AktualnościJunior MłodszyJuniorka Młodsza

1/8 finałów, czyli wszystko zgodnie z planem.

Dziesięć zespołów z Wielkopolski wzięło udział w ostatni weekend na etapie 1/8 finałów MP kadetek i kadetów. To pierwszy eksperyment, mamy nadzieję i ostatni, bo sens rozgrywania tych meczów jest niewielki. Poszło mniej więcej tak jak zakładaliśmy.

Pięć zespołów kadetek reprezentowało Wielkopolskę na tym etapie.
W grupie pierwszej, która grała w Policach naszym przedstawicielem był SPS Sparta Złotów. Spartanki przeszły przez turniej brawurowo nie tracąc nawet seta. Z dziennikarskiego obowiązku napiszemy tylko, że drugie miejsce w turnieju i awans do 1/4 wywalczyła Gdyńska Akademia Siatkówki.
Grupa druga grała w Stężycy, a tam był nasz MKS Kalisz. Awans z kaliszanek z drugiego miejsca za Stężycą. W bezpośrednim pojedynku Wieżyca pokonała MKS 3:1, choć to kaliszanki wygrały pierwszego seta 25:12.
Gospodarzem grupy 3 był Enea Energetyk Poznań, a Wielkopolska Siatkówka transmitowała mecze z tego turnieju. Tu też wielkiej historii nie było i poznanianki zdecydowanie wygrały, tracąc jednego seta w pierwszym miejscu z Gedanią Gdańsk. Jak to powiedział po meczu trener Michał Dudek “rezerwowe zlekceważyły rywalki”. I taki to był turniej. Poziom nie powalał na kolana, ale dzięki temu trenerzy mogli pograć całą kadrą. Drugie miejsce dla Gedanii.
Kożuchów to miejsce rozgrywania grupy czwartej, gdzie był Szamotulanin Szamotuły. Najtrudniejszym meczem dla szamotulanek był mecz z Treflem Gdańsk wygrany po tiebreaku. Dwa pozostałe z Kożuchowem i Pomorzanami Pogodno Szczecin już do zera. Awans z pierwszego miejsca przed Treflem.
Te cztery drużyny zagrały w 1/8 z miejsc zajętych w województwie. Ale z racji wolnego wakatu mieliśmy jeszcze jednego przedstawiciela. SPS BoxPro Volley Piłę, który grał we Wrocławiu w grupie 9. Była to chyba najcięższa z możliwych grup i niestety pilanki nie zaznały tam smaku wygranej. Porażki z AZS-AWF Wrocław, Śrubiarnią Żywiec i Liderem Konstantynów Łódzki usadowiły SPS na ostatnim miejscu w turnieju.

Podobnie rzecz się miała z wielkopolskimi kadetami. Cztery miejsca z urzędu i jedno z wakatu.
Grupa pierwsza i Koszalin, a tam Szamotulanin Szamotuły. I przyznamy szczerze, że aż tak dobrej postawy szamotulan się nie spodziewaliśmy. Siatkarze pod dowództwem Jakuba Nowaka wygrali wszystkie mecze i z pierwszego miejsca awansowali do ćwierćfinałów. Z drugiego miejsca awans dla KaEmKa Starogard Gdański.
Gdańsk i grupa druga, a tam jeden z kandydatów do złota w tym sezonie, czyli Trefl. Takiego rywala miał Jet Service LOMS Joker Piła – Powiat Pilski. Tak jak można się było spodziewać równych sobie nie miał Trefl, a Joker awansował z drugiego miejsca.
I znów odwołanie do kadetek, bo grupa trzecia grała w Poznaniu u Enea Energetyka Poznań. Tu też sensacji nie było i Energetyk łatwo ograł swoich rywali, choć również jak Energetyczne dziewczyny ze stratą jednego seta, co podniosło ciśnienie trenerowi Kurowskiemu. Z drugiego miejsca awans dla Astry Nowa Sól.
Przenosimy się do lubuskiego i Zielonej Góry. Tu nas reprezentowała Jedynka Poznań. Po pierwszym przegranym meczu z gospodarzami potem nie można już sobie było pozwolić na kolejną porażkę, a było gorąco. W meczu ze Stoczniowcem Gdańsk poznaniacy przegrywali już 0:2, ale nastąpiło cudowne odrodzenie i kolejne trzy sety padły łupem Jedynki. Potem już formalność w meczu z Połczynem Zdrój 3:0 i awans do ćwierćfinałów. Z pierwszego miejsca – Trzyna-stka Zielona Góra.
Wakat na tym etapie wykorzystał Jantar Kalisz, który pojechał do Olsztyna. Tam nie udało się nic zwojować, bo trzy mecze bez wygranej, choć w ostatni meczu z BAS-em Białystok było całkiem blisko. Dopiero piąty set zdecydował o triumfie białostoczan. Pierwsze miejsce dla AZS UWM Olsztyn, drugie dla MKS MDK Warszawa.

Zdaniem większości osób, z którymi rozmawialiśmy o tych turniejach opinia jest jednoznaczna. Etap 1/8 finału dla takich województw jak Wielkopolska jest zupełnie bez sensu. Szkoda czasu i pieniędzy na tego typu turnieje. Wprowadzono to od tego sezonu i mamy nadzieję, że będzie to jednorazowy wybryk. Jeśli już ten etap “musi” być rozgrywany, powinny go grać albo zespoły z województw w rankingu 9-16, albo zespoły, które zajęły w swoich województwach miejsca 3-4. Nasz bilans to wszystkie zespoły z pierwszych czterech miejsc w naszym województwie z awansem. Odpadły te, które zajęły dalsze miejsca, a zagrały dzięki temu, że nie uzbierano chętnych z innych województw. Na osiem drużyn z awansem zaliczyliśmy pięć pierwszych miejsc: W kadetkach Sparta Złotów, Energetyk i Szamotulanin, w kadetach Energetyk i Szamotulanin. Oznacza to również, że istnieje szansa, że któraś z tych drużyn będzie przy szczęśliwym losowaniu być organizatorem ćwierćfinałów.

Poniżej rozmowy z trenerami drużyn, które awansowały z turniejów w Poznaniu: Mikołaj Wilamowski z Gedanii Gdańsk, Michał Dudek i Mikołaj Adamowicz z Energetyka Poznań, Aleksander Karimow z Astry Nowa Sól i Szymon Kurowski z Energetyka. Dodatkowo kilka (dosłownie) słów powiedział Piotr Rychter – znakomity fotograf, którego zdjęcia możecie obejrzeć między innymi z turniejów i meczów Energetyka Poznań. A w roli przeprowadzającego wywiady wcielił się głos Energetyka podczas meczów i turniejów, czyli Filip Majewicz. W nagraniu zobaczycie pewnie wiele cięć, dlatego mocno zachęcamy Was do obejrzenia filmu do samego końca i dowiecie się czym te cięcia były spowodowane. Kulisy debiutu Filipa dla Wielkopolskiej Siatkówki:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *