Aktualności

Przedsezonowe szkolenie sędziowskie i zmiany w przepisach.

W Żerkowie odbyło się przedsezonowe szkolenie sędziów Wielkopolskiego Związku Piłki Siatkowej. Co roku sędziowie spotykają się na dwa dni, żeby “odświeżyć” przepisy, a przede wszystkim zapoznać się z nowinkami, które systematycznie funduje czy to FIVB czy PZPS. Warto się dowiedzieć jakie zmiany zaszły przed nadchodzącym sezonem.

A jest ich kilka i to kluczowych, mających przebieg na grę. Wcześniej często były to za przeproszeniem “pierdoły”, które bardziej dotyczyły sędziów i sygnalizacji, a nie mających wpływ na grę. W tym roku jednak jest parę zmian, które każdy kto ma coś wspólnego z siatkówką powinien sobie przyswoić.

Tomasz Manszewski
przewodniczący Wydziału Sędziowskiego WZPS

O wszystkim opowiada w rozmowie z nami Tomasz Manszewski, przewodniczący Wydziału Sędziowskiego WZPS. Rozmowa do zobaczenia poniżej:

Najważniejsze, to bardziej liberalne podejście do ustawień zawodników na boisku. Wcześniej o ustawieniu w danej strefie decydowały dwie stopy. Teraz znaczenie ma jedna. Ważne, aby jedna stopa była ustawiona bliżej lub dalej danej linii. Druga może być w kosmosie. Te sytuacje prezentuje poniższe grafiki:

Kolejną ważną zmianą jest sytuacja z blokiem. Zawsze można było blokować z przełożeniem dłoni na stronę przeciwnika. Jednak wcześniej nie można było tego robić zanim przeciwnik wykona atak. Teraz zostało to uproszczone, co nie znaczy, że można przeszkadzać zawodnikom w rozegraniu piłki. Wprowadzone zmiany zniwelują interpretacje. Co przedstawia poniższa grafika:

Kolejną zmianą jest brak pola kar. Z doświadczenia wiemy, że często sędziowie “obrywali” od organizatorów meczów czy turniejów, że ci wymagali pola kar. Trafiać miał do niej członek zespołu, który został ukarany wykluczeniem. Teraz pole kar znika, a ukarany osobnik będzie musiał udać się do szatni. Złagodzenie tego przepisu polega na tym, że za karanego zawodnika będzie można dokonać zmiany narzuconej. Wcześniej trzeba było wykonać zmianę regulaminową co w przypadku małej ilości zawodników lub przeprowadzonych już zmian regulaminowych skutkowało zdekompletowaniem zespołu i przegraną seta lub nawet całego meczu. A poniżej tabelka za co sędziowie będą mieli prawo ukarać zespół:

I na koniec dobra nowina dla zawodników libero. Mogą pełnić funkcje kapitana zespołu. Często zdarza się, że na tej pozycji grywają siatkarze o charakterze charyzmatycznym. Do tej pory nie mieli możliwości, choćby jako kapitanowie “zapytać się o interpretację przepisów” sędziego (nie mylić z rozmową, bo rozmawia to się przy kawie, a kapitan ma możliwość zapytać się sędziego o interpretację), wziąć udział w losowaniu i podpisać protokół meczowy:

Łukasz Mischke, odpowiedzialny za sprawy sędziów siatkówki plażowej przekazał, że nasze województwo reprezentuje 4 sędziów: Łukasz Mischke, Rafał Mischke, Wioletta Franczyk i Mateusz Kolan. Co ciekawe, a zarazem absurdalne, mając już 4 sędziów na szczeblu centralnym Wielkopolska nie może już ubiegać się o kolejne miejsce. Możemy mieć nowego, świetnego, perspektywicznego sędziego, ale bramy na szczebel są zamknięte. Ot taki przepisik wymyśliła sobie federacja centralna. Z kolei Róża Wachowska pełni funkcję Komisarza Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Z kolei jeśli chodzi o siatkówkę halową to możemy się pochwalić, że Mateusz Broński od nadchodzącego sezonu będzie sędziował mecze Plus Ligi, Tomasz Manszewski awansował na szczebel 1 ligi, a awans do sędziowania rozgrywek centralnych uzyskał Adam Dębowski.

Tradycyjnie przybyli na szkolenie sędziowie musieli rozwiązać przygotowany test z przepisów. Tylko jego pozytywny wynik daje możliwość prowadzenia meczów w nadchodzącym sezonie. Najlepsi, którzy to zadanie wykonali poprawnie i najszybciej otrzymali pamiątkowe medale.

Warto dodać, że w tym roku do grona sędziowskiego dołączyła dwunastka nowych sędziów. Wśród nich, także siatkarze i siatkarki. Dajmy im wejść w nowe hobby spokojnie i ze zrozumieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *