Aktualności

Finały Akademickich Mistrzostw Polski w Poznaniu.

W dniach 5-8 maja odbywały się w Poznaniu Finały Akademickich Mistrzostw Polski. W zawodach brały udział zarówno studentki jak i studenci, którzy  rozgrywali zawody na dwóch poznańskich halach. Jak poszło poznaniankom i poznanianom?

Zawodnicy i ich sztaby szkoleniowe w Poznaniu pojawili się już w czwartek 5 maja w celu weryfikacji dokumentów i wstępnego poznania się nawzajem. Pospać nie mogli, gdyż pierwsze mecze grupowe rozpoczynały się już o 9-ej następnego dnia.

Panie z UAM-u w wyniku losowania znalazły się w grupie „C” i rywalizowały z akademiczkami z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie i Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Po trzech bardzo zaciętych meczach, w których większość setów kończyła się na przewagi, poznanianki okazały się gościnne i zajęły czwarte miejsce w grupie.

Dziewczyny z Politechniki Poznańskiej grały w grupie D, a za rywalki miały studentki ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz AWF-u krakowskiego. Poznanianki wygrały wszystkie mecze grupowe i z pierwszego miejsca awansowały do kolejnej fazy. Porażka z PWSZ Nysa odebrała szansę walki o medal, ale kolejny mecz i zwycięstwo nad WSG Bydgoszcz dało studentkom Politechniki Poznańskiej piąte miejsce w Polsce.

Półfinały i finały były grane już do 3 zwycięskich setów. W meczu o trzecie miejsce zawodniczki AWF-u Katowice pokonały akademiczki PWSZ Nysa, a w finale siatkarki KPU Krosno w trzech setach ograły koleżanki z Vistula Warszawa.

Parę słód do naszej kamery powiedziała Jolanta Studzienna – trenerka dziewczyn z Warszawy, a w przeszłości reprezentantka Polski oraz zawodniczka i trenerka znanego w Polsce klubu Legionovia Legionowo.

Zawodniczki i zawodnicy mogli się wzajemnie dopingować, gdyż połowa każdej hali była przeznaczona na rozgrywki kobiece, a druga należała do mężczyzn. I właśnie na hali UAM na Morasku dziewczyny UAM-u były wspierane przez kolegów z tej samej uczelni. Chłopaki znaleźli się w grupie C i rywalizowali z akademikami z Uniwersytetu Gdańskiego, Karpackiej Uczelni Państwowej w Krośnie oraz Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie. Akademicy z UAM walczyli dzielnie, jednak nie udało im się wygrać meczu i zajęli ostatecznie czwarte miejsce w swojej grupie.

Studenci poznańskiego AWF-u znaleźli się w grupie D z przedstawicielami Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz  AWF-u warszawskiego. Jeden mecz wygrany 2:0, dwa kolejne przegrane w tie-breaku i dało to trzecie miejsce w grupie D.

W meczu o brązowy medal po niezwykle emocjonującym pięciosetowym spotkaniu KPU Krosno pokonało UWM Olsztyn, a w finale studenci opolskiej WSZiA pokonali akademików z AGH Kraków.

Akademickie Mistrzostwa Polski to oprócz rywalizacji także miłe spotkania ludzi, których pasją jest siatkówka. Podczas meczów widać było, że młodzież oprócz rywalizacji świetnie się bawi. Na parkietach mogliśmy obserwować siatkarki znane z meczów Tauron Ligi, a także trenerki i trenerów znanych z występów z najwyższych klasach rozgrywkowych.

Za organizację turniejów finałowych odpowiadał m.in. Damian Lisiecki. Kto nie zna popularnego „Liska” w Poznaniu? Człowiek wielu talentów opowiedział nam jak organizował ten turniej, a także o planach na siatkówkę na nadchodzące miesiące.