AktualnościJuniorka

Enea Energetyk Poznań Mistrzem Wielkopolski juniorek!

W ostatnim dniu finału wojewódzkiego juniorek, doszło do bezpośrednich starć w walkach o medale. W pierwszym zespoły z dwoma porażkami na koncie zagrały o brąz, w drugim finał finałów, czyli mistrzowskie starcie Energetyka z MKS-em Kalisz.

I podsumowując cały finał, ale też i sezon w naszym województwie, można wysnuć tezę, że mamy dwa zespoły, które potencjałem odstają od reszt stawki – mowa o Energetyku i MKS-ie, za nimi jest Szamotulanin, który chyba na przestrzeni roku zbliżył się do tej dwójki, ale jeszcze nie na tyle, aby zacząć wygrywać. I potem resztę, która się „rotuje” i na starcie sezonu nie wiadomo, kto na dobrą sprawę znajdzie się w finale wojewódzkim. Można powiedzieć, że czekamy na „czwartego do brydża”. W tym roku zaszczyt udziału przypadł Piątce Turek, która w bezpośrednim pojedynku wyraźnie pokonała SPS Volley Piła. I mimo ogromnych ambicji, zabrakło doświadczenia, umiejętności i kadry z właściwego rocznika, aby nawiązać równorzędną walkę z pozostałymi rywalami.

Wstęp chyba wyjaśnił jak potoczył się mecz o trzecie miejsce. Gra we wszystkich trzech partiach wyglądała podobnie. Turek się starał, momentami nawiązywał równorzędną walkę, ale gdy Szamotulanin przycisnął odskakiwał i przewagi nie oddawał do końca seta. Jeśli ktoś chce zobaczyć mecz, odsyłamy do transmisji na naszym kanale Youtube.

Rozmowa z Aleksandrą Gawrońską z Piątki Turek:

Andrzej Malczewski – UKS Piątka Turek:

Dariusz Ciszak – UKS Szamotulanin Szamotuły:

Przyszedł czas na finał. Dokładnie taki sam jak w poprzednim sezonie w województwie i na szczeblu Mistrzostw Polski. Podwójne mistrzostwo w ubiegłym roku zdobył poznański Enea Energetyk. Kaliszanki dwa razy ze srebrnym medalem. I z założeniem, że ten sezon ma być rewanżem za poprzedni.
No i był to naprawdę kapitalny mecz. Widać było, że na parkiecie obecne są młodzieżowe reprezentantki Polski i siatkarki na co dzień występujące na szczeblu I i II ligi. Była siła, moc, potęga. Ale oprócz tego, porządek na boisku, przemyślana taktyka i mała ilość błędów. Skuteczność jednak i wydajność należała do poznanianek. To one w decydujących momentach zachowywały więcej zimnej krwi i miały na boisku dwa ważne elementy: Justynę Jankowską na środku siatki, która jeszcze dokładała punkty zagrywką i maszynę w postaci Malwiny Stachowiak. Tej samej, która w piątek zagrała dwa mecze, najpierw przeciwko Szamotulaninowi w finale juniorek, a wieczorem „rozpykała” Libero Aleksandrów Łódzki w I lidze, zdobywając nagrodę dla najlepszej zawodniczki tego meczu i spokojnie wróciła sobie do Szamotuł wygrać juniorkę. 3:0 dla Energetyka i mimo, że kaliszanki cieszyły się z medalu, to jednak widać było spory niedosyt. Nie pozostaje zatem nic innego, jak odrobić tę lekcję, przeanalizować swoje błędy i atuty przeciwnika i odegrać się w finale mistrzostw Polski. Naprawdę o takim rewanżu marzymy, a kto go wygra? Dla nas – Wielkopolska bez podziału na drużyny.

Wyniki meczów:

ENEA ENERGETYK PoznańUKS SZAMOTULANIN Szamotuły3:1 (25:19, 22:25, 25:20, 25:22)
UKS PIĄTKA TurekMKS Kalisz0:3 (11:25, 18:25, 13:25)
UKS SZAMOTULANIN SzamotułyMKS Kalisz1:3 (19:25, 25:22, 20:25, 22:25)
ENEA ENERGETYK PoznańUKS PIĄTKA Turek3:0 (25:20, 25:17, 25:17)
UKS PIĄTKA TurekUKS SZAMOTULANIN Szamotuły0:3 (12:25, 15:25, 16:25)
MKS KaliszENEA ENERGETYK Poznań0:3 (25:27, 20:25, 21:25)

Tabela:

Lp.ZespółMeczePktZw.Sety +Sety –pkt +pkt –
1ENEA ENERGETYK Poznań36391249206
2MKS Kalisz35264238205
3UKS SZAMOTULANIN Szamotuły34156247237
4UKS PIĄTKA Turek33009139225

Po raz pierwszy w historii jako Wielkopolska Siatkówka mieliśmy możliwość wręczyć nagrodę indywidualną dla wybranej przez nas siatkarki. Ocena jak najbardziej subiektywna, a kategoria wymyślona przez nas. Wyszło na „Najbardziej Efektowną”. I nasz wybór padł na Zofię Sobanty z Energii MKS SMS Kalisz. Zwłaszcza w dwóch meczach zachwyciła nas swoimi potężnymi zagrywkami i atomowymi atakami. Nagrodę od marki Husska, producenta ekskluzywnej pościeli, która jest fundamentem dobrego snu.

Pozostałe nagrody indywidualne:

Najlepsza libero – Natalia Pajdak (Energa MKS SMS Kalisz)

Najlepsza środkowa – Justyna Jankowska (Enea Energetyk Poznań)

Najlepsza atakująca – Kalina Pylińska (UKS Szamotulanin Szamotuły)

Najlepsza przyjmująca – Zofia Sobanty (Energa MKS SMS Kalisz)


Najlepsza rozgrywająca – Oliwia Majtyka (UKS Szamotulanin Szamotuły)

MVP turnieju – Malwina Stachowiak (Enea Energetyk Poznań)

I kolejne rozmowy. Pierwsza z Zofią Sobanty z Energii MKS SMS Kalisz:

Wyjaśni nam ktoś zwrot “wicemistrzynia”? Tak to jest jak się wyrzuca z siebie tysiące słów po kilkanaście godzin dziennie 🙂

Karolina Nadera, Enea Energetyk Poznań:

Trener Michał Dudek – Enea Energetyk Poznań:

Wszystkie cztery zespoły zagrają w ćwierćfinałach Mistrzostw Polski. Wszystkim kibicujemy i będziemy informowali o ich sukcesach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *