AktualnościSiatkówka plażowa

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Siatkówce Plażowej – wakaty.

Trwają Mistrzostwa Polski w młodzieżowej siatkówce plażowej. Dziś artykuł, który zdobywcy miejsc niepremiowanych awansem bezpośrednim powinni uważnie przeczytać.

Nasi czytelnicy zwrócili się do nas z prośbą o wyjaśnienie sytuacji wakatu i udziału drużyn młodzików w półfinałach, które odbywać się będą w najbliższy weekend w Kołobrzegu i Wielkiej Nieszawce. Wielkopolska została przydzielona do turnieju kołobrzeskiego i bezpośredni awans uzyskały 4 zespoły: trzy KPS Progressu Września i jeden IUKS Jedynki Poznań. Z wakatu do kołobrzeskiego turnieju została zgłoszona drużyna, która w rozgrywkach wojewódzkich zajęła miejsca 9-12, a nie dwójka z miejsca piątego. Poprosiliśmy WZPS o wyjaśnienie tej sytuacji i bardzo szybko otrzymaliśmy obszerną odpowiedź od Przewodniczącego Wydziału Siatkówki Plażowej WZPS (za co ogromnie dziękujemy), którą przedstawiamy.

Po zakończeniu turniejów finałowych WZPS jest zobligowany do wysłania do PZPS klasyfikacji końcowej w ciągu 24 godzin od zakończenia turnieju, co zostało uczynione. I tak jak pisaliśmy wyżej, cztery pierwsze miejsca awansowały do turniejów półfinałowych. W przypadku wolnych miejsc tzw. wakatów, każda z par zajmujących niższe miejsca miała prawo ubiegać się o uzupełnienie tych wakatów poprzez zgłoszenie takiego faktu czyli chęci udziału do WZPS, o czym stanowi punkt 5 d):
„Poza liczbą par przypadającą danemu WZPS-owi, WZPS może zgłosić także pary chętne do obsadzenia potencjalnych wakatów w danym półfinale (tzw. „lista wakatów”).”
Czyli zespoły, które zajęły miejsca od piątego w dół, powinny zgłosić chęć udziału gry w półfinale do związku wojewódzkiego, w naszym przypadku do WZPS. I ważne! Termin zgłoszenia par chętnych do objęcia wakatów powinien być dokonany jak najszybciej, gdyż związki wojewódzkie są zobligowane do przesłania listy par uprawnionych do gry w półfinale oraz listy wakatów na cztery dni przed rozpoczęciem turnieju półfinałowego.

Jak wyjaśniają nam przedstawiciele WZPS-u, zespół który zajął miejsca 9-12 zgłosił chęć obsadzenia wakatu tuż po zakończeniu Mistrzostw Wielkopolski i zrobił to jako jedyny zespół z naszego województwa. Piątka zespołów (cztery automatycznie się kwalifikujące plus jedna, która zgłosiła się w miejsce wakatowe) została przesłana w oficjalnym zgłoszeniu do PZPS-u. Zespołowi, który zajął wyższe miejsce w kwalifikacji końcowej, a według WZPS-u nie zgłosił się do objęcia wakatu, zaproponowano dodatkowe miejsce na turniej w Wielkiej Nieszawce, gdzie do wczoraj były jeszcze miejsca wakatowe.

Według informacji z WZPS każda para z miejsc 1-8 powinna być przygotowana na ogłoszenie wakatów. Konieczne jest także posiadanie konta w systemie beach.pzps.pl. Te informacje były zawarte w regulaminie wysłanym do klubów w lutym i kwietniu – tak poinformował nas WZPS. Zgodnie z informacją jaką uzyskaliśmy z poznańskiego związku, nie każda para, która brała udział w rozgrywkach wojewódzkich jest chętna do dalszego udziału w rozgrywkach i stąd obowiązek potwierdzania chęci uczestnictwa.
Nie rolą związku jest pilnowanie i sprawdzanie jakie zespoły zostały ujęte w półfinałach w wolnych miejscach. (…) Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania. (…) Reasumując Związek nie może ponosić odpowiedzialności za brak znajomości regulaminów (…) – napisano w odpowiedzi na nasze pismo.