AktualnościIII liga KobietIII liga Mężczyzn

Seniorskie granie

Ważne mecze odbyły się w miniony weekend w rozgrywkach seniorskich. Ostatnie kolejki w drugich ligach, rozstrzygnięcia medalowe w mistrzostwach Wielkopolski, a także przedostatnia kolejka w pierwszej lidze pań.

Najwyższą klasą rozgrywkową wielkopolskich zespołów jest pierwsza liga kobiet. W przedostatniej kolejce zarówno KS Piła jak i Enea Energetyk Poznań zdobyły punkty. Podopieczne Marcina Patyka wygrały w tiebreaku u siebie ze Stężycą. Wszystkie statystyki poza błędami własnymi przemawiały na korzyść poznanianek. Niestety Polska Siatkówka chyba przedwcześnie opublikowała artykuł, że poznanianki są wciąż w grze o play-offy, bo Legionovia pokonała BAS Białystok i ten dwa zdobyte punkty przekreśliły szanse – według nas na ósme miejsce. W tabeli widzimy, że klub z Legionowa ma 33 punkty, a Enea Energetyk tylko 29. Nawet przy zwycięstwie za 3 punkty nad rywalem z Piły, da to maksimum 32 oczka. Braknie jednego… A dziewczyny Damiana Zemły w starciu z liderem z Nowego Dworu Mazowieckiego pokazały kawał dobrej siatkówki. Po dwóch wygranych setach inicjatywę przejęły rywalki, które wygrały kolejne trzy sety i potwierdziły swoją dominację w pierwszej lidze w tym sezonie. Już w środę czeka nas ostatnia kolejka, a w niej derby Wielkopolski na poznańskim parkiecie. KS Piła ma zagwarantowane trzecie miejsce i udział w play-offach, a Enea Energetyk Poznań gwarancję utrzymania na zapleczu Tauron Ligi.

Ostatnia kolejka odbyła się w drugich ligach. U pań na cztery mecze Wielkopolska zanotowała trzy porażki. Ale… to jedno zwycięstwo Enea Energetyka Poznań nad WSKonsorcjum UKS OPP Powiat Kołobrzeski dało utrzymanie Szamotulaninowi na szczeblu. I nie omieszkał podziękować za to Łukasz Klapczyński, z którym rozmawialiśmy po meczu z SMS-em Police. Do mikrofonu zaprosiliśmy także Zuzannę Kicman, która według nas była bohaterką tego spotkania. Nie dostała jednak statuetki, bo ta przysługuje zwycięskiemu zespołowi. Enea Energetyk Poznań II ze swoimi kadetkami i młodziczkami na koniec sezonu zajął szóste miejsce. W tiebraku przegrał UKS ZSMS Poznań, który podejmował zaplecze ŁKS-u Łódź. Podopieczne Marka Tuszyńskiego zakończyły sezon na czwartym miejscu, najwyższym wśród wielkopolskich zespołów. W piątym secie przegrał także Energa MKS Kalisz II, który grał z Łaskovią. Pozytywem może być, że dziewczyny po dwóch przegranych setach nie złożyły broni i doprowadziły do piątego seta. Z drugiej ligi grupy 1 spada zespół z Kołobrzegu. W grupie trzeciej kolejną porażkę zanotowały dziewczyny GLKS Barycz Janków Przygodzki. Całe szczęście, że to koniec grania i że punkty zebrane na początku sezonu pozwoliły utrzymać się zespołowi z Wielkopolski i to na całkiem dobrej szóstej lokacie. Liczymy, że w przyszłym sezonie panie z południa województwa powalczą o wyższą lokatę.

U drugoligowych panów same zwycięstwa, no może poza Słupcą, która grała derby z Wrześnią. Krishome wygrał 3:1 i zakończył rozgrywki na piątym miejscu, a SPS Konspol pomimo chyba najgorszego od lat sezonu utrzymał się na szczeblu zajmując 10. miejsce. Wygrane Enea Energetyka Poznań i Bejenka Budownictwo LUKS WILKI Wilczyn dały na koniec sezonu odpowiednio trzecie i drugie miejsce w tabeli. Wszystkie cztery wielkopolskie zespoły zostają na szczeblu!

W miniony weekend poznaliśmy mistrzynie i mistrzów Wielkopolski w rozgrywkach seniorskich. U Pań tytuł obroniły siatkari SPS BoxPro Volley Piła. W sobotę wygrały na gorącym terenie w Złotowie, a dzień później potwierdziły skuteczność na własnej hali nie oddając nawet seta. Wielkie gratulacje dla podopiecznych Andrzeja Zapaśnika, SPS Sparta Złotów obroniła srebro z ubiegłego sezonu, a ze swoimi kadetkami ma jeszcze coś do udowodnienia. Czekamy na więcej w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski, a także trzymamy kciuki za awans do drugiej ligi. Odbył się także mecz o trzecie miejsce. UKS Piątka Turek wygrała na własnym terenie tylko 3:2 co znaczy, że brązowy medal wędruje do SKF PBS/SP 69 Poznań, który na własnej hali nie oddał seta.

Działo się w meczu pomiędzy Zamek Gołańcz i SPS Volley Opatówek. W Opatówku tiebreak na korzyść przyjezdnych. W Gołańczy taki sam wyniki i do rozstrzygnięcia trzeciego miejsca w Wielkopolsce potrzebny był złoty set. W nim górą zawodnicy z Gołańczy, którzy brązowy medal zdobyli wygrywając 15:10. Z „Zamkiem” pożegnał się Marcin Stachowski, który zakończył siatkarską karierę jako zawodnik i teraz ma się koncertować na karierze trenerskiej.  Jak napisał na swoim profilu: “Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść niepokonanym”, to życzymy aby te „niepokonane” były także na trenerskiej ławce. Najważniejszy mecz jednak odbył się w Tarnowie Podgórnym. To tutaj miejscowa Tarnovia Volleyball przypieczętowała mistrzostwo województwa. Po wygranej 3:0 na terenie Enea Energetyka Poznań w sobotnie popołudnie przypieczętowała swoją dominację w seniorskich rozgrywkach. Wygrana 3:1 i mistrzowska flaga w rękach Tarnovii. Trzymamy kciuki za turnieje premiujące awansem na szczebel.