AktualnościIII liga KobietIII liga MężczyznJuniorka MłodszaMłodziczka

Podsumowanie weekendu w Wielkopolsce.

Za nami ważny weekend w rozgrywkach wojewódzkich. Seniorzy zagrali pierwsze mecze Play-Off w trzecich ligach, młodziczki zagrały pierwsze turnieje barażowe o wejście do finału wojewódzkiego, ale przede wszystkim poznaliśmy wszystkich finalistów kadetek.

Pierwsze mecze fazy Play-Off rozegrali trzecioligowcy. Najwcześniej, bo już tydzień temu odbył się pojedynek Enea Energetyka Poznań II z Tarnovią Volleyball Tarnowo Podgórne. Niespodzianki nie było i niepokonana w cały sezonie Tarnovia ograła młodych Energetyków 3:0. W pozostałych meczach również wygrywały zespoły, które można uznać za faworytów, bo przystąpiły do tej fazy z wyższego miejsca po fazie ligowej, co oznacza, że wszystkie pojedynki wygrali goście. Enea Energetyk pokonał 3:1 Volley Żerków. Bez straty seta Volley Opatówek pokonał Volley kost-pol.pl Wieleń, a Zamek Gołańcz w meczu z Astrą Krotoszyn stracił jednego seta.
Raczej mało prawdopodobne, aby w rewanżach doszło do odwrócenia sytuacji i pojawiły się złote sety.
Wszystkie wyniki i terminarze III Ligi Mężczyzn do zobaczenia TUTAJ.

Znacznie ciekawiej jest u pań. Bo tu zanotowaliśmy dwa mecze wygrane przez gospodynie i dwa przez przyjezdne. Najpierw to czego się można było spodziewać, czyli bezdyskusyjna wygrana hegemona III Ligi Kobiet – Piątki Turek nad SKS-em Murowaną Gośliną. Swoje w meczu wyjazdowym zrobiła też Sparta Złotów, która ograła Mileszę Targową Górkę. Ale w dwóch pozostałych meczach doszło już do niespodzianek. Bardzo solidny w trakcie rundy zasadniczej UKŻPS Kościan przegrał z SPS-em Volley Piła. I nie ukrywamy, że dla nas to niespodzianka, bo jak wspomnieliśmy UKŻPS podobał nam się w trakcie sezonu, a pilanki po słabszym początku dopiero się rozkręcały. I chyba to napędzanie zaczyna być w dobrym okresie, czyli kiedy przychodzą najważniejsze mecze. SPS BoxPro Volley Piła – UKŻPS Kościan 3:0. Sensacją śmiało możemy określić wynik meczu w derbach Poznania. W hali ZSMS-u Poznań pojawił się silny jak na nasze warunki III ligi – SKF PBS / SP 69 Poznań. Skoro użyliśmy już słowa sensacja, łatwo się można domyślić, że wygrane w tym meczu okazały się gospodynie 3:1. Zespół ZSMS-u złożony głównie z kadetek pokonał doświadczone i ograne na szczeblu II Ligi siatkarki SKF-u. Ale mamy wrażenie, że to nie koniec tej rywalizacji i SKF bardzo mocno będzie chciał zmazać plamę z pierwszego meczu i doprowadzić do Złotego Seta.
To przypominamy, że jeśli zespół, który przegrał pierwszy mecz “za 3 punkty”, czyli 0:3 LUB 1:3 i w rewanżu wygra również za 3 punkty, czyli 3:0 LUB 3:1 – dokładny wynik setów nie ma tu znaczenia, to po zakończeniu takiego meczu, zostanie rozegrany Złoty Set do 15 punktów. Wygrany awansuje dalej.
Wszystkie wyniki i terminarze III Ligi Kobiet do zobaczenia TUTAJ.

Z ważnych sobotnich rzeczy, rozegrano pierwsze turnieje barażowe o wejście do finału wojewódzkiego młodziczek. Przypominamy, że miejsca mają już zapewnione cztery zespoły: UKS Szamotulanin Szamotuły i SPS BoxPro Volley Piła z grupy 17 oraz Enea Energetyk Poznań i MKS Kalisz z grupy 18. Pozostały jeszcze dwa miejsca do obsadzenia i walczy o nie sześć drużyn podzielonych na dwie grupy: W grupie 27 rywalizują Siatkarz Jarocin, ASBL Piła i Piątka Turek. Po pierwszym turnieju dwa zwycięstwa zanotowała ekipa z Turku. Jedną wygraną zaliczyły pilanki, a Siatkarz triumfu będzie szukał w kolejnych dwóch turniejach. W grupie 28 po pierwszym turnieju na czele Volley Poznań. Za nim Barycz Janków Przygodzki, a tabelę zamyka Kaniasiatka Gostyń.
Ponadto odbyła się seria turniejów o dalsze miejsca. Wszystkie wyniki i aktualne tabele oraz terminarze znajdziecie TUTAJ.

Miniona niedziela była niezwykle emocjonująca. Przed ostatnią kolejką, a raczej serią turniejów teoretycznie nawet osiem zespołów miało szansę na awans do finału wojewódzkiego. Pewniakiem był Enea Energetyk Poznań, który już przed tą kolejką miał zapewniony udział w finale. Mówimy o awansie sportowym, bo jest też furtka posiadania zawodniczek klubu w SMS-ie Szczyrk. Taką przepustkę miały trzy zespoły: wspomniany już Energetyk, ale także Szamotulanin i MKS Kalisz. Czyli jeśli tym drużynom podwinęłaby się noga w niedzielnych meczach w finale i tak by się znalazły, ale wtedy awansowałyby inne i finał mógłby liczyć nawet sześć zespołów.
Nie ma co ukrywać, że najłatwiejszą przeprawę miały kaliszanki, które mierzyły się z najsłabszymi w lidze ASBL Piłą i Energetykiem drugim. Zadanie odrobione przez MKS i zainkasowany komplet punktów, co oznaczało “sportowy” bilet do finału. Punktu wedle naszych obliczeń potrzebowała Sparta Złotów do zaklepania sobie finału. Ale Spartanki się nie rozdrabniały i zainkasowały ich aż 5. W najciekawszym meczu ograły silnego Energetyka 2:1 oraz 3:0 ZSMS Poznań.
Najciekawszy turniej odbył się w Turku, bo gospodynie mierzyły się z Volley’em Piłą i Szamotulaninem. Jak już wspomnieliśmy Szamo i tak finał miał zapewniony, ale też mógł zadecydować czy “zaprosić” na finał u siebie którąś z wymienionych drużyn. Ekipa Łukasza Klapczyńskiego jednak nie okazała się rozrzutnym gospodarzem i postanowiła ograniczyć miejsca innym zespołom. Wygrana 2:1 nad Piątką i 3:0 nad Volley’em sprawiły, że te ekipy finał zobaczą albo z trybun jeśli się wybiorą, albo na naszym kanale YouTube, bo finał wojewódzki kadetek będziemy transmitować na Wielkopolskiej Siatkówce. Podobnie zresztą jak nadchodzące finały juniorek i juniorów. Komplet finalistek prezentuje się następująco: Enea Energetyk Poznań, SPS Sparta Złotów, MKS Kalisz i gospodarz – UKS Szamotulanin Szamotuły.
Rozegrane zostały także turnieje o dalsze miejsca. Byliśmy na turnieju w Poznaniu, gdzie mecz stoczyła Akademia Siatkówki Teszner z Jantarem Kalisz.
Wszystkie wyniki i terminarze Ligi Kadetek do zobaczenia TUTAJ.

Została też rozegrana ostatnia kolejka Ligi Kadetów, ale tu nie ma się co specjalnie rozwodzić, gdyż komplet finalistów wojewódzkich poznaliśmy już jakiś czas temu. Przypominamy, że gospodarzem turnieju będzie Jet Service LOMS Joker Piła – Powiat Pilski.
Wszystkie wyniki i terminarze Ligi Kadetów do zobaczenia TUTAJ.

Poniżej rozmowy zarejestrowane w minioną niedzielę i dotyczą kadetek: Wiktoria Niemiec kapitan Jantara Kalisz oraz jej trenerka Agata Płócienniczak, Mariusz Teszner z Akademii Siatkówki Teszner opowiedział nam o swojej akademii, Energetyka Poznań reprezentują Mikołaj Adamowicz – trener Enea Energetyk II i Michał Dudek szkoleniowiec pierwszej drużyny, a Akademię Siatkówki Braci Lach zaprezentował trener Daniel Walentyn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *