AktualnościJunior

Juniorzy o medale powalczą w Pile.

Atomowe zagrywki, potężne ataki, efektowne obrony i walka o każdą piłkę. Takich akcji spodziewamy się na finale wojewódzkim juniorów, który od piątku odbywać się będzie w Pile. Gospodarzem miejscowy Joker.

O sile męskiej siatkówki w Wielkopolsce niech świadczy fakt, że ubiegłoroczni wicemistrzowie Polski w kategorii Kadetów – UKS Szamotulanin, w większości są już juniorami. W turnieju półfinałowym MP w Gdańsku, po morderczym tiebreaku pokonali Jokera Piła zapewniając sobie awans do finału. I te dwa zespoły zmierzą się w finale wojewódzkim. Pikanterii temu daniu dodaje poznański Energetyk, który w fazie grupowej pokonał Szamotulanina. A smakowitym dodatkiem będzie Piątka Turek, która awans wywalczyła dopiero wygrywając Złotego Seta.

Do rywalizacji juniorów stanęło w tym sezonie 8 zespołów. Podzielone na dwie grupy po 4 zespoły rywalizowały systemem każdy z każdym. Zwycięzcy grup bezpośrednio dostali się do finału, zespoły z miejsc drugich i trzecich walczyły o przepustkę do Piły w barażach.

Enea Energetyk Poznań

Siatkarze Dominika Hajduka rywalizowali w grupie 1. Bez wątpienia ich największym rywalem był Szamotulanin. Jednak w bezpośrednich starciach to poznaniacy dwa razy byli górą, wygrywają po 2:1. Przypomnijmy, że formuła rozgrywek zakładała mecze 3-setowe bez względu na wynik. W meczach Energetyka z Progressem Września i jedynką Poznań nie było już tylu emocji i wszystkie mecze kończyły się wygranymi po 3:0. Tym samym Energetyk z pierwszego miejsca zameldował się już po fazie grupowej w finale wojewódzkim. Jednak zawodnicy z Poznania oprócz Ligi Juniorek, na co dzień grają także na szczeblu II ligi. Tam już bywa różnie, bo potrafią przegrać z przeciętnymi rywalami, by później odbić sobie znakomitą postawią, jak choćby z drugimi w tabeli Wilkami Wilczyn odprawiając swoich przeciwników bez straty seta. Naszym zdaniem Energetyk do faworyt do złotego medalu.

For. Facebook Enea Energetyk Poznań – Młodzież

UKS SMS Joker Piła

Joker Piła, to drugi zespół, który awans do finału wojewódzkiego zapewnił sobie już po fazie grupowej. Pilanie wygrali wszystkie 6 meczów, tracą jedynie dwa sety w ostatnim turnieju w meczach z Konspolem Słupca i Piątką Turek, mając już w tym czasie pewny awans do turnieju finałowego. Wspomnieliśmy już na wstępie, że w poprzednim sezonie w kategorii kadetów, na drodze Jokera do finału wojewódzkiego stanął Szamotulanin, jak się okazało wicemistrz Polski. Trener Tomasz Aszemberg przypomniał nam ten fakt i dodał, że poziom sportowy naszego województwa w ostatnim czasie bardzo się podniósł. I rywalizacja na wojewódzkim podwórku jest trudniejsza i bardziej zacięta niż rozgrywki szczeblowe. Joker swoich zawodników ogrywał w III lidze. Po rundzie zasadniczej, pilanie zajęli czwarte miejsce premiowane grą w fazie Play Off. Atut własnego parkietu podczas finału, będzie na pewno dużym sprzymierzeńcem.

Fot. Facebook UKS SMS Joker Piła

UKS Szamotulanin Szamotuły

Szamotulanin to zespół, który w minionym roku przyniósł nam najwięcej emocji i radości jeśli chodzi o siatkówkę w wykonaniu panów. Jeszcze dziś żyjemy wspomnieniami z turnieju finałowego Mistrzostw Polski Kadetów, których był gospodarzem. A zostawienie za plecami takich zespołów jak Wifama Łódź, MKS MOS Wola Warszawa czy pokonanie w fazie grupowej późniejszych Mistrzów Polski z Jastrzębia świadczy o historycznym sukcesie klubu z Szamotuł. I większość tych zawodników występuje teraz w starszej kategorii wiekowej. Nikodem Wiśniewski – najlepszy rozgrywający turnieju, Patryk Małecki – wybrany najlepszym przyjmującym i spółka, będą chcieli udowodnić, że sukces z tamtego roku to nie był przypadek. A ekipą dowodzi Łukasz Klapczyński, wybrany przez trenerów z województwa na przewodniczącego Rady Trenerów, reprezentując ich tym samym w Zarządzie Wielkopolskiego Związku Piłki Siatkowej.

Szamotulanin w fazie grupowej dwa razy musiał uznać wyższość Energetyka Poznań, przegrywając mecze po 1:2. Bez problemu uporał się z Progressem Września wygrywając po 3:0, ale męczył się z kolei z Jedynką Poznań, gdzie w dwumeczu stracił dwa sety. Drugie miejsce w grupie oznaczało, że o finał trzeba było walczyć w barażu. Przeciwnikiem Jantar Kalisz, który w swojej kadrze miał młodzików. Tu, Szamotulanin nie miał żadnych problemów i pewnie wygrał te mecze po 3:0. Oprócz ligi juniorów, siatkarze Szamotulanina rywalizują tą kadrą w III lidze. Na koniec sezonu zajmując wysokie drugie miejsce, a w ostatniej kolejce, po niesamowitym meczu wygrali w pięciosetowym boju ze zwycięzcą fazy zasadniczej Legionem Skalmierzyce. Trener Klapczyński nie ukrywa zresztą, że chciałby, aby w Szamotułach pojawiła się również II liga męska.

Fot. Facebook UKS Szamotulanin

UKS Piątka Turek

Siatkarze prowadzeni przez trenera Andrzeja Malczewskiego wybierając się do Piły są chyba w najlepszej sytuacji. Sam awans do turnieju finałowego jest już sporym sukcesem i cokolwiek tam ugrają będzie wisienką na torcie kończącego się sezonu. Piątka na turnieju finałowym kompletnie nic nie musi. O ile inne zespoły będą grać pod presją, bo najzwyczajniej “muszą” zdobyć medal, najlepiej złoty, o tyle siatkarze z Turku będą sobie mogli pozwolić na grę na totalnym luzie. Sam klub określa, że “faworytów jest trzech, a oni są czwartym do brydża”. Dla większości zawodników będzie to ich pierwszy finał w karierze, co wyzwoli dodatkowe przeżycia i motywację.

Piątka Turek fazę grupową zakończyła na drugim miejscu. Musiała uznać wyższość Jokera Piła, ale bez większych problemów poradziła sobie z zespołami ze Słupcy i Jantara Kalisz. Baraże Piątka grała z Progressem Września. W pierwszym wyjazdowym meczu lepszy był Progress, który wygrał 3:1. W rewanżu zawodnicy z Turku wygrali 3:0 i w myśl przepisów organizacyjnych na ten sezon, do wyłonienia finalisty potrzebny był Złoty Set. W nim więcej zimnej krwi zachowali zawodnicy Piątki i wygrali tę partię 15:10 uzyskując promocję do finału wojewódzkiego juniorów.

Fot. Facebook UKS Piątka Turek

Turniej finałowy odbędzie się bez udziału publiczności, gospodarze zapowiadają transmisję z turnieju na klubowym kanale Youtube. Udostępnimy tę relację na naszym facebook’u. Można również zeskanować kod QR z poniższego plakatu promocyjnego i zostaniecie przekierowani na transmisję. Komentarz poprowadzi Wojtek Dróźdż – znany i lubiany konferansjer i spiker. Harmonogram turnieju prezentuje się następująco:

Wszystkie wyniki Ligi Juniorów dostępne tutaj.

Zapowiedź finału juniorek tutaj.