AktualnościSiatkówka plażowa

Rekordowy turniej siatkówki plażowej! Ponad trzysta par na starcie Obłędnej Plaży w Zbąszyniu.

Aż 321 drużyn zgłosiło się do udziału w corocznym Festiwalu Siatkówki Plażowej pod nazwą Obłędna Plaża, odbywającego się w Zbąszyniu w Wielkopolsce.

Korzenie zbąszyńskiego beach volleya sięgają lat 2000., kiedy miasteczko było organizatorem jednych z pierwszych zawodów lokalnej rangi. Z roku na rok rosła frekwencja i rozwijała się infrastruktura. W 2013 w Zbąszyniu na 4 boiskach odbyły się Mistrzostwa Polski Młodzików. Następnie w 2016 organizatorzy zdecydowali się pójść o krok dalej i podjąć się organizacji turnieju rangi Eliminacji Mistrzostw Polski. Tak powstała idea Obłędnej Plaży — turnieju łączącego profesjonalizm z pasją do sportu i plażowej kultury.
Od wielu lat naszym mottem przewodnim jest „Wielki sport w małym mieście”. Staramy się organizować turniej na dużą skalę, jednocześnie angażując lokalne zasoby i wykorzystując fakt malowniczego położenia Zbąszynia i boisk, które zlokalizowane są nad samym jeziorem Błędno — mówi Tomasz Szczechowicz, dyrektor turnieju oraz Zbąszyńskiego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji.
W 2021 roku Obłędna Plaża przeszła przemianę i z turnieju rankingowego stała się festiwalem otwartym na wszystkie kategorie bez względu na wiek, pochodzenie, płeć czy poziom sportowy. Formaty gier są skrojone na potrzeby uczestników i dopasowane tak, aby grania w przyjaznej atmosferze było jak najwięcej.

Po 4 latach organizacji turniejów rankingowych odczuliśmy potrzebę zmiany. Chcieliśmy wyjść z ofertą atrakcyjnego turnieju do uczestników nie tylko na poziomie
profesjonalnym. Tych zawodniczek i zawodników jest naprawdę sporo. Chcieliśmy dać im więcej, niż jeden mecz eliminacyjny, jak w turniejach PZPS. Postawiliśmy na innowacyjny format gier. Otworzyliśmy się na większą liczbę par. To poskutkowało rekordem frekwencji już w 2021 roku, kiedy do Zbąszynia zjechało się 221 drużyn
— dodaje Marcin Szczechowicz, dyrektor sportowy i promotor turnieju z ramienia Proskos.
Nadchodząca edycja 2023 to kolejna ewolucja i dodanie do turnieju kategorii młodzieżowych. Rywalizacja rozpocznie się o dzień wcześniej, w czwartek 25.05, a na
starcie pojawią się aż 164 duety złożone z młodych adeptów siatkówki plażowej z całego kraju. Blisko drugie tyle weźmie udział w kategoriach open — turnieju mężczyzn, kobiet, mikstów, oraz oldboy.

Łącznie daje to 321 par w 16 kategoriach. Jest to najwyższa frekwencja w historii turniejów siatkówki plażowej w Polsce.
Turniej będzie prowadzony z profesjonalną oprawą spikersko — komentatorską. O livestream z 3 głównych boisk zadba ekipa Proskos, która jest współorganizatorem Festiwalu.

Zdajemy sobie sprawę, że rozwój turnieju zależy od innowacji i otwartości na nowe rozwiązania. Z roku na rok staramy się dokładać inicjatywy do programu — zarówno tego w internecie, jak i na samym obiekcie. W edycji 2023 na pewno zobaczymy poszerzoną ofertę gastronomiczną, więcej stref tematycznych i atrakcji dla młodych adeptów oraz rodzin z dziećmi, które chcemy zachęcić do uprawiania beach volleya. Nie schodzimy też z poziomu przekazu z turnieju. Chcemy, aby uczestnicy gier finałowych poczuli się wyjątkowo i wspólnie z nami tworzyli prawdziwe show w dobrym tego słowa znaczeniu — przekazuje Michał Szczechowicz, dyrektor operacyjny turnieju.

Całe przedsięwzięcie to kilkaset spotkań przez 4 dni zmagań na 10 boiskach głównych i 5 kortach do minisiatkówki plażowej. Oprócz emocji sportowych na terenie plaży zostanie zorganizowany zlot food trucków, a podczas uroczystego otwarcia wystąpi teatr ognia. W organizację zaangażowanych jest kilkadziesiąt osób ze Zbąszyńskiego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji, Proskos, Gminy Zbąszyń oraz lokalnych jednostek samorządowych.
Obszerną relacją z turnieju wraz z wynikami na żywo oraz przekazem wideo można śledzić na kanałach social media Obłędnej Plaży, YouTube Proskos, oraz stronie www. Odnośniki do wszystkich wspomnianych źródeł informacji znajdują się pod linkiem: https://bit.ly/oblednaplaza2023 .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *