AktualnościJunior

Przed półfinałem MP juniorów – BKS Chemik Bydgoszcz.

Można powiedzieć, że Chemik Bydgoszcz to nasz stary znajomy. Nie ma sezonu, aby w jakiejś kategorii wielkopolskie zespoły nie musiały się mierzyć z bydgoszczanami. W tym roku te pojedynki będą co najmniej trzykrotnie, bo w ćwierćfinale przeciwnikami siatkarzy z kujawsko-pomorskiego była Jedynka Poznań w juniorach oraz Enea Energetyk Poznań w kadetach.

Chemik to mistrz województwa kujawsko-pomorskiego. Tam nie mają zbyt dużo konkurencji, więc często biorą udział we wszelakich turniejach towarzyskich, gdzie mają okazję mierzyć się z najlepszymi drużynami w Polsce. Był gospodarzem ćwierćfinału, gdzie zajął drugie miejsce za Jastrzębskim Węglem. Na tym turnieju mierzył się z naszą Jedynką Poznań, którą pokonał po dramatycznym meczu 3:2. W poprzednim sezonie juniorzy zakończyli zmagania na etapie ćwierćfinałów, ale już w kategorii kadeta zostali czwartą drużyną w Polsce.

Trzeba przyznać, że trener bydgoszczan – Damian Żurawicz okazał się fantastycznym rozmówcą, to i sporo notatek z tej konwersacji:

Turniej w Bydgoszczy był bardzo mocno obsadzony. Jeden chyba z najtrudniejszy na etapie ćwierćfinałów. Trudny, ale wygrany mecz Chełmcem Wałbrzych i przede wszystkim dość dziwny mecz z Jedynką Poznań. Przy prowadzeniu 2:0 w setach oraz 18:13 u zawodników pojawiło się jakieś rozprężenie, które ostatecznie miało swój dramatyczny finał w tiebreaku. Poznaniacy prowadzili już tam 14:10, ale Chemik odwrócił losy rywalizacji i wygrał tę partię 16:14. Trener Żurawicz bardzo chwalił Jedynkę, która w większości złożona jest jednak z kadetów przy „dwóch bardzo dobrych trenerach”. Turniej w Bydgoszczy wygrała ekipa Jastrzębskiego Węgla, ale zdaniem trenera Chemika w tym roku albo zespół z Jastrzębia nie jest tak mocny jak przyzwyczajał w latach poprzednich, albo to jego drużyna potrafiła wejść na poziom zbliżony do drużyny ze Śląska. Na pewno może zajść wysoko, ale nie można powiedzieć, że jest dominatorem jak w latach poprzednich.
Trener Żurawicz trochę ubolewa, że w województwie nie ma za bardzo konkurencji. Mistrzostwo wygrywa z łatwością, a zawodnicy za postawiony cel mają, aby nie stracić w secie więcej niż 15 punktów. To świadczy o rywalizacji w Kujawsko-Pomorskiem. Dlatego zespół dodatkowo gra także na poziomie III ligi oraz bierze udział w wielu turniejach towarzyskich. Tylko w tym roku Chemik uczestniczył już w siedmiu turniejach na terenie całej Polski.
Trener Żurawicz dodał również, że współpraca z trenerem pierwszego zespołu Visłą Bydgoszcz – Michalem Masnym układa mu się bardzo dobrze i co najmniej czterech, pięciu graczy z jego drużyny trenuje przynajmniej raz w tygodniu z pierwszą drużyną bydgoszczan. Dodatkowo biorą udział w okresie przygotowawczym z seniorami, gdzie mogą pokazać się głównemu szkoleniowcowi, ale także dobrze przygotować się do nadchodzących rozgrywek. Plus zawsze to motywacja, aby po ukończeniu wieku juniora stać się graczem pierwszego zespołu.
Zdaniem trenera Chemika bardzo mocną drużyną w półfinale będzie Energetyk Poznań, ale też od razu dodał, że jeśli jego zespół zagra swoją siatkówkę, to również ma szansę powalczyć przynajmniej o awans, a może i wygraną. Rok temu Chemik był w pierwszej czwórce, ale w tym roku myślą już o medalu Mistrzostw Polski. Dodał również, że Sparta Kraków jest jego zdaniem bardzo ciekawym zespołem, patrząc na wyniki turniejów jeszcze przed sezonem. Z kolei nie potrafi za bardzo ocenić potencjału ZAKSY, bo oglądali tylko turniej ćwierćfinałowy, a tam nie było mocnych przeciwników dla kędzierzynian.
Kadra składa się w większości z młodszego juniora, z docelowego rocznika jest czterech graczy plus dwóch, trzech z kategorii kadeta, którzy uzupełniają zespół.
W ramach przygotowań do turnieju zawodnicy przeszli sesje z psychologiem sportu grupowe oraz indywidualne. O ile w Polsce nie jest to jeszcze praktykowane w jakimś dużym stopniu, o tyle w Bydgoszczy nie jest to niczym nowym, aby siatkarze spotkali się z psychologiem sportu od młodzieży. Dodatkowo drużyna ma jeszcze specjalny plan na tydzień poprzedzający turniej w Poznaniu od trenera od przygotowania motorycznego, aby być w optymalnej dyspozycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *