Aktualności

Akademickie Mistrzostwa Polski od piątku w Poznaniu.

Trzydzieści dwa zespoły z dwudziestu sześciu uczelni z całej Polski od piątku stanie do rywalizacji o Mistrzostwo Polski szkół wyższych. Daje to prawie pół tysiąca zawodniczek i zawodników, którzy będą rywalizować w dwóch poznańskich halach: Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Wielkopolskę reprezentują dwie drużyny kobiece i jedna męska.

Reprezentantkami naszego województwa będą zawodniczki Akademia Nauk Stosowanych w Pile oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z kolei jedynymi przedstawicielami naszego województwa będą siatkarze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Godną zapowiedź turnieju znaleźliśmy w serwisie poznan.pl, który tak informuje o zbliżającym się turnieju:

To już drugie z rzędu siatkarskie finały AMP, które zawitają do stolicy Wielkopolski. Tym razem pod siatką zobaczymy 32 zespoły reprezentujące 26 uczelni. Z fazy grupowej do dalszych gier o medale awansuje po osiem męskich i żeńskich drużyn.

– Jesteśmy podekscytowani, że władze Akademickiego Związku Sportowego ponownie obdarzyły nas zaufaniem, przyznając prawa do organizacji tak prestiżowego turnieju. Siatkówka od lat cieszy się sporym zainteresowaniem w naszym kraju, a na ligowych parkietach nie brakuje uznanych zawodniczek i zawodników. To wielka sprawa, iż część z nich pojawi się w naszych halach i powalczy o medale najważniejszej akademickiej imprezy w Polsce – podkreśla Łukasz Stypa, prezes Klubu Uczelnianego AZS Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, organizatora tegorocznych finałów Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce kobiet i mężczyzn.

Faworytów do końcowych wygranych w tym roku należy upatrywać przede wszystkim w obrońcach tytułów. Ochotę na przynajmniej jeden drużynowy medal mają reprezentanci Akademii Nauk Stosowanych – Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu. W 2022 roku zawodnicy tej uczelni triumfowali w gronie mężczyzn, a w tym pewnie zwyciężyli w półfinale w Legnicy. W nadchodzących finałach w opolskiej ekipie nie będzie przyjmujących Michała Gierżota oraz Jakuba Szymańskiego, którzy zostali powołani przez Nikolę Grbicia do szerokiego składu reprezentacji Polski na sezon 2023. Na brak zawodników z ekstraklasy faworyci nie mogą jednak narzekać.

W Legnicy w ich barwach zagrali choćby atakujący Cuprum Lubin – Remigiusz Kapica (MVP półfinału), Adam Lorenc, a także ich klubowy kolega Damian Czetowicz czy libero Mateusz Masłowski z Cerradu Enea Czarnych Radom. Do zespołu, który na Dolnym Śląsku wywalczył awans do finałów, dołączą m.in. atakujący Damian Domagała (GKS Katowice) czy środkowy Konrad Jankowski (PSG Stal Nysa). W Poznaniu opolanie rozpoczną zmagania w grupie B od spotkań z AWFiS Gdańsk, Politechniką Rzeszowską oraz Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu.

– Obiektywnie patrząc, to mamy słabszy skład niż przed rokiem. Teraz może także stać nas na złoto, ale głównego faworyta do triumfu w Poznaniu upatruję w innym zespole. Wrażenie w tym sezonie robiła postawa AZS AGH Kraków w Tauron 1. Lidze, gdzie byli o krok od awansu do półfinałów. Nie zdziwię się, jeśli w niedzielę dojdzie do powtórki z zeszłorocznego finału – prognozuje Filip Pokusa, opiekun zespołów ANS – WSZiA w Opolu. – Co do kobiet, to również wygraliśmy półfinał w Legnicy, a w Poznaniu mamy zamiar powalczyć o najwyższe cele. Grę w weekendowych finałach zadeklarowały Zuzanna Kuligowska, Sonia Stefanik (obie Energa MKS Kalisz), Kinga Różyńska (OnlyBio Pałac Bydgoszcz) czy Aleksandra Omelaniuk (Engelholm VS), która niedawno została mistrzynią Szwecji – dodaje.

Mistrzowskiego tytułu wśród kobiet bronią siatkarki Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie (uprzednio Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie, która rok temu wywalczyła także brąz wśród panów). Ekipa ta jest oparta na zawodniczkach występującej w I lidze drużynie Karpat Krosno Glass – PANS Krosno. Pod koniec kwietnia ósma drużyna rundy zasadniczej na zapleczu Tauron Ligi siatkówki kobiet odpadła w ćwierćfinale play-off. Do finałów AMP w Poznaniu krośnianki podejdą więc po krótkiej regeneracji sił od ligowych potyczek. Rywalizację w Wielkopolsce rozpoczną od grupowych pojedynków z AWF Warszawa, AWF Kraków i Politechniką Krakowską.

– Wygranie AMP nie jest łatwym zadaniem, ale my z pewnością będziemy jednym z kandydatów do złota. Na pewno chcielibyśmy się znaleźć w najlepszej czwórce turnieju, a gdy tylko trafimy do półfinałów, powalczymy o pełną pulę – deklaruje Dominik Stanisławczyk, opiekun siatkarek PANS Krosno i trener miejscowych Karpat. – Na takim turnieju ważne jest zgranie zawodniczek i to może być naszym największym atutem. Jako uczelnia zawsze przyjeżdżaliśmy po trudach sezonu, w którym można przećwiczyć boiskowe schematy. Nie raz dzięki temu pokonywaliśmy zespoły z indywidualnościami. Po krótkim odpoczynku wróciliśmy przed tygodniem do treningów. AMP-y to dla nas ważna impreza i mam nadzieję, że zabierzemy z Krosna formę do Poznania – liczy szkoleniowiec.

Początek trzydniowych finałów AMP w siatkówce kobiet i mężczyzn w Poznaniu w piątek, 11 maja. Tego dnia o godzinie 9:00 w halach Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (ul. Zagajnikowa 9) i Politechniki Poznańskiej (ul. Piotrowo 4) rozpoczną się pierwsze grupowe mecze (prowadzone do dwóch wygranych setów). W niedzielę w hali UAM zostaną rozegrane spotkania decydujące o medalach (do trzech zwycięskich setów). Po dwie szanse na podium będą miały Politechnika Gdańska, UWM Olsztyn, ANS-WSZiA Opole, AWF Warszawa i PANS Krosno, które do finałów doprowadziły zarówno męską, jak i żeńską drużynę. W obydwu turniejach zagra także gospodarz – UAM Poznań.

Wśród nagród czekają m.in. specjalne wyróżnienia dla MVP zawodów. Podczas finałowych imprez AZS przypomina wybitne postaci ze swojej bogatej historii, a w Poznaniu wręczone zostaną nagrody upamiętniające ojca polskiej siatkówki i wielkiego azetesiaka, Romualda Wirszyłłę.

Głównymi partnerami finałów AMP w siatkówce kobiet i mężczyzn w Poznaniu są Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Poznańska, miasto Poznań oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Partnerem turnieju jest Dom Wydawniczy REBIS.

A teraz od nas przydatne linki:
Strona AMP-ów na Facebooku, gdzie było transmitowane m.in. losowanie grup, więc być może będą jakieś transmisje z meczów – LINK.
Szczegółowy program turnieju z podziałem na hale i boiska:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *