Wielkopolskie akcenty na Igrzyskach.
Rozpoczęła się największa impreza sportowa czterolecia. Ważne są Mistrzostwa Świata czy Europy, ale każdy sportowiec otwarcie mówi, że sukces olimpijski jest największym spełnieniem. Przyjrzeliśmy się kto reprezentuje Wielkopolskę na tej imprezie.
Niedziela jest drugim oficjalnym dniem zmagań na arenach olimpijskich. Na wstępie zaznaczymy, że w naszej licznej dwuosobowej redakcji, która ostatnio bardziej się różni niż mówi jednym głosem, to ceremonia otwarcie igrzysk bardzo nam się podobała. Od początku do końca scenariusz nas zaskakiwał, ciężko było przewidzieć jaki element będzie następny no i przede wszystkim kto z tych wielkich gwiazd sztafety olimpijskiej zapali olimpijski znicz. Dodatkowo kapitalna muzyka od klasyki, przez metal po największe hity klubowe.
Jeśli chodzi o reprezentantów siatkówki mamy kilku naszych ludzi, którzy są z Wielkopolski lub reprezentowali kluby z naszego województwa w swojej karierze.
W męskiej kadrze mamy jednego reprezentanta. To Łukasz Kaczmarek, który swoje pierwsze siatkarskie kroki stawiał w Krotoszynie. Wspominał również o tym podczas naszej rozmowy na XVI Memoriale Arkadiusza Gołasia w 2021 roku:
Znacznie więcej wielkopolskich akcentów mamy w naszej żeńskiej kadrze.
Walkę z czasem po zapaleniu wyrostka ostatecznie wygrała Maria Stenzel, która wróciła do pełni zdrowia i dzięki ciężkiej pracy znalazła uznanie w oczach trenera Lavariniego. „Mery” swoje pierwsze siatkarskie kroki stawiała w Śmiglu, a na szerokie siatkarskie wody wypłynęła z ZSMS-u Poznań. To będąc zawodniczką tego klubu została uczennicą SMS-u Szczyrk i już kwestią czasu było kiedy pojawi się na parkietach Ekstraklasy Kobiet. Ostatni sezon spędziła w Radomce, a od nachodzącego przywdzieje barwy ŁKS-u Łódź, zastępując na tej pozycji kończącą karierę sportową Paulinę Maj-Erwardt – złotowianki.
Od wielu już lat podporą i kluczową zawodniczką jest Agnieszka Korneluk, przed zamążpójściem znana pod nazwiskiem Kąkolewska. Wychowanka Energetyka Poznań, gdy ten nie był jeszcze taką siłą w Polsce jak obecnie, również z akcentem wypożyczenia do ZSMS-u Poznań. Pierwsze kontakty z piłką Agnieszka miała pod okiem trenera Kazimierza Fabina.
W naszych YouTubowych archiwach znajdziecie sporo wywiadów zarówno z Agnieszką jak i Marią, ale tu zaproponujemy Wam jedną rozmowę nagraną dwa lata temu, gdy nasza kadra przygotowywała się do meczów reprezentacji w Poznaniu po rozpoczęciu pracy Stefana Lavariniego, a Wielkopolska Siatkówka była jedynym medium, który miał dostęp do naszej kadry:
Jeśli mowa o Energetyku, to warto jeszcze wspomnieć o Magdalenie Jurczyk. Ta wprawdzie urodziła się w Krośnie, gdzie uczyła się siatkówki, ale sezon 2019/2020 spędziła w Poznaniu przywdziewając barwy Enea Energetyka Poznań.
Dwa lata w MKS-ie Kalisz spędziła Martyna Czyrniańska. Urodzona w Krynicy-Zdroju przyjmująca grała w Kaliszu w latach 2019-2021 zdobywając medale Mistrzostw Polski dla klubu oraz Wielkopolski.
Jako ludzie pochodzący z Wielunia nie możemy też nie wspomnieć o Magdzie Stysiak, która mieszka w pod Wieluniem we wsi Turów. Zawsze to podkreśla, to i my nie możemy o tym nie napisać. Jednak siatkówki uczyła się właśnie w Wieluniu. A jeśli mamy już szukać powiązań z Wielkopolską, to trochę na siłę, ale pamiętamy jej mecze, gdy grała w II lidze w barwach Chemika Police i rywalizowała, a raczej miażdżyła na zagrywce siatkarski ZSMS-u Poznań.
Nie możemy również nie wspomnieć o Nicoli Vettorim. Już od wielu lat poznaniak, pracujący w Energetyku Poznań, PTPS-ie Piła, Murowanej Goślinie czy AZS-ie UAM Poznań. Obecnie pierwszy asystent trenera Lavariniego, a wcześniej u Raula Lozano, kiedy to nasza męska kadra zaczęła wchodzić do czołówki światowej siatkówki.
No to również proponujemy rozmowę podczas wspomnianego wcześniej zgrupowania kadry w Poznaniu:
No to skoro przy tym zgrupowaniu jesteśmy, to jeszcze rozmowa ze Stefanem Lavarinim, kiedy chyba nie był znany jeszcze większej grupie kibiców, a my już mogliśmy z nim porozmawiać. I wtedy przekonaliśmy się, że mimo obrazu groźnego i rzadko uśmiechającego się człowieka, jest sympatyczną i otwartą osobą. Później mieliśmy jeszcze z nim wiele kontaktów, ale polecamy rozmowę ze zgrupowania w Poznaniu:
A jakby ktoś miał ochotę posłuchać jak Polki zdobywały kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, to prezentujemy pełną playlistę z turnieju kwalifikacyjnego w Łodzi, gdzie nasze siatkarki wygrały prawo startu do tej imprezy. Oprócz oficjalnych nadawców, zwanymi broadcasterami, tylko Wielkopolska Siatkówka nadawała codziennie. Wszystkie rozmowy znajdziecie klikając TUTAJ.
A my zapraszamy na Memoriał Arkadiusza Gołasia, gdzie będziecie mogli spotkać się z 19 olimpijczykami. Oprócz polskiej kadry będą to zawodnicy z USA, Francji, Serbii, Słowenii, Argentyny i Niemiec.