AktualnościZarząd WZPS

Jacek Broński ponownie Prezesem WZPS.

W siedzibie Wielkopolskiego Związku Piłki Siatkowej obyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze delegatów z Wielkopolski. Głównym punktem były wybory Prezesa oraz Członków Zarządu WZPS na kolejne cztery lata.

Tegoroczne wybory zapowiadały się o ile nie emocjonująco, to na pewno bardzo ciekawie. Na funkcję Prezesa zgłoszonych zostało dwóch kandydatów: dotychczasowy – Jacek Broński oraz Paulina Maj-Erwardt, była reprezentantka Polski oraz multimedalistka Mistrzostw Polski, która niedawno postanowiła zakończyć bogatą sportową karierę.

Środowisko siatkarskie domagało się zmian, po ośmiu latach prezesury Brońskiego i w nicości w jaką wpadła nasza federacja, szczególnie w porównaniu do innych związków wojewódzkich. Na zebraniu pojawiło się 95 na 107 uprawnionych do odebrania mandatów wyborczych delegatów. Choć powiedzmy sobie też szczerze, że przedstawicieli samych zainteresowanych klubów, była pewnie połowa. Reszta mandatów została podarowana. Stąd znów duża liczba sędziów, którzy przecież z racji bycia sędziami mandatów nie dostają. Dodamy też, że również my znaleźliśmy się w ten sposób na wyborach, czyli otrzymaliśmy niewykorzystany mandat, gdyż nasza prośba do WZPS-u o akredytację dziennikarską na to wydarzenie i możliwość pełnej relacji z wyborów pozostała bez odpowiedzi. Stąd zdawkowa relacja na naszym Facebooku.

Z wartych odnotowania rzeczy, które wydarzyły się na zebraniu trzeba wspomnieć o sprawozdaniu przedstawionym przez Prezesa Jacka Brońskiego. Były tam zawarte głównie treści, które ukazały się już w opublikowanej wcześniej Złotej Erze WZPS. Pojawiły się dodatkowo dwa inne elementy na które zwrócił uwagę Prezes, a mianowicie na bardzo trudną współpracę z dwoma wydziałami niezależnymi od Prezesa, czyli Wydziale Sędziowskim oraz Radą Trenerów. Po wystąpieniu Prezesa przewodniczący tych organów odpowiedzieli jedynie, że współpraca była trudna dlatego, że wszystkie składane przez nich wnioski były odrzucane przez wybrany przez Prezesa Zarząd.
Przyjęto również sprawozdanie finansowe za rok 2023 oraz na wniosek Komisji Rewizyjnej udzielono Zarządowi absolutorium.

Po tych wszystkich formalnych częściach rozpoczęła się najważniejsza batalia, czyli wybory na Prezesa. Zaczęło się od wystąpień kandydatów i tu pojawiły się pierwsze i chyba jedyne niejasności. Wedle programu oraz kolejności zgłoszeń kandydatów, miał występować jako pierwszy Prezes Broński. Prowadzący, zresztą bardzo dobrze i sprawnie całe zebranie Łukasz Schmit, zaproponował jednak, by pierwsza na mównicy (chyba z racji płci) pojawiła się Paulina Maj-Erwardt. Ta stwierdziła, że takich przywilejów nie wymaga i zaproponowała pozostanie przy obecnym, wcześniej ustalonym programie. Nie byłby sobą w takie sytuacji Antoni Kuś, gdyby nie zabrał głosu. Zaproponował losowanie, odrzucone potem w głosowaniu.
Prezes Broński nie zaskoczył swoim wystąpieniem. Ponownie powtórzył punkty, które zawarł w Złotej Erze, szerzej je jedynie omawiając. I o ile cztery lata temu chwaliliśmy Prezesa za wystąpienie, gdzie zmiażdżył kontrkandydatów, o tyle dziś już tak porywające nie było. Dużo zerkania na ekran rzutnika, szukanie treści o czym powiedzieć, nerwowy i trzęsący się głos, liczne przerwy na łyk wody. Na pewno mowa ciała nie mówiła “jestem zwycięzcą”.
Po nim zaprezentowała się kandydatka ze Złotowa, która wydaje się, że wypadła lepiej. Przygotowana ładna dla oka prezentacja, luz z mikrofonem oraz spójny przekaz. Choć pewnie w tej ocenie nie jesteśmy do końca obiektywni.

Same wybory to nic ciekawego. Wyczytywanie po kolei delegatów, wręczenie karty do głosowania, postawienie krzyżyka przy kandydacie, wrzucenie głosu do urny.

Po niedługiej przerwie ogłoszono wyniki wyborów: “Na stanowisku Prezesa Wielkopolskiego Związku Piłki Siatkowej pozostał Jacek Broński, który uzyskał 57 głosów przy 38 Pauliny Maj-Erwardt” – wybrzmiał komunikat z ust Klaudii Borowskiej z komisji skrutacyjnej, odpowiedzialnej za liczenie głosów.
Krótkie wystąpienia Pauliny, która podziękowała za oddane głosy i pogratulowała zwycięzcy. Następnie Prezes zaproponował osoby do Zarządu, z którymi chciałby współpracować. Dość nieoczekiwanie z sali padła jeszcze jedna propozycja, ale cytować uzasadnienia tutaj po protu nie wypada, jednak sens był taki, że warto zgłosić jakąś kobietę, do tego męskiego grona. Ostatecznie po głosowaniu ta kandydatura nie zyskała poparcia i Zarząd stanowić będą osoby zaproponowane przez Prezesa. A wygląda on tak:

Jacek Broński – Prezes WZPS
Piotr Robakowski – Przewodniczący Rady Trenerów
Łukasz Mischke – Przewodniczący Wydziału Sędziowskiego
Adam Dębowski – Przewodniczący Wydziału Rozgrywek
Członkowie: Piotr Jankowski, Piotr Karbowiak, Marek Tuszyński, Łukasz Szmit, Tomasz Bakoś, Damian Lisiecki, Janusz Polaszek, Grzegorz Witkowski, Zbigniew Zieliński.

Zgodnie z deklaracją przedwyborczą wymieniono 50% składu Zarządu. Pozostali najwierniejsi i najbardziej lojalni. Czy “nowi” będą lepsi? Oby.

Z naszej strony nowy program ma pełne poparcie. Bo to naprawdę bardzo dobry program! Kibicujemy, aby został zrealizowany i aby zostały spełnione przedwyborcze obietnice. Jeśli uda się go zrealizować, Wielkopolska po ostatnich latach zacofania i zabetonowania w skostniałej i przestarzałej strukturze może znów być wzorem dla innych. Jednocześnie deklarujemy wsparcie i współpracę w osiągnięciu celów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *