AktualnościMłodziczkaMłodzik

Finały wojewódzkie młodziczek i młodzików.

W nadchodzący weekend kolejne wielkie emocje. O medale i prawo startu w rozgrywkach szczeblowych powalczą młodziczki i młodzicy. Więcej i szybciej dziać się będzie o dziewczyn, które zaczną już w piątek. Chłopcy rywalizację zaczną w sobotę. Gospodarzem finału młodziczek będzie UKS Szamotulanin Szamotuły, a młodzików – IUKS Jedynka Poznań.

Oba finały różnią się długością i przede wszystkim ilością finalistów. W młodziczkach ta liczba jest stała i wynosi sześć zespołów, w związku z tym podczas turnieju trzeba rozegrać piętnaście spotkań i dlatego finał rozgrywany jest przez trzy dni. Młodzicy o medale powalczą w składzie czterech drużyn, co oznacza sześć meczów i dwa dni rywalizacji.

Gospodarzem turnieju chłopców będzie IUKS Jedynka Poznań. Klub po katastrofie budowlanej w 2021 roku, kiedy to zawalił się dach i hali sportowej wreszcie odzyskali swój sportowy dom. A nie może być lepszej “parapetówki” jak duża i porządna impreza. Bez wątpienia taką może być i będzie finał wojewódzki.
Awans do finału wojewódzkiego składał się z dwóch etapów. W pierwszym jedenaście zespołów zostało podzielonych na trzy grupy według systemu: trzy, trzy, cztery. Z każdej z grup dwóch najlepszych awansowało do etapu drugiego walczącego o finał wojewódzki. Pozostałe grały już o miejsca 7-11. Dwie grupy w etapie drugim składały się z trzech zespołów i dwie najlepsze z nich awansowały do finału wojewódzkiego.
Pierwszą z tych grup wyraźnie wygrał Jet Service LOMS Joker Piła – Powiat Pilski. Wygrał wszystkie mecze i stracił w nich tylko jednego seta. Na drugim miejscu z bilansem pięciu wygranych na dwanaście meczów Progress Września również z awansem do finału. Trzecia lokata dla Piątki Turek. Grupa druga należała do Enea Energetyka Poznań 2, który jednak tak bardzo swojej grupy nie zdominował. Dziesięć wygranych, o dwa więcej niż gospodarze finału – IUKS Jedynka Poznań. Bez wygranej w tej grupie UKS 9 Leszno.
Tegoroczny finał wojewódzki został zmniejszony z sześciu – jak było w poprzednich latach – do czterech drużyn. WZPS uznał, że finał dla ponad połowy startujących zespołów to za dużo i stąd ta redukcja. Z jednej strony ma to jakiś sens, jednak z drugiej na pewno zabraknie emocji, bo wszyscy uczestnicy finału mają zapewniony start w 1/8 finału Mistrzostw Polski, a nawet rozpisany system na kogo tam trafią.

Na pewno trzeba się zastanowić dlaczego do rozgrywek młodzików zgłasza się tak mało drużyn. W sezonie 20/21 było to piętnaście zespołów, rok później siedemnaście, rok temu podobnie jak teraz jedenaście. I zastanawia nas co się dzieje z chłopcami, którzy grają w mini siatkówkę. Ilu z nich przestaje grać i dlaczego. Bazą każdego klubu jest szkolenie od podstaw i zbieranie “swojego” narybku na podstawie, którego można tworzyć mocne zespoły.

Trzy dni grania i aż piętnaście meczów będzie na finale wojewódzkim młodziczek. Tutaj mamy turniej z sześciu zespołów i emocje na pewno będą dużo większe. Choćby dlatego, że do rozgrywek centralnych awans uzyskają tylko cztery zespoły, co oznacza, że dla dwóch ten turniej będzie ostatnim o stawkę w tym sezonie.
Nie będziemy opisywać całej drogi młodziczek do finału wojewódzkiego, bo system tej kategorii jak zawsze jest najbardziej rozbudowany. Czterech finalistów do znalezienia się w finale potrzebowało trzech etapów: gospodynie – Szamotulanin Szamotuły, SPS BoxPro Volley Piła, Enea Energetyk Poznań i MKS Kalisz. Po czwartym etapie do grona finalistów dołączyli UKS Piątka Turek i KS Volley Poznań. Naszym zdaniem o złoto bój powinny stoczyć drużyny Szamotuł, Energetyka i Kalisza. Na temat zespołu z Piły nie potrafimy nic napisać, bo poza suchymi wynikami nie widzieliśmy ich w tym sezonie, ale awans do finału w pierwszej turze musi świadczyć o sile. Piątka Turek jak zawsze solidny potencjał z możliwościami na wszystko, a Volley Poznań to nowa siła na mapie Wielkopolski i przede wszystkim wice mistrz Wielkopolski w czwórkach z poprzedniego sezonu z kadrowiczkami reprezentacji w składzie.
Na pewno będzie to fajny turniej z gorącą atmosferą na trybunach. Będziemy na tym turnieju i wszystkie mecze będziecie mogli zobaczyć na naszym kanale YouTube. TUTAJ znajdziecie linki do transmisji wszystkich meczów.

Mamy też dla Was pewną propozycję, nad którą myślimy już od dłuższego czasu. Chodzi nam po głowie pomysł zorganizowanie spotkania z trenerami, rodzicami, kibicami, zawodnikami z całą społecznością siatkarską. Proponujemy spotkanie w formie Q&A. Odpalimy takie spotkanie na naszym kanale YouTube, gdzie podyskutujemy na wszelkie tematy, posłuchamy Waszych pomysłów czy trosk. Albo na czacie, albo uruchomimy jakiś telefon. A wszelkie wnioski czy pomysły na pewno jakoś podsumujemy i być może przydadzą się nowej władzy związkowej, bo wybory już w czerwcu. Dajcie znać co o tym myślicie, bo nie ukrywamy, że tylko Wasze zainteresowanie tym pomysłem i frekwencja pomoże nam zrealizować tę ideę.

Jeden komentarz do “Finały wojewódzkie młodziczek i młodzików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *