Aktualności

Turnieje półfinałowe o drugą ligę

Poznaliśmy grupy w jakich wielkopolskie zespoły zagrają turnieje półfinałowe będące pierwszą przepustką do drugiej ligi. Zagra aż sześć zespołów z naszego województwa.

Turnieje kobiece odbędą się w dniach 5-7 kwietnia. Mistrzynie Wielkopolski SPS BoxPro Volley Piła będą gospodyniami grupy 2. Najtrudniejszymi rywalkami wydają się być siatkarki Royen Volley X LO Toruń. To mistrzynie kujawsko-pomorskiego, które wygrały wszystkie mecze, a w lidze straciły tylko osiem setów. W rozgrywkach seniorek w tym regionie starowało siedem zespołów. Do Piły przyjadą także UKS Pomorzanie-Pogodno Szczecin. Podopieczne Tomasza Nowaka, który niedawno gościł w Szamotułach zajęły drugie miejsce w zachodniopomorskim na pięć zespołów grających w trzeciej lidze, przegrywając tylko dwa mecze z mistrzyniami PSPS Chemikiem Police. Czwartym rywalem podopiecznych Andrzeja Zapaśnika będzie TSS Gdańsk. Dziewczyny zajęły trzecie miejsce w pomorskiej lidze seniorek, w której startowało 5 zespołów. Udział jest możliwy, gdyż o drugą ligę nie bije się mistrz pomorskiego Gedania Gdańsk. Wydaje się, że pilanki mają duże szanse na awans do turnieju finałowego

Wicemistrzynie Wielkopolski SPS Sparta Złotów po swoją szansę pojadą do Rumii. Gospodynie z Akademii Piłki Siatkowej zajęły drugie miejsce w pomorskim. W lidze przegrały tylko z mistrzyniami z Gedanii i mogą być trudnym przeciwnikiem. Dużym wyzwaniem będzie także PSPS Chemik Police, który był bezkonkurencyjny w swoim województwie, oddając w sezonie tylko jeden set. Czwartym do brydża jest Volley Bydgoszcz, który rzutem na taśmę został wicemistrzem mając lepszy stosunek setów w porównaniu z Jokerem Świecie. Wydaje się, że Spartanki o drugie miejsce premiowane finałem powalczą z APS Rumia.

Z wakatu za warmińsko-mazurskie do turnieju półfinałowego dostały się dziewczyny UKS Piątki Turek. Pojadą one do Halinowa, gdzie walczyć będą z miejscowym KS-em – mistrzem Mazowsza. Na Mazowszu było sporo grania, bo rozgrywki są tam podzielone na pierwszą i drugą ligę. KS Halinów w meczu o złoto pokonał LTS Legionovię. Drugim rywalem będą mistrzynie łódzkiego UKS Akademia Siatkówki Zduńska Wola, które wygrały wszystkie mecze w rozgrywkach seniorskich tracąc w całym sezonie pięć setów. Na ile mocna była ta liga nie wiemy, bo startowało tam tylko pięć zespołów. Jeszcze mniej drużyn wystartowało na Podlasiu, a stamtąd pochodzi ostatni rywal Piątki Turek. MKS Optima Hajnówka zajęła trzecie miejsce na cztery zespoły w rywalizacji seniorek, ale do turnieju nie przystąpiły siatkarki SAS Sejny i stąd udział Optimy w walce o druga ligę. Nie będzie to łatwy turniej dla podopiecznych Andrzeja Malczewskiego, ale wierzymy, że po mocnej wielkopolskiej lidze mistrzynie Mazowsza i łódzkiego mogą zostać pokonane.

Panowie turniej półfinałowy o wejście do drugiej ligi zagrają 12-14 kwietnia. Tarnovia Volleyball Tarnowo Podgórne na turniej uda się do Mrzeżyna. Mistrz Wielkopolski zmierzy się z mistrzem zachodniopomorskiego SUS TRAVEL ELEPHANT Trzebiatów, który w drodze po złoto pokonał dwa zespoły nie oddając żadnego seta. Drugi zespół zrezygnował ze startu w walce o druga ligę. Kolejnym rywalem będzie UKS Jedynka Reda, która zajęła trzecie miejsce w pomorskim. Liga pomorska była połączona z seniorami z kujawsko-pomorskiego, bo na Pomorzu do rozgrywek zgłosiły się cztery zespoły, z tego trzy na równym poziomie. Trzecim konkurentem Tarnovii będzie LZS Gminy Dragacz, wicemistrz kujawsko-pomorskiego. Cała gmina leży na terenie Nadwiślańskiego Parku Narodowego, w powiecie świeckim, po drugiej stronie Wisły mając Grudziądz. LZS zajął drugie miejsce za AZS-em Toruń i już przed sezonem miał pewny udział w turnieju półfinałowym, bo tylko te dwa zespoły startowały na Kujawach. Połączenie województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego dało możliwość pogrania większej ilości meczów, ale trudno nam cokolwiek wróżyć co do poziomu. Jedno wiemy na pewno, Tarnovia Volleyball jest mocna i powinna bez problemów zameldować się w finale.

Warunkowo o drugą ligę gra Enea Energetyk Poznań. Podopieczni Szymona Kurowskiego będą walczyli o 2 ligę, jeśli starsi koledzy z ekipy Dominika Hajduka awansują do pierwszej ligi. Na początek młodzież uda się do Torunia, gdzie oprócz gospodarzy AZS-u, którzy zdobyli tytuł mistrzowski zagrają także mistrz połączonych lig obu województw PTPS-ZSS Człuchów – jako zdobywca pierwszego miejsca Pomorza oraz Klima Błażowa. Błażowa to miasto na Podkarpaciu, w którym według danych z 2021 roku zarejestrowano 2149 mieszkańców. Po wygranej z faworytem z Rzeszowa zdobyli brązowy medal w swoim województwie i z wakatu dostali się do turnieju półfinałowego. A w podkarpackim siatkówka kwitnie, bo w trzeciej lidze panów wystartowało 10 zespołów i tak patrząc na wyniki to 5-6 zespołów prezentowało w miarę wyrównany poziom. Czy będą zagrożeniem na Energetyka? Nie wydaje nam się.

Z wakatu w miejsce warmińsko-mazurskiego o drugą ligę powalczy także Zamek Gołańcz. Gospodarzem grupy 3 będzie ProNutiva SKK Belsk Duży – mistrz Mazowsza, który z ogromną przewagą wygrał ligę w swoim województwie. Belsk to miejscowość położona w powiecie grójeckim, a tereny okoliczne obfitują w sady. Na turnieju pojawią się także wicemistrz Podlasia UKS Centrum Augustów, który w rywalizował o wicemistrzostwo z trzema innymi klubami. Czwartą drużyną turnieju będzie KS Wifama Łódź, która jest na fali wznoszącej i wywalczyła tytuł wicemistrza łódzkiego, chociaż po pierwszym etapie była na przedostatnim miejscu. Wydaje się, że Zamek ma szanse na awans do turnieju finałowego.