagrał po prostu fantastycznie. Trener Michor zdradził nam też, że ten mecz grupowy potraktował trochę, może nie szkoleniowo, ale inaczej niż wcześniejsze. Zagrywka szkoleniowca przyniosła skutek w finale. Cała rozmowa z trenerem Michorem, także jutro.
Patrząc z perspektywy MKS-u wicemistrzostwo Polski to także wielkie osiągnięcie. Jak zdradził nam trener Lalek, w siedemnastoosobowej kadrze na ten turniej, czternaście to jeszcze kadetki. CZTERNAŚCIE! I ta młodziutka ekipa została wicemistrzem Polski juniorek! Rozmowa z trenerem Lalkiem, także jutro, a będzie tam naprawdę sporo fajnych stwierdzeń i przemyśleń.
Czwarte miejsce Enea Energetyka Poznań. Dziś pewnie niedosyt, bo poznanianki grupę przeszły jak burza. Wczorajsza dramatyczna przegrana ze Stężycą, na pewno gdzieś tam została w głowach. Dziś przegrywały już 0:2. Doszły Solną na 2:2 i w tiebreaku czegoś zabrakło. A Solna była bardzo mentalnie rozpędzona. Jak powiedział nam trener Marcin Orlik, czyli członek kadry młodzieżowych reprezentacji Polski i trener z SMS-u Szczyrk (cała rozmowa również jutro), Wieliczka dochodziła do turnieju finałowego, ale w ostatnich latach kończyła na ósmym miejscu. Awans do czwórki był pozytywnym szokiem. I nawet wczorajsza porażka z MKS-em nie zakłóciła radości z gry. Mamy wrażenie, że w Energetyku widać było brak kapitan Julii Urbaniak. Przypomnijmy, że Julia doznała poważnej kontuzji podczas półfinałów w Świdnicy, która wyeliminowała ją z udziału w Dębicy. Wypadła podstawowa atakująca, zastąpiła ją na tej pozycji Karolina Nadera, która spisywała się bardzo dobrze, czego dowodem niech będzie tytuł MVP jednego z meczów grupowych, ale z kolei zabrakło manewru na przyjęciu, skąd na atak poszła właśnie Karolina. Nie stawiamy tezy, że jakby skład był pełny, to wynik byłby inny. Zaznaczamy jednak, że taka okoliczność się pojawiła. Niemniej, czwarte miejsce w Polsce do wielki sukces, patrząc choćby na sezon wstecz, gdy Energetyczek w ogóle w turnieju finałowym nie było.

Na wstępie zaznaczyliśmy, że jako Wielkopolska jednak złoty medal mamy. Maria Spławska, wychowanka UKS Środa Środa Wielkopolska dziś świętuje.
Nie znaleźliśmy niczego lepszego niż wpis ze strony UKS-u Środa:
MARIA SPŁAWSKA z zespołem GKS Wieżyca 2011 Stężyca MISTRZYNIĄ POLSKI JUNIOREK!!!! Dziewczyna z małego wielkopolskiego miasta zdobywa upragniony cel Mistrzostwo Polski! Od wtorku towarzyszyły nam ogromne emocje, przed telefonami, komputerami śledziliśmy siatkarskie zmagania z Finału Mistrzostw Polski w Piłce Siatkowej Juniorek w Dębicy. Co jeszcze rok temu wydawało się praktycznie nieosiągalnym marzeniem… dziś stało się faktem! Mania, średzianka, wychowanka naszego klubu Glinka Academy UKS Środa zdobywa Mistrzostwo Polski! Od 9 roku życia Maryśka zaczęła swoją siatkarską przygodę, przez pierwsze 3 lata zastanawiała się czy chce tańczyć, czy grać w siatę . Tak tak, tak było choć dziś, aż trudno w to uwierzyć. A jak już się zdecydowała to przyszły sukcesy, ale i też bardzo trudne momenty… Przez dwa lata była zawodniczką SMS Szczyrk, a w sezonie 2022/2023 gra w Stężycy w 1 Lidze PZPS. Dziękujemy Zarządowi Klubu GKS Wieżyca 2011 Stężyca oraz trenerowi Dawidowi Michorowi za daną szansę, zaufanie, za ogrom pracy i szaleństwo, które dziś dało ZŁOTY MEDAL!!!
GRATULACJE!!!
Nie byłoby sukcesu Marii, gdyby nie ogromne zaangażowanie jej mamy. Monia ogromne gratulacje! Skaczemy z radości i ściskamy Was z całych sił.
Cały czas zapraszamy na treningi dziewczynek roczniki 2011-2015. Jak widać warto grać w siatkówkę
“.

I jak już wspomnieliśmy, jutro rozmowy z trenerami: Mistrzyń Polski – Dawidem Michorem, Energa MKS-u Kalisz – Wojciechem Lalkiem, Marcinem Orlikiem z SMS-u Szczyrk, Dominikiem Hajdukiem trenerem juniorów i Michałem Dudkiem trenerem juniorek Energetyka.

Tymczasem medalistom gratulujemy i wszystkim dziękujemy za cztery fantastycznie dni pełne emocji. W przyszły weekend półfinały MP kadetów i kadetek z udziałem naszych drużyn i mamy nadzieję, że przyniosą nam równie dużo pozytywnych wrażeń.

I na koniec. Jakby ktoś szukał Mocnego Serwisu siatkarskiego, polecamy Strefę Siatkówki, naszego partnera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *