AktualnościJunior MłodszyJuniorka Młodsza

Koniec I etapu Ligi Kadetów i Kadetek

Zakończyła się runda zasadnicza Ligi Kadetów i Kadetek. Po niej, poznaliśmy już zespoły, które bezpośrednio awansowały do finałów wojewódzkich oraz te, które o turnieje mistrzowskie powalczą w barażach.

W grupie 1 kadetów praktycznie do ostatniego meczu toczyła się walka o bezpośredni awans do finału. Na dwóch pierwszych miejscach od początku sezonu znajdowały się zespoły Jedynki Poznań i Szamotulanina, wciąż aktualnego wicemistrza Polski w tej kategorii. W ostatniej kolejce te dwa zespoły spotkały się w bezpośrednim starciu, którego stawką było pierwsze miejsce w grupie. Na boisku w Szamotułach gospodarze potrzebowali ugrać dwa sety, aby zapewnić sobie awans. Jedynka musiała wygrać za 3 punkty.
Pierwszy set, wyraźnie dla Szamotulanina. W drugim minimalnie lepsi goście. W trzecim znów wyraźnie lepsi wicemistrzowie Polski i tą wygraną zapewnili sobie awans do finału. Dwie kolejne partie dla Jedynki Poznań, która wygrała cały mecz 3:2, jednak stosunkiem setów w tabeli uplasowała się na drugim miejscu i o awans powalczy w barażach. Trzecie miejsce premiowane walką o finał dla Jokera Piła.

W grupie 2 dominacja poznańskiego Energetyka. Zespół z ul. Grunwaldzkiej w Poznaniu do rozgrywek zgłosił dwa zespoły i to one daleko w tyle zostawiły swoich rywali. W bezpośrednich pojedynkach lepszy Energetyk 1 i z kompletem punktów, bez przegranego seta zameldował się w finale. Na trzecim miejscu Progress Września.
Mecze barażowe zaplanowano na 7.02 i 14.02. Tworzą je pary:
KPS PROGRESS WRZEŚNIA – IUKS JEDYNKA Poznań
UKS SMS JOKER PIŁA- ENEA ENERGETYK Poznań II

Do finału awansują zwycięzcy dwumeczów. Warto również dodać, że wszyscy finaliści mają zapewniony awans do 1/4 finałów Mistrzostw Polski. Wysoki ranking sprawił, że Wielkopolska ma 4 miejsca w tej kategorii. W przypadku awansu dwóch zespołów Energetyka do finału wojewódzkiego, piąty zespół w województwie, będzie miał prawo zagrać w rozgrywkach szczeblowych, gdyż nie można zgłosić dwóch zespołów z jednego klubu.

Wyniki i tabele rozgrywek kadetów dostępne tutaj.

Równie interesująco było w Lidze Kadetek. W grupie 1 o pierwsze miejsce rywalizowały zespoły Energetyka Poznań i Szamotulanina. Z taką różnicą, że o końcowej klasyfikacji nie decydował bezpośredni pojedynek zainteresowanych zespołów. W ostatniej kolejce Szamotulanin ograł Spartę Złotów 3:0, a Energetyk pokonał Szamotulanina II 3:0. O jeden punkt lepsze poznanianki i to one zagrają w finale. Do barażów z tej grupy trafiły dwa zespoły Szamotulanina.

Trener poznanianek ma jednak niemały problem. Już od jakiegoś czasu z leczy się jedna z przyjmujących, a w niedzielnym meczu kontuzji doznała kapitan Energetyka Nadia Kaczmarek. Czy zawodniczki będą gotowe do gry na czas finałów to się dopiero okaże za 3 tygodnie, ale trener Marcin Orlik jest optymistą i potwierdza wyrównany skład swojego zespołu:

Szamotulanin II zagrał mecz na całkowitym luzie. Pomimo dość wyraźnej porażki trener Wojciech Jucha jest pełen optymizmu:

O swoim wrażeniach meczowych opowiedziała nam także kapitan Szamotulanina Dominika Rataj:

W grupie 2 maszyna do wygrywania z Kalisza przejechała się po wszystkich przeciwnikach. Bilans MKS-u Kalisz to 10 meczów, 10 zwycięstw, 10 razy po 3:0. Przypomnijmy, że Energa MKS Kalisz, to aktualny Mistrz Polski w kategorii młodziczek, kadetek i juniorek.
Miejsca barażowe odpowiednio dla Piątki Turek i UKS Śmigiel.

Mecze barażowe podobnie jak wśród kadetów odbędą się w dniach 7.02 i 14.02. Pary przedstawiają się następujaco:
UKS Śmigiel – UKS SZAMOTULANIN Szamotuły
UKS SZAMOTULANIN Szamotuły II – UKS PIĄTKA Turek

Wyniki i tabele Ligi Kadetek dostępne tutaj.

Finały wojewódzkie tych kategorii zaplanowano na 26.02-28.02.
Organizatorem obydwu turnieju będzie Energetyk Poznań. O ile wśród kadetów jest to już decyzja potwierdzona, o tyle jeśli chodzi o kadetki, wiadomość nieoficjalna, ale można brać to za pewnik.