Przed Finałem Wojewódzkim Juniorek. [ANKIETA]
Sporo emocji szykuje się w finale juniorów, ale nie mniej, a może i więcej może być w finale juniorek. Wielkopolska to już od kliku lat najlepsze województwo w tej kategorii wiekowej w rankingu Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Zapewne nie tylko kibice z Wielkopolski, ale również z innych części naszego kraju będą śledzić to, co się wydarzy w nadchodzący weekend. Oprócz mistrzostwa wygrany będzie też organizatorem ćwierćfinału MP u siebie.
Początkowo do ligi zgłosiło się 12 zespołów. Potem jednak ta liczba spadła do 9. Wiemy też, że Wydział Rozgrywek mocno pracuje, aby takie cyrki nie wydarzyły się już w kolejnych sezonach, a dla zespołów, które się zgłaszają, a potem wycofują będą spore konsekwencje, aby nie paraliżowały swoimi ruchami całych rozgrywek.
Mieliśmy zatem dziewięć zespołów, które walczyły o awans do finału wojewódzkiego, a potem walki o medale i możliwość uczestnictwa w rozgrywkach centralnych. Faza ligowa składała się z trzech etapów. Pierwszym były turnieje eliminacyjne, po których zespoły utworzyły I i II ligę. W pierwszej znalazły się zwycięzcy eliminacji, którymi okazały się Enea Energetyk Poznań 1, UKS Szamotulanin Szamotuły, SPS Sparta Złotów i SPS BoxPro Volley Piła. Te zespoły między sobą walczyły o bezpośredni awans do finału wojewódzkiego. Taką premię uzyskały dwie najlepsze ekipy, którymi okazały się Szamotulanin i Energetyk. Sparta i Volley musiały walczyć w barażach z dwiema najlepszymi drużynami z II ligi. Tam awans do barażów uzyskały Energetyk 2 i Szamotulanin 2.
W meczach o finał Sparta pokonała Szamotulanina, a Energetyk 2 okazał się lepszy od SPS-u Piła i te dwa zespoły uzupełniły skład finalistów: Szamotulanin, Energetyk 1, Sparta i Energetyk 2.
Wszystkie wyniki i tabele z Ligi Juniorek znajdziecie TUTAJ, nie chcemy Was zanudzać szczegółowymi danymi z wszystkich meczów fazy ligowej.
Tu w przeciwieństwie do tekstu o juniorach od razu pokusimy się o nasze typy.
Na pierwszym miejscu naszym zdaniem finał zakończy Enea Energetyk Poznań 1. Wprawdzie ligę zakończył za plecami Szamotulanina, ale w żadnym z dwóch meczów nie wystawił podstawowego składu, nie było więc możliwości skonfrontowania tych ekip. W meczu w Szamotułach Energetyczne wystawiły młodziczki i nie było to dla nas wielkim zaskoczeniem patrząc na napięty kalendarz drużyny Marcina Patyka. Oprócz Ligi Juniorek większa część tych dziewczyn gra przecież w I lidze oraz Pucharze Polski, a kalendarz był tam mocno napięty. Oprócz meczów z regularnego kalendarza trzeba było jeszcze poprzekładać mecze, które kolidują z terminami rozgrywek centralnych. Co ciekawe w meczu rewanżowym w Poznaniu także nie zobaczyliśmy wielkiego meczu juniorek Energetyk z Szamotulaninem. Obie ekipy miały już zapewniony finał wojewódzki, więc na ten mecz oba kluby wystawiły młodziczki. Żeby było jeszcze śmieszniej mecz został rozegrany na siatce o wysokości 2,15. To zostawimy bez komentarza – dlaczego oraz kto wyraził zgodę na takie coś.
Dlaczego zatem typujemy wyższe miejsce Energetyka niż np. Szamotulanina? Ogranie w I lidze daje dużo więcej doświadczenia niż w II. Dodatkowo kadra również wydaje się mocniejsza. W kadrze Energetyka mamy młodzieżowe reprezentantki kraju jak Wirginia Mulka czy Liliana Wójcik. Są wzmocnienia w porównaniu do ubiegłego sezonu w postaci Julii Stancelewskiej czy Mistrzyni Polski kadetek z ubiegłego roku – Barbary Grejman. No i na koniec, Energetyk to aktualny Wicemistrz Polski Juniorek oraz multimedalista z wielu poprzednich lat. Doświadczenie z lat ubiegłych grając na najwyższym szczeblu młodzieżowym także działa na plus. No i nie można zapomnieć, że Energetyczne będą gospodyniami turnieju finałowego.
Ale, ale… Tuż za plecami czaić się powinien Szamotulanin Szamotuły. Tylko czy rzeczywiście za plecami? Przedstawione wyżej tezy powodują, że tak. Ale Szamotulanin jest czasem jak wygłodniały lis, który jeśli tylko będzie miał okazje i znajdzie sposobność, to chętnie złapie i zadusi swoją ofiarę niczym zabłąkaną kurę pod kurnikiem. Obecnie rewelacyjnie spisuje się w II lidze, gdzie w 13 meczach przegrał tylko jeden raz na bardzo trudnym terenie w Gdańsku. Cały czas jest w walce o Play-Offy i realną walkę o I ligę w przyszłym sezonie. Pracujemy przy wszystkich meczach Szamotulanina w II lidze i widzimy jak duży postęp zrobiła ta drużyna w porównaniu do poprzedniego sezonu. Wszystkie mankamenty zostały wyeliminowane, albo dobrze ukryte. Trener Łukasz Klapczyński już nie ma powodów do wiecznego wkurzania się jak to było w poprzednim sezonie, bo zawodniczki wykonują założenia przedmeczowe, do sztabu dołączony został młody Szymon Pietraszak, który ma fajny kontakt z zespołem. W kadrze pojawiły się solidne wzmocnienia, ale nie było rewolucji. Wszystko tam jest dobrze poukładane. Nie można też nie wspomnieć o Mai Koput, która pod okiem trenera Marcina Orlika stale czyni postępy w SMS-ie Szczyrk i ma pewne miejsce w młodzieżowych reprezentacjach Polski. Dlatego szkoda, że w lidze nie mieliśmy możliwości zobaczenia starcia pierwszych zespołów tych drużyn, ale też dzięki temu niedzielny mecz będzie niezwykle emocjonujący.
A na trzecim miejscu widzimy… I tu mamy prawdziwą zagwozdkę. Sparta Złotów czy Energetyk Poznań 2. Energetyk 2 czy Sparta? Sparta gra w III lidze, gdzie pewnie miała większe ambicje, bo ligę skończyła na trzecim miejscu i znalazła się poza Play-Offami. Energetyk swoje młode siatkarki ogrywa w II lidze, gdzie radzi sobie chyba nadspodziewanie dobrze. Wysoka czwarta pozycja i nie bez szans na Play-Off. Sparta ma bez wątpienia jednego mocnego asa w rękawie. Po dłuższej kontuzji do treningów i grania wróciła już Hanna Redzimska. Ta sama przed którą kłanialiśmy się podczas ubiegłorocznego finału kadetek. Jeśli ostatni czas dobrze przepracowała, a wierzymy, że trener Dawid Erwardt wiedział już jak ten czas zagospodarować, będzie wiodącą zawodniczką podczas całego turnieju finałowego.
Trener Michał Dudek z kolei ma na pewno większe doświadczenie w meczach o wyższą stawkę. Jak już wspomnieliśmy gra na co dzień w II lidze, grał wysoko na szczeblu, a pomagając trenerowi Marcinowi Patykowi wie też co wyciągnąć najlepsze dla swojego zespołu. Wybór miedzy tymi zespołami wydaje się być niezwykle trudny. Ale mając broń przy skroni typujemy 51% dla Sparty, a 49% dla Energetyka. I oby ta broń po turnieju nie wystrzeliła, bo się pomyliliśmy.
Jak napisaliśmy we wstępie mistrz oprócz pucharu, złotych medali i pamiątkowej flagi będzie też miał przywilej organizowania ćwierćfinałów Mistrzostw Polski u siebie. Jest więc o co walczyć, choć napiszemy też, że obowiązek przejścia tego etapu dla najlepszego województwa w Polsce powinien być formalnością.
Podobnie jak w przypadku juniorów również pożyczamy materiały przygotowane przez Enea Energetyk Poznań-Młodzież z ich profilu Facebook i zamieszczamy krótkie notki o poszczególnych zespołach:
SPS Sparta Złotów
SKŁAD: 2. Julia Jakimiak 3. Martynika Majzon 4. Zuzanna Dziedzina 5. Wiktoria Wengrzyńska 6. Anastazja Skoczylas 7. Zuzanna Jedynak 9. Lena Bindek 10. Oliwia Radowska 11.Maria Zamczyk 12.Nadia Pałuczak 13.Małgorzata Rząca 15.Nina Golon 17. Hanna Redzimska 18.Anna Sawa 19.Michalina Milczyńska.
Trener DAWID ERWARDT: „Przed nami niezwykle ważne finały wojewódzkie, które będą ukoronowaniem ciężkiej pracy naszych zawodniczek przez cały sezon. Naszym celem jest zdobycie pierwszego w historii klubu medalu w tej kategorii wiekowej i wierzę, że mamy potencjał, aby tego dokonać. Dziewczyny są zmotywowane, zdeterminowane i gotowe, by zostawić serce na boisku. Jesteśmy dumni, że możemy reprezentować Złotów na tym etapie rywalizacji i liczymy na wsparcie naszych kibiców, którzy zawsze dodają nam sił.”

UKS Szamotulanin Szamotuły
SKŁAD: 3.Maja Kobielska 4.Antonina Wachowska 5.Gabriela Spychała 8.Martyna Grysak 9. Zuzanna Kicman 10.Natalia Kurek 11.Julia Hermaniuk 12.Alicja Pikulska 13.Amelia Fudała 16 .Julia Paluch 19. Martyna Apelt 22. Natalia Kaliska 23. Maja Koput 25. Laura Pysznik 27.Natalia Kuśnierek 37. Magdalena Panek 71. Alicja Kasperczak.
Trener ŁUKASZ KLAPCZYŃSKI: „Na dzień dzisiejszy poza drobiazgami wszystkie zawodniczki są zdrowe i w komplecie przygotowujemy się do turnieju finałowego. W Poznaniu chcemy zdobyć Mistrzostwo Wielkopolski, ale nie traktujemy tej imprezy jako docelowej w sezonie, a bardziej jako początek rozgrywek centralnych.„

Enea Energetyk Poznań 2
SKŁAD: Oliwa Raffelt, Eva Michelson, Liliana Olszewska, Emilia Skwierczyńska, Nadia Pawłowska, Klaudia Bladocha, Julia Sobisiak, Anastazja Palinska, Angelina Kruszona, Alicja Sierpowska, Aleksandra Szurek, Nadia Łuszyńska, Dominika Zielaskowska.
Trener MICHAŁ DUDEK: ” Chcemy zagrać jak najlepiej i sprawić jak najwięcej niespodzianek, bo do każdego meczu na pewno nie będziemy podchodzić w roli faworyta, a to nam może sprzyjać.”

Enea Energetyk Poznań 1
6.Wirginia Mulka 13.Weronika Janusz 16. Oliwia Pasiak 17. Liliana Wójcik 20. Barbara Grejman 23. Evelyn Daley 24. Zuzanna Kaczanowska 33. Iga Kępa 36. Amelia Nogaj 48. Atena Kołakowska 77. Maja Malczewska 81. Zofia Bąkowska 99. Martyna Witczak.
Trener MARCIN PATYK: „Naszym celem w tegorocznym finale wojewódzkim jest złoty medal. Jesteśmy zdeterminowani aby wygrać i wtedy przejść do kolejnego etapu. Na ten moment najważniejsze jest tu i teraz i jesteśmy maksymalnie skupieni na najbliższych trzech dniach.”

Nasze typy już znacie, czas na Wasze. Oddajemy los juniorek w Wasze ręce i czekamy na Wasze głosy:
Mecze Finału Juniorek zostaną rozegrane w hali przy ul. Spychalskiego 34, Chwiałka B w Poznaniu.
Wszystkie mecze będzie można obejrzeć na naszym kanale YouTube Wielkopolska Siatkówka. Link do wszystkich meczów znajduje się TUTAJ.
Harmonogram turnieju:
gospodarz | gość | wynik |
---|---|---|
ENEA Energetyk Poznań | ENEA Energetyk Poznań II | piątek godz. 9.00 |
UKS Szamotulanin Szamotuły | SPS Sparta Złotów | piątek godzin. 11.30 |
ENEA Energetyk Poznań II | UKS Szamotulanin Szamotuły | sobota godz. 17.00 |
SPS Sparta Złotów | ENEA Energetyk Poznań | sobota godz. 19.00 |
SPS Sparta Złotów | ENEA Energetyk Poznań II | niedziela godz. 16.00 |
UKS Szamotulanin Szamotuły | ENEA Energetyk Poznań | niedziela godz. 18.00 |
Propozycja kolejności meczów finału wojewódzkiego