AktualnościJunior MłodszyJuniorka Młodsza

Finaliści lig kadetek i kadetów.

Zakończyły się już zmagania w ligach kadetek i kadetów. No ok. W kadetce do rozegrania jeszcze jeden mecz, ale sytuacja w tabeli jest już na tyle klarowna, że nie będzie mieć to wpływu na ligową tabelę. Dzięki temu poznaliśmy już po trzech finalistów z każdej ligi.

W grupie E, którą roboczą będziemy tu nazywać I ligą, bo po turniejach rozstawieniowych trafiły tu najlepsze ekipy, równych sobie nie miał kaliski MKS. Na siedem meczów wygrane 6 (jedyna porażka po tiebreaku z Piątką Turek) i dodajmy, że może nie rezerwowym składem, ale takim, który trener Wojciech Lalek miał na miejscu. Dodamy tylko, że na finały oraz potem rozgrywki szczeblowe (nie wierzymy, że MKS nie wyjdzie z województwa) klub zasilą dziewczyny, które na co dzień uczą się i grają w SMS-ie Szczyrk. A przyjedzie stamtąd kolejna szóstka zawodniczek. Do tego dołóżmy jeszcze Sobanty i Pajdak, które trenują z pierwszym zespołem. Widać to jaką siłą dysponuje w tym sezonie MKS i bez kozery powiemy, że medal Mistrzostw Polski murowany. MKS ma jeszcze do rozegrania jeden mecz z UKŻPS-em Kościan.
Tyle samo zwycięstw, ale po trudniejszych bojach odnotował Szamotulanin Szamotuły. Brązowy medalista ubiegłorocznych Mistrzostw Polski Młodziczek, swoją siłę będzie chciał pokazać w wyższej kategorii. Na trzecim miejscu z pięcioma wygranymi w lidze – UKS Piątka Turek. Tylko ona potrafiła ograć potęgę z Kalisza. Ogólnie my jesteśmy pod wielkim wrażeniem pracy, którą w klubie wykonują trenerzy Ewa Książka i Andrzej Malczewski. Nieduży ośrodek, bez takiego zaplecza jak inne kluby, bardzo dużo meczów w różnych kategoriach wiekowych, a wszędzie są w czubie. Już w poprzednim sezonie Turek bardzo godnie reprezentował nasze województwo na szczeblu, a coś nam mówi, że o ile nic tam się nie wysypie zdrowotnie, to w tym sezonie będzie jeszcze lepiej. I te trzy wymienione kluby zapewniły sobie już awans do finału Wielkopolski.
Zaskoczenie na minus to Energetyk Poznań, ubiegłoroczny Mistrz Polski Kadetek, który ligę skończył dopiero na czwartym miejscu. Nie chcemy wnikać czy w klubie jest słabszy rocznik w porównaniu do poprzedniego czy może konkurencja zrobiła się tak silna. Ale poznanianki o finał będą się musiały bić w półfinałach.

Ligę II (gr. F) w cuglach wygrała Sparta Złotów. W sześciu meczach nie miała sobie równych nawet aby ktoś był w stanie urwać im seta. Na drugim miejscu SPS BoxPro Volley Piła, która jedyne mecze jakie przegrał, to właśnie ze Spartankami. Te dwa kluby zagrają w ćwierćfinale. Dołączy do nich ZSMS Poznań. ten z kolei okazał się najlepszy w III lidze (gr. G). Ale ta wygrana nie dała mu bezpośredniego awansu do ćwierćfinału i potyczki z SPS-em i Spartą. Musiał jeszcze wygrać baraż z drugim zespołem ze swojej ligi, jaką był UKS 9 Leszno i zwycięzca IV ligi (gr. G) – ASBL Piła. Ten baraż został rozegrany w niedzielę i ZSMS pokonał obu rywali.
Zatem przed nami ćwierćfinał, którego gospodarzem będzie Sparta Złotów i powtórzmy, że zagrają tam jeszcze SPS Volley Piła i ZSMS Poznań. Ósmego stycznia odbędzie się ten turniej, a zwycięzca trafi do półfinału. Ten też będzie z udziałem trzech drużyn, czwartego i piątego miejsca z I ligi – Enea Energetyk Poznań i UKŻPS Kościan. I dopiero wygrany z tej rywalizacji zamelduje się w finale wojewódzkim.

Wszystkie wyniki, terminarze i tabele Ligi Kadetek do zobaczenia tutaj.

Swoje ligi zakończyli też kadeci. Tu był podział na dwie grupy, które zostały utworzone po turniejach rozstawieniowych. Lepsi utworzyli grupę D, słabsi grupę E. Na pewno ciekawostką w grupie D były trzy drużyny Jokera Piły. A dla zmyłki najlepszy skład był oznaczony jako trzeci. Na tym też miejscu LOMS Joker Piła Powiat Pilski III skończył ligę. Dało mu to bezpośredni awans do finału wojewódzkiego, tak samo jak Enea Energetykowi Poznań, który okazał się najlepszy. Na dziesięć meczów wygrał dziewięć, przegrywając tylko raz właśnie z Jokerem III. W pozostałych meczach Energetyczni schodzi z boiska w roli zwycięzców. Drugie miejsce dla Jedynki Poznań z ośmioma wygranymi. Ale przy zespole IUKS Jedynki na chwilę się zatrzymamy. Z tego klubu możemy być dodatkowo dumni, bo wychowała i posiada w składzie jedynego reprezentanta Polski w tej kategorii wiekowej – Maksymiliana Durskiego, który aktywnie uczestniczył w Mistrzostwach Europy strefy wschodniej. Jednak dla klubu był to pewnego rodzaju problem. Bo posiadanie reprezentanta Polski oprócz dumy, klubowi z Poznania nic nie dawało. Musieli za to przekładać mecze w okresie gdy Maks był na zgrupowaniach kadry czy już samym turnieju głównym. Oczywiście nie był to wymóg, a raczej zabezpieczenie, by przy braku swojego lidera w kadrze nie przegrać jakiegoś ważnego meczu i robić sobie schody w awansie do finału wojewódzkiego. Może warto rozważyć taką sytuację, aby w przyszłości zespoły, które mają na turnieju głównym reprezentacji Polski, miały zapewniony awans do finału wojewódzkiego. Pamiętamy przecież sytuacje, gdy drużyny miały zawodników czy zawodniczki w SMS-ach i już tylko z tej racji ich kluby w finałach miejsce miały zapewniane. Dlatego jeśli to nie tylko uczeń, ale już pełną gębą reprezentant, to warto byłoby taki zapis wprowadzić. Dodatkowo nie będzie takiego chaosu w terminarzem, bo zespoły nie będą miały aż tak dużej presji na wynik i swoje mecze będą mogły rozgrywać zgodnie z wcześniejszym planem. Ciekawe jakie jest Wasze zdanie w tym temacie lub władz związku, choć na ich odpowiedź specjalnie nie liczymy. Z bunkra jakim stał się WZPS, mało co się wydostaje oficjalnymi kanałami.
Enea Energetyk, Joker Powiat Pilski III oraz Jedynka Poznań są już w finale wojewódzkim. W grze zostały jeszcze trzy drużyny z tej grupy oraz zwycięzca ligi w grupie E. Tą okazał się Szamotulanin Szamotuły, który nie miał sobie równych i wygrał wszystkie mecze. Może to nie jest tak silna ekipa, jaką Szamotulanin miał dwa lata temu, gdy zdobywał tytuł wicemistrza Polski, ale trener Jakub Sauer puścił w świat komunikat, że przynajmniej o finał wojewódzki będzie walczył. Do barażu o półfinał wojewódzki oprócz Szamotulanina trafiły także zespoły z miejsc pięć i sześć grupy D – MKS Jarocin i LOMS Joker Piła Powiat Pilski I. Ten turniej odbędzie się w Jarocinie 15 stycznia. I wygrany z tego turnieju zmierzy się w półfinale o jedno wolne miejsce w finale wojewódzkim z LOMS Joker Piła Powiat Pilski II.

Wszystkie wyniki, tabele i terminarze Ligi Kadetów do zobaczenia tutaj.

My z naszą kamerą byliśmy na meczu Jedynki Poznań z Energetykiem. Dla gości był to ostatni mecz przed finałem wojewódzkim, z kolei Jedynka miała przed sobą jeszcze dwa mecze w Pile…, które rozgrywała w roli gospodarza z Jokerem I. Wycieczka na domowy mecz do Piły okazał się udany, bo poznaniacy wywieźli dwa zwycięstwa po 3:0. A po meczu Jedynki z Energetykiem rozmawialiśmy z trenerami obu ekip: Piotrem Kołodziejskim i Szymonem Kurowskim:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *