AktualnościIII liga KobietIII liga MężczyznJuniorJuniorka

Terminarze rozgrywek wojewódzkich 2022/2023.

Wiemy, kiedy wystartują rozgrywki seniorskie i juniorskie w naszym województwie. Na naszej stronie pojawiły się już terminarze tych kategorii. Czekamy jeszcze na publikacje kadetek i kadetów oraz młodziczek i młodzików. Ciekawe będą też mecze z udziałem naszych zespołów w II ligach, szczególnie kobiet, które Wielkopolska zdominowała.

Zanim przejdziemy do rozgrywek wojewódzkich zatrzymajmy się na rozgrywkach centralnych.
W najwyższej klasie rozgrywkowej od dłuższego czasu mamy jednego przedstawiciela. Mowa o MKS-ie Kalisz. Sternikiem będzie znany nam doskonale, a przez nasz serwis bardzo lubiany i podziwiany Marcin Widera. W drużynie z Kalisza nastąpiło sporo rotacji. Obok nowego sztabu trenerskiego, Marcinowi Widerze pomagać będzie jako asystent Przemysław Michalczyk, było sporo zmian w kadrze. Klub opuściło 7 dziewczyn, w tym dwie rozgrywajace – Natalia Gajewska, która przenosi się do Niemiec i Sylwia Kucharska, która opuszcza Wielkopolskę i grać będzie w Mielcu. Działaczom MKS-u udało się za to pozyskać 11 nowych siatkarek. Kapitalnym wzmocnieniem wydaje się pozycja rozgrywającej, gdzie pozyskano Alicję Grabkę z Legionovii. Z Włoch do Polski wraca Aleksandra Rasińska. Warto jeszcze wspomnieć o wieży na środku – Zuzannie Efimienko-Młotkowskiej czy Natalii Pajdak, która przechodzi ze złotej drużyny juniorek. W poprzednim sezonie MKS zajął dziesiąte miejsce w Tauron Lidze. Nasz nos coś nam podpowiada, że w tym roku będzie znacznie lepiej. Tauron Liga sezon rozpocznie po Mistrzostwach Świata. Pierwszą kolejkę zaplanowano na 29 października, gdzie MKS zagra u siebie z BKS-em Bielsko-Biała.

Najszybciej sezon rozpocznie nasz jedynak w I Lidze Mężczyzn – Krispol Września. Podobnie jak w przypadku MKS-u w Krispolu także sporo rotacji. Na stanowisku trenera pozostał Marian Kardas i długowieczny Piotr Lipiński na rozegraniu. Odeszło z kolei 11 zawodników, na ich miejsce zakontraktowano taką samą liczbę nowych twarzy w zespole. Wrześnianie sezon rozpoczną 17 września meczem u siebie z Norwidem Częstochowa.

1 października swój sezon rozpocznie ENEA Energetyk Poznań w I Lidze Kobiet. Trener Marcin Patyk wraz z zarządcami klubu jest równy w “uczuciach”. Z poprzedniego sezonu zostawił siedem zawodniczek i taką samą ilość wymienił. Warto tutaj dodać, że klub wzmocniło pięć zawodniczek, które w poprzednim sezonie grały w najwyższej klasie rozgrywkowej. Pierwszy mecz podobnie jak wspomniane wyżej nasze zespoły, Energetyk zagra u siebie z Nike Węgrów.

W II Lidze Mężczyzn nasze województwo reprezentować będą cztery zespoły: KPS STALPRO Joker Powiat Pilski (tu się musimy jeszcze upewnić, bo są zakusy, aby wraz ze sponsorem przenieść klub w Zachodnio-Pomorskie), SPS Konspol Słupca, Enea Energetyk Poznań i Wilki Wilczyn. Faworytem wydają się Anioły z Torunia, którym patronuje Wilfredo Leon. Terminarz II Ligi Mężczyzn dostępny tutaj.

Śmiało można powiedzieć, że grupę 1 II Ligi Kobiet można określić jako “wielkopolską”. Na dziesięć zespołów aż siedem jest z naszego województwa. Z grupy 3 przeniesiony został MKS II Kalisz. Swój pierwszy sezon na szczeblu centralnym zagrają GLKS Barycz Janków Przygodzki i Klub Siatkarski Piła, a mamy też już stałych uczestników: UKS ZSMS Poznań, ENEA Energetyk Poznań II, UKŻPS Kościan i BIOFARM Szamotulanin Szamotuły. W każdej kolejce będziemy zatem oglądać co najmniej derby Wielkopolski, ale co będzie jeszcze większym smaczkiem medalistki Mistrzostw Polski w kategorii młodzieżowej. Będzie się działo, a szczegółowy terminarz możecie zobaczyć tutaj.

I meldujemy się już w Wielkopolsce. Jak już sygnalizowaliśmy III Liga Mężczyzn została podzielona na dwie grupy. Naszą opinię w tym temacie znacie, więc nie będziemy się powtarzać. Dwa razy po sześć zespołów, mecz i rewanż. Cztery najlepsze z awansem do play offów. Dwa pozostałe pograją o puchar pasztetowej. Zaczynamy 24 września, ostatni mecz, który zadecyduje o tytule mistrzowskim zaplanowano na 26 marca przyszłego roku. Szczegóły KLIK.

Tego samego dnia rozpoczną się zmagania w III Lidze Kobiet. Skończą się tydzień wcześniej niż panowie, bo 19 marca. System podobny jak u chłopaków, czyli dwie grupy (eh…), jedna sześcio-, druga pięcio-zespołowa. Czwórki do ćwierćfinałów, trzy pozostałe w lidze pocieszenia. Konkrety po kliknięciu tutaj.

Juniorzy też dość szybko zaczną rywalizację, bo już 25 września. Odbędą się wtedy turnieje eliminacyjne, które przypiszą zespoły w zależności od zajętego miejsca do odpowiednich grup ligowych. Z czterech zespołów dwa lepsze trafią do grupy mistrzowskiej, te którym nie pójdzie do grupy barażowej. Tak ją nazwaliśmy, bo z grupy mistrzowskiej bezpośredni awans do finału wojewódzkiego uzyskają trzy drużyny, a czwarty powalczy ze zwycięzcą grupy barażowej właśnie. Wszystko ładnie i pięknie rozpisane gdy klikniesz tutaj.

W Lidze Juniorek system i terminarz jest znany obecnie na dwa etapy. W pierwszym osiem zespołów powalczy o możliwość gry z potentatami czyli MKS-em Kalisz i Enea Energetykiem Poznań. Ta ósemka została podzielona na dwie grupy, gdzie w trzech meczach będą chciały zająć dwie czołowe lokaty. Ta pierwsza dwójka zostanie właśnie dokoptowana odpowiednio do Kalisza lub Poznania. I tyle na razie wiemy. Z doświadczenia wiemy, że systemy juniorek są często tworzone na bieżąco, być może dlatego dziś nie ma oficjalnej drabinki do finału w tej kategorii. A jak ktoś chce wiedzieć co jest wiadome, powinien kliknąć tutaj.

Jak się ukażą terminarze pozostałych kategorii, poinformujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *