Aktualności

Trenerzy siatkówki potrzebni w Rwandzie! Kto gotowy na wielką przygodę?

Rwanda to afrykański kraj z piękną przyrodą, unikalnymi zwierzętami oraz zielonymi lasami tropikalnymi. Poza odkrywaniem tego kraju zawitaliśmy w Rwandyjskiej Federacji Siatkówki, gdzie rozmawialiśmy z sekretarzem generalnym tamtejszego związku oraz trenerem drużyn młodzieżowych, który jednocześnie jest asystentem seniorskiej kadry.

Rwanda to afrykańskie Państwo położone w centrum tego kontynentu, a właściwie przynależy do środkowo-wschodniej części. Nie jest to popularny kierunek dla turystów, szczególnie z Polski. A dlaczego? Bo nie jest łatwo podróżować po tym kraju, bo jest drogo, bo nie jest łatwo się komunikować. Ale dzięki temu można odkrywać Rwandę, można próbować rozmawiać z mieszkańcami, którzy chętnie dotrzymują towarzystwa na każdym kroku. Rwanda jest inna niż typowe dla polskiego turysty kraje afrykańskie. Nie ma tam pustyni, nie jest upalnie. To zielona część czarnego lądu ze wspaniałymi krajobrazami, cudownymi parkami i niespotykaną gdzie indziej florą i fauną. Afryka już od jakiegoś czasu była na mapie naszych planów. A do odwiedzenia Rwandy zmobilizował nasz sędzia Eric, który właśnie stamtąd pochodzi.

W Rwandzie sportowcy mają największe sukcesy w siatkówce plażowej. Pomimo, że Rwanda nie ma dostępu do morza, to boiska do plażówki są w różnych miejscach, a najpopularniejsze turnieje są rozgrywane na zachodzie kraju nad jeziorem Kivu. W szkołach najczęściej gra się na trawie, w najwyższych ligach zawodnicy pracują i grają. Wielkim sukcesem jest wyjazd do zagranicznych lig. Federacja kładzie duży nacisk na rozwój młodzieży. U najmłodszych sprawdzane są parametry fizyczne i najlepsi kierowani są do szkół sportowych. Ciągle brakuje wykwalifikowanych trenerów, a nawet nauczycieli wychowania fizycznego w szkołach, którzy umieliby poprowadzić zajęcia z siatkówki.

Mówi o tym w rozmowie z nami Dominique Ntawangundi, który jest asystentem selekcjonera kadry narodowej oraz pierwszym trenerem kadr młodzieżowych:

Jeśli ktoś chciałby spróbować swoich sił, to rwandyjska federacja zaprasza. Poza pracą w ciekawych szkołach, posłusznymi dzieciakami będzie można zwiedzić ten kraj i korzystając z rezydentury mieć zdecydowanie tańsze wejściówki do głównych atrakcji jak Muzeum Ludobójstwa w Kigali, parków narodowych, gdzie spotkacie goryle i szympansy unikatowe tylko w tej części świata, a także inne zwierzęta typowe dla Afryki, wodospady, lasy tropikalne. Fajna przygoda na wyciągnięcie ręki!

A tutaj rozmowa z Mucyo Philbertem – sekretarzem generalnym tamtejszej federacji siatkarskiej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *