AktualnościJuniorJunior MłodszyJuniorkaJuniorka MłodszaMłodziczkaMłodzik

Terminy MMP szczebla centralnego.

Dotarliśmy do terminów rozgrywek Młodzieżowych Mistrzostw Polski Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Pierwsze turnieje szczeblowe rozegrane zostaną w połowie lutego. Są też zmiany w samych rozgrywkach, bo faza 1/8 nie będzie losowana, tylko przeciwników wyłonią finały wojewódzkie w poszczególnych województwach.

Zatem zanim przejdziemy do samych terminów zmiany, które pojawiły się od tego sezonu. Wszystko o czym tutaj piszemy, zatwierdził Zarząd Polskiego Związku Piłki Siatkowej, który obradował w dniach 23-24 listopada w Jastrzębiu.
Najważniejszą zmianą jest to, że zarówno w kategorii młodziczek/młodzików oraz kadetek/kadetów udział rozpocznie się od fazy 1/8 finałów. Na tym etapie nie będzie losowania, tylko Polska została podzielona na cztery strefy, na które składają się cztery województwa. W grupie wielkopolskiej mamy województwa zachodniopomorskie, lubuskie i pomorskie. Oznacza to, że z przedstawicielami tych województw będziemy bić się o awans do ćwierćfinałów MP. Nie będzie tu też losowania, na które zespoły się trafi, decyduje miejsce zajęte w finale wojewódzkim. A podział wygląda następująco:

Grupa 1  Grupa 2  
1. Zachodniopomorskie I  1.  Pomorskie I  
2. Pomorskie II 2. Wielkopolskie II 
3. Wielkopolskie III 3. Lubuskie III 
4. Lubuskie IV 4. Zachodniopomorskie IV 
Grupa 3  Grupa 4  
1. Wielkopolskie I  1. Lubuskie I
2. Lubuskie II 2. Zachodniopomorskie II 
3. Zachodniopomorskie III 3. Pomorskie III 
4. Pomorskie IV 4. Wielkopolskie IV 

Drużyna z każdej grupy na pozycji pierwszej będzie gospodarzem 1/8 finału. Co ważne ów system dotyczy czterech wymienionych wyżej kategorii. Juniorki i juniorzy zaczynają od fazy ćwierćfinałów i tutaj będzie losowanie.
Zebraliśmy trochę opinii co do tego systemu i głosy są raczej dość sceptyczne. Przede wszystkim dokłada się kolejny termin do i tak już napiętego kalendarza, a co za tym idzie dodatkowe koszty. Druga sprawa to czy tak silne województwo jak nasze ma potrzebę grania 1/8 finałów. Naszym zdaniem lepszym rozwiązaniem byłoby, aby na tym etapie zagrały zespoły np. z miejsc 3-4 w każdym województwie lub aby te etapy grały województwa z końca rankingu. A jak doskonale wiemy, nasze województwo jest w tych rankingach wysoko. W kategorii kadetów jesteśmy na trzecim miejscu, a kadetki na czele i długo nikogo za nami nie widać. Z doświadczenia wiemy, że połowa naszej ligi spokojnie walczyłaby o medal w Lubuskiem czy Zachodniopomorskiem.
Ale z drugiej strony to zawsze okazja, żeby więcej poemocjonować się występami naszych drużyn. jest to także szansa na to, że na szczeblu może pojawić się więcej naszych drużyn.
Z powyższego zestawienia wychodzi, że cztery zespoły z każdego województwa zagrają w 1/8. Ale z doświadczenia wiemy, że nie wszystkie województwa wysyłają na szczebel komplet czterech zespołów. Oznacza to, że pojawiają się wakaty i drużyny z miejsc niższych niż czwarte po zgłoszeniu chęci udziału mają szansę zostać dolosowane. Wtedy jednak nie ma gwarancji w jakie miejsce Polski trzeba się będzie udać.
Inne zagrożenie jest takie, że już w finałach wojewódzkich mogą pojawić się kalkulacje gdzie bardziej opłaca się jechać. Np. naszym zdaniem korzystniejszy jest udział w grupie 4 niż pierwszej. A stracić na tym może tylko finał wojewódzki.

Jeśli chodzi o terminy to jak zawsze PZPS rozpoczyna kalendarz od turnieju dodatkowego, czyli ogólnie mówić to czas przewidziany na finały wojewódzkie, kiedy to Szkoły Mistrzostwa Sportowego zwalniają zawodników i zawodniczki do macierzystych klubów na finały wojewódzkie. Mamy też nadzieję, że nie powtórzy się sytuacja sprzed roku, gdy WZPS stwarzając sobie jakieś absurdalne przepisy niekoniecznie uwzględnił miejsce w finale dla klubu, który takie zawodniczki posiadał. W tym roku już ten zapis poprawił i każdy klub, który ma zawodniczki i zawodników w SMS-ie w finale wojewódzkim zagra. Inną sprawą, że wszystkie regulaminy w naszym związku są tak poważnie traktowane i przestrzegane jak wróżby andrzejkowe.

Zatem pierwsze finały wojewódzkie zagrają juniorki i juniorzy i będzie to w dniach 26-28 stycznia 2024. Dwa tygodnie później te zespoły stoczą już pojedynki w ćwierćfinałach Mistrzostw Polski. I tu zaglądamy w ranking PZPS, żeby wiedzieć ile w tych kategoriach drużyn wyślemy na szczebel. W kategorii juniorów Wielkopolska jest na trzecim miejscu (221 pkt) za mazowieckim (267) i śląskim (266,5) co oznacza, że wysyłamy cztery drużyny. Co ciekawe o pół punktu wyprzedziliśmy tu łódzkie, które ma już tylko trzy miejsca. Ranking jest tworzony na podstawie trzech minionych sezonów, a najwyżej punktowany sezon mieliśmy w latach 2021/2022, gdzie Joker Piła był ósmym zespołem w Polsce, a w półfinałach mieliśmy Energetyka i Szamotulanina. Rok temu najwięcej punktów dla Wielkopolski zarobił Enea Energetyk, który został piątą drużyną w Polsce, ale nikt inny nie doszedł nawet do półfinału.
Dużo przyjemniej patrzy nam się z poziomu szczytu w kategorii juniorek. Tu nie mamy sobie równych od kilku sezonów, mając na koncie 273,5 punktu, co oczywiście oznacza udział czterech wielkopolskich zespołów z 1/4 MP. Za nami mazowieckie (258,5) oraz śląskie (232).
Kolejne terminy najstarszych młodzieżowców to 23-25.02 na półfinały, a wielki finał MP zaplanowano na 5-9 marca następnego roku.

Rankingi w młodzikach i kadetach nie mają już znaczenia, bo jak widać na schemacie wyżej, każde województwo ma prawo wystawić cztery drużyny do 1/8, z zastrzeżeniem, że jeden klub może wystawić tylko jedną drużynę. Czyli jeśli w finale wojewódzkim jakiś klub zakwalifikuje dwa lub więcej zespołów, to potem na szczebel i tak może zgłosić tylko jedną drużynę, a miejsca uzupełniają zespoły z dalszych miejsc w województwie.

Poniżej pełna tabela z wszystkim kategoriami od finałów wojewódzkich (Turniej dodatkowy) po finały MP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *