Aktualności

Młodzieżowe Mistrzostwa Europy

Jesteśmy po ważnych turniejach Młodzieżowych Mistrzostw Europy. Mamy medal, miejsce tuż za podium i najlepszą ósemkę. We wszystkich reprezentacjach grali zawodnicy i zawodniczki znane z wielkopolskich parkietów.

W tarnowskiej Arenie Jaskółka odbywały się Mistrzostwa Panów U22. Bardzo dobrze zaprezentowali się polscy siatkarze, którzy pod batutą Daniela Plińskiego zdobyli brązowy medal. Trener nie do końca był usatysfakcjonowany, gdyż uważa, że tym chłopakom należał się finał. A do niego zabrakło bardzo niewiele. W grupie wygrane dwa mecze po 3:0 i jeden przegrany z Francją dopiero w tie-breaku 20:22! Po zajęciu drugiego miejsca w grupie trafiamy na zwycięzców drugiej grupy Włochów i po niesamowitym meczu przegrywamy w tie-braku 13:15. W meczu o brąz gramy z Turkami, którzy także dopiero w piątym secie ulegli Francuzom. Po trudnym meczu wygrywamy 3:1 i meldujemy się na trzecim stopniu podium. Złoty medal dla Włoch, srebro dla Francji. W składzie reprezentacji jest wychowanek Progresu Września Konrad Jankowski, grający na pozycji środkowego bloku. Świetny turniej rozegrał Dawid Dulski, wychowanek IUKS Jedynka Poznań. Co powiedział nam o swoim wychowanku jego pierwszy trener Piotr Kołodziejski?

– “Dawid był zawodnikiem IUKS Jedynka Poznań od samego początku. Do szkoły trafił jak to często bywa z regionu, gdyż mieszkał w pobliżu szkoły nr 1. Był bardzo dobrym uczniem i zazwyczaj rok szkolny kończył świadectwem z paskiem“. Pod okiem swoich pierwszych trenerów – Dagmary Ciarki i Piotra Kołodziejskiego stawiał pierwsze kroki w siatkówce, najpierw w mini w kategorii „dwójek”, potem “trójek” aż do wieku kadeta. Dawid od samego początku wyróżniał się warunkami fizycznymi i determinacją, żeby zostać siatkarzem. Grał na pozycji przyjmującego i atakującego. W meczach zawsze dawał z siebie 110%. Dulski przeszedł szkolenie w kadrach wojewódzkich. Był reprezentantem Wielkopolski Młodzików i w kadrze Nadziei Olimpijskich. Po ukończeniu Zespołu Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 1 w Poznaniu trafił do liceum w Spale, ale jeszcze przez rok występował w barwach Jedynki Poznań zapewniając pierwszy w historii klubu medal w finale Wielkopolski w kategorii Kadeta. Następnie został wypożyczony na dwa lata do BKS-u Chemika Bydgoszcz i z tym zespołem zdobył złoty medal Mistrzostw Polski Juniorów. Po ukończeniu wieku młodzieżowego i liceum w Spale podpisał kontrakt z Zawierciem, które wykupiło jego licencję od Jedynki Poznań. Dawid w 2021 roku wraz z kadrą Polski Damiana Plińskiego zdobył brązowy medal mistrzostw Świata U21, a w tym roku brązowy medal Mistrzostw Europy U22.

Fot. Facebook IUKS Jedynka Poznań

W Gruzji odbyły się Mistrzostwa Europy Kadetów. W składzie reprezentacji grał rozgrywający Enea Energetyka Poznań – Artur Becker. Chłopcy zakończyli zmagania na 8 miejscu.

Polki startowały w mistrzostwach U21. Nasze dziewczyny najpierw musiały przejść majowe kwalifikacje, w których nie dały szans rywalkom i w całym turnieju oddały tylko jednego seta. Na turnieju we Włoszech fazę grupową przeszły jak burza wygrywają wszystkie spotkania po 3:0. W półfinale nasze reprezentantki uległy Serbkom i pozostało walczyć o brązowy medal z Turczynkami, które wcześniej zostały przez nasze dziewczyny pokonane w fazie grupowej. Po bardzo zaciętym meczu podopieczne Bartłomieja Piekarczyka przegrały niestety w tiebreaku i zajęły ostatecznie 4 miejsce. W składzie reprezentacji Polski były Wielkopolanki. Główną postacią była Karolina Drużkowska, która od 2021 roku jest zawodniczką Energa MKS Kalisz. W składzie reprezentacji była Pola Janicka, która pierwsze kroki stawiała w UKS Piątce Turek pod okiem trenerki Ewy Książki, a obecnie jest zawodniczką Energa MKS-u Kalisz. W Kaliszu grają także środkowa Natalia Kecher, libero Klaudia Łyduch, a od tego sezonu także przyjmująca Zuzanna Kuligowska. Z Poznaniem związana była Martyna Borowczak, która największe sukcesy osiągała z Energetykiem Poznań, podobnie jak libero Daria Skomorowska, która zanim trafiła pod opiekę Marcina Orlika, pierwsze siatkarskie kroki stawiała w Hetmanie Sobieskim. Niestety ze względu na kontuzję inna wychowanka trenera Zbigniewa Kegla – Julia Bińczycka nie mogła pojechać na Mistrzostwa. Na poniższym zdjęciu nr 2 to Daria Skomorowska, Julia Bińczycka szósta od lewej.

Fot. Facebook Zbigniew Kegel
Fot. Facebook Zbigniew Kegel

Z ówczesnym Prezesem Wielkopolskiego Związku Piłki Siatkowej, śp. Damianem Gapińskim, założycielem serwisu Wielkopolska Siatkówka.

Fot. Facebook Zbigniew Kegel

Gratulujemy reprezentacji U21 czwartego miejsca i czekamy co pokażą młodsze koleżanki, które pod opieką m.in. Marcina Orlika, którego znamy z Enea Energetyka Poznań walczą o mistrzostwo Europy U17.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *