AktualnościSiatkówka plażowa

Rusza Chwiałka Volley 2023 – międzynarodowy festiwal siatkówki plażowej.

Ponad 350 zawodników zaprezentuje w najbliższy weekend swoje siatkarskie umiejętności podczas turnieju Chwiałka Volley 2023. Impreza inauguruje sportowy sezon plażowy w Polsce. Wezmą w niej udział reprezentanci 5 państw.

Już po raz ósmy Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zapraszają siatkarzy plażowych do udziału w turnieju Chwiałka Volley. Impreza odbędzie się jednocześnie w dwóch miejscach – pływalni letniej przy ulicy Spychalskiego oraz na obiekcie “Piach i Podróże” na Osiedlu Piastowskim. Na kibiców czekają 3 dni sportowej rywalizacji w 5 różnych kategoriach. 

Zawody rozpoczną się w piątek, 19 maja rozgrywkami Poznańskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W sobotę w turnieju mężczyzn udział wezmą 64 zespoły. Z kolei w niedzielę o tytuł mistrzowski zagrają kobiety oraz pary mieszane. W każdej z kategorii zobaczymy prawie 50 drużyn.

Chwiałka Volley wyrasta na jeden z największych turniejów w Polsce pod względem liczby uczestników – mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji. – Jesteśmy dumni, że spotykamy się z pozytywnym odbiorem środowiska siatkarskiego i możemy gościć osoby z takich krajów jak Liban, Hiszpania, Rwanda i Ukraina.

Chwiałka Volley 2023 turniej męski

Rywalizacja w kategoriach seniorskich rozpocznie się w sobotę, 20 maja, o godzinie 8:00 od zawodów męskich. Tytułu mistrzowskiego bronić będzie Igor Ciemachowski z Gdyni. Rok temu triumfował w duecie z Mateuszem Ziębą, w tym sezonie wystąpi z Piotrem Groszkiem. Pokrzyżować im plany spróbują m.in. Adam Lorenc (Cuprum Lubin) i Mateusz Podborączyński (Anioły Toruń) – mistrzowie sprzed dwóch lat. Podobnie jak przed rokiem z dużymi ambicjami do Poznania przyjedzie para Damian Gajewski i Piotr Kołtuński – najlepszy zespół Wielkopolskiego Wielkiego Szlema 2022. Lokalni kibice liczyć będą przede wszystkim na Michała Muszyńskiego, który wystąpi w parze z grającym w czwartej drużynie PlusLigi Marcinem Walińskim (Aluron CMC Warta Zawiercie). Pewniakami do gry w finałowej ósemce wydają się być także Marek Subocz i Tymoteusz Juszczak (świeżo upieczony Akademicki Mistrz Wielkopolski), którzy regularnie meldują się w czołówkach regionalnych turniejów siatkówki plażowej.

Chwiałka Volley to długi i wymagający turniej, idealny do zweryfikowania formy na początku sezonu – mówi Igor Ciemachowski, pochodzący z Trzcianki. – W zeszłym roku nasza dyspozycja była na tyle dobra, by wygrać kategorię męską i miksty. W tym roku jedno pierwsze miejsce biorę w ciemno – dodaje żartobliwie uczestnik turnieju finałowego Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej.

Chwiałka Volley 2023 turniej mikstów

W niedzielę rano do rywalizacji przystąpią pary mieszane. To najbardziej nieprzewidywalna kategoria w siatkówce plażowej. Triumfu sprzed roku bronić będą reprezentanci Trójmiasta – Katarzyna Lipska i Igor Ciemachowski. W gronie faworytów znajdują się także Agnieszka Adamek (Radomka Radom) i Tobiasz Kaniewski oraz Paulina Wiśniewska (Płomień Sosnowiec) i Marcin Waliński (Aluron CMC Warta Zawiercie). W walce o podium liczyć się będą także: Paulina Bałdyga (Pałac Bydgoszcz) i Michał Muszyński (trener Sokoła Mogilno) oraz Monika Jagła (Chemik Police) i Marcin Matulis.

Chwiałka Volley 2023 turniej żeński

Tego samego dnia około godziny 13:00 na boiska wybiegną panie. W ubiegłym sezonie na najwyższym stopniu podium stanęły Agnieszka Adamek i Aleksandra Stadnik. Pochodząca z Jankowa Przygodzkiego Agnieszka Adamek w tegorocznej odsłonie turnieju wystąpi z reprezentantką Wrześni – Martyną Wardak. Zawodniczka ta w swojej bogatej kolekcji medalowej ma 5 krążków mistrzostw Polski – w tym złoto z 2011 roku. Ma także doświadczenie międzynarodowe – reprezentowała nasz kraj, mi.in. na imprezach w Warnie, Baden czy Szanghaju. Wśród faworytek znajdują się także Paulina Wiśniewska i Shaila Alvarez Agustine. Libero pierwszoligowego Płomienia Sosnowiec regularnie melduje się w czołówce zawodów Wielkopolskiego Wielkiego Szlema. Jej partnerka, Hiszpanka mieszkająca w Brighton, sklasyfikowana jest na 20. pozycji w rankingu siatkówki plażowej w Wielkiej Brytanii. Problemem tej pary może być zgranie, gdyż panie nie miały jeszcze okazji wspólnie potrenować. O triumfie marzą także młode, ale już doświadczone zawodniczki występujące na parkietach Tauron Ligi Kobiet – Monika Jagła i Paulina Bałdyga.

W poprzednim sezonie plażowym zajęłyśmy w Chwiałce Volley czwarte miejsce – mówi Monika Jagła, reprezentantka Chemika Police. – W tym obiecałyśmy sobie i naszym wspaniałym bydgoskim kibicom, że wdrapiemy się na podium – wtóruje jej rozgrywająca Pałacu Bydgoszcz „Bałdi”.

Wartościowe nagrody

Organizatorzy tradycyjnie przygotowali trofea dla najlepszych zespołów turnieju. W każdej z kategorii zespoły rywalizować będą o 3000 złotych i nagrody rzeczowe. Wśród nich znajdują się m.in. piłki do siatkówki plażowej, bilety do Multikina, karnety na usługi fizjoterapeutyczne, treningi personalne i masaże w studio Przystań-Med oraz nagrody rzeczowe od Miasta Poznań i firmy Kahoy. Każdy uczestnik otrzyma atrakcyjny pakiet startowy, w którym znajdzie się między innymi profesjonalna koszulka lub top zawodniczy, piwo bezalkoholowe od Browaru Fortuna i woda od Kameny-Poznań. 

Komplet informacji o turniejach siatkówki plażowej organizowanych przez POSiR znajduje się na stronie www.chwialkavolley.posir.poznan.pl oraz w mediach społecznościowych Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji i Chwiałki Volley.

Impreza odbywa się przy wsparciu Wielkopolskiego Związku Piłki Siatkowej. Wstęp na trybuny – zarówno na Basen Letni Chwiałka, jak i na Piach i Podróże – jest bezpłatny. W imieniu organizatorów – serdecznie zapraszamy do kibicowania najlepszym zespołom w Polsce, a także duetom zagranicznym.

Informacja prasowa: Jacek Kubiak
Fot. Bernard Guziałek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *