AktualnościMłodzik

Enea Energetyk Poznań – trzecią drużyną w Polsce!

Awans Energetyka Poznań do finału Mistrzostw Polski, to już sukces. Wejście do najlepszej czwórki ten sukces spotęgował, ale zdobycie medalu, byłoby czymś szalonym i pewnym zadośćuczynieniem za poprzednie finały klubu, gdzie medalu zdobyć się nie udało. A wszystko jeszcze pod okiem jednego z najlepszych siatkarzy w historii – Mariusza Wlazłego, który z rodziną pojawił się na poznańskich trybunach.

W opinii wielu, także trenerów Energetyka, ci zagrali najgorszy swój mecz podczas finału młodzików w sobotnie popołudnie z Tytanami. Konsekwencją zamiast walczyć o tytuł mistrzowski i zrewanżować się Treflowi za mecz w grupie, Energetycznym przyszło walczyć o brąz. Ich przeciwnikiem był Hemarpol Norwid Częstochowa, który w drugim półfinale po ciężkim i długim boju przegrał 1:2 z Treflem Gdańsk.

I ten mecz, a już szczególnie pierwszy set określimy jako dziwny. Od początku wydawać się mogło, że na parkiecie większą kontrolę mają zawodnicy z Częstochowy. Pokazywała też to tablica wyników, bo Norwid przez większość pierwszej partii utrzymywał kilkupunktową przewagę. Najwyższa przewaga gości wynosiła pięć punktów przy wyniku 17:12. Wtedy jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki gra się odwróciła, Energetyk odrobił straty i przegonił częstochowian na 19:17. Przewagę utrzymał do końca seta i wygrał do 25:22. Taka sytuacja ewidentnie podłamała gości, bo drugi set już w całości należał do gospodarzy, którzy wygrali tę partię 25:15, cały mecz 2:0 i Enea Energetyk Poznań został trzecią drużyną w Polsce.

Mecz finałowy, a przynajmniej jego początek należał do faworytów turnieju – Trefla Gdańsk. Wysunęli się na prowadzenie 8:3, 12:6, 16:8. Wtedy o czas, już w drugi w tym secie poprosił trener Tytanów Białystok – Andrzej Walicki i przewaga Trefla zaczęła powoli topnieć. Najbliżej gdańszczan siatkarze z Podlasia byli przy stanie 16:19. Ale wtedy przerwę wykorzystał trener Oskar Janiszewski i naprowadził swoich zawodników na właściwe tory. Przypilnowali tej przewagi i skończyli seta wynikiem 25:20. Druga partia już pod wyraźniejsze dyktando Trefla, albo może bardziej równe. Nie było już takich serii punktowych po obu stronach, tylko zwycięzcy pierwszego seta bardziej kontrolowali sytuację na boisku oraz na tablicy wyników. Wygrana do 18 dała złoty medal i tytuł Mistrza Polski.

Po meczach rozmawialiśmy z trenerami wszystkich ekip oraz zawodnikiem Energetyka Mikołajem Nowakowskim. Na całym turnieju był obecny trener reprezentacji Polski rocznika 2009 – Artur Sierzchuła, który również odpowiedział nam na kilka pytań. Prezes Enea Energetyka Poznań podsumował turniej oraz prawdziwa gratka, czyli rozmowa z Mariuszem Wlazłym. W filmie również wybór najlepszych zawodników na poszczególnych pozycjach:

FINAŁ

wynikwyniki setów
Tytani BiałystokTrefl Gdańsk0:220:25, 18:25

mecz o 3. miejsce

wynikwyniki setów
Energetyk PoznańNorwid Częstochowa2:025:22, 25:15

mecz o 5. miejsce

wynikwyniki setów
Chemik BydgoszczAT Jastrzębski Węgiel2:125:16, 18:25, 17:15

mecz o 7. miejsce

wynikwyniki setów
AZS UWM OlsztynMetro Warszawa0:216:25, 14:25
źródło: siatka.org

Klasyfikacja końcowa

1Trefl Gdańsk
2Tytani Białystok
3Enea Energetyk Poznań
4Hemarpol Norwid Częstochowa
5BKS Chemik Siatkówka Młodzieżowa Bydgoszcz
6Akademia Talentów Jastrzębski Węgiel
7KS Metro Warszawa
8AZS UWM Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *