AktualnościIII liga KobietIII liga MężczyznZarząd WZPS

Ruszyły zmagania ligowe w Wielkopolsce.

Po wyczerpującym turnieju kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich, a zaraz po nim Amica Cup 2023, w który również byliśmy mocno zaangażowani, nadrabiamy zaległości i robimy przegląd rozgrywek ligowych w naszym województwie. Kończymy także sprawę “afery tarnowskiej”.

Przegląd zaczniemy od rozgrywek szczebla centralnego.
W I Lidze Kobiet mamy w tym sezonie dwa zespoły. Enea Energetyk Poznań, gdzie oficjalną konferencję prasową poprzedzającą sezon z prezentacją drużyny możecie zobaczyć TUTAJ oraz Enea KS Piłę. Oficjalna prezentacja drużyny z wielką pompą odbyła się w poniedziałek. Wracając już do sportu, to oba nasze zespoły w pierwszej kolejce solidarnie przegrały. Poznanianki na własnym parkiecie uległy LOS Nowy Dwór Mazowiecki 1:3 i widać, że ta nowo zbudowana drużyna oparta w dużej mierze na bardzo młodych zawodniczkach, będzie potrzebować czasu na zgranie i dostosowanie się do wysokiego seniorskiego poziomu. Pilanki z kolei poległy z kretesem w Mogilnie 0:3, w jednym tylko secie przekraczając liczbę 20 zdobytych punktów. Tu też będzie potrzeba przestawienia się z rozgrywek II-ligowych, które KS przeszedł jak burza. Na usprawiedliwienie napiszemy tylko, że ich przeciwnik – Sokół Mogilno to mocna ekipa z celami walki o awans do Tauron Ligi. Dodamy tylko, że podczas zawirowań drużyny z Tarnowa, to Sokół był przewidywany do gry w najwyższej klasie rozgrywkowej, jeśli Tarnów nie uporałby się z problemami finansowymi.
Wszystkie wyniki i aktualną tabelę I Ligi Kobiet zobaczycie TUTAJ.

II Liga Kobiet dopiero zacznie swoją rywalizację w nadchodzący weekend. Przypomnimy tylko, że reprezentuje nas tu pięć zespołów. Cztery występować będą w grupie I (Biofarm Szamotulanin Szamotuły, Enea Energetyk Poznań II, Energa MKS Kalisz II i UKS ZSMS Poznań), a jedna w grupie III i będzie nim GLKS Barycz Janków Przygodzki. Będziemy gościć na meczu Szamotulanina z Łaskovią Łask, z której planujemy przeprowadzić transmisję. Link do transmisji TUTAJ.

Pierwszą kolejkę rozegrali z kolei nasi II-ligowcy. Interesowały nas trzy mecze. W derbach Wielkopolski Krishome Września pokonał w Poznaniu Enea Energetyka 3:2. Konspol Słupca uległ u siebie Tubądzinowi Volley Sieradz 0:3, a Bajenka Budownictwo LUKS Wilki Wilczyn bez straty seta ograły Trefla II Gdańsk.
Wszystkie wyniki i aktualna tabela II Ligi Mężczyzn – TUTAJ.

Pierwsze mecze rozegrały seniorki w III Lidze. Grupa I ma za sobą jedną kolejkę. Chyba niespodzianką trzeba nazwać porażkę u siebie mistrza Wielkopolski z poprzedniego sezonu SPS BoxPro Volley Piła z reaktywowanym SKF-em Poznań, który obecnie gra pod nazwą SKF PBS/SP 69 Poznań – 0:3. Relację z poznańskiego klubu o tym meczu możecie przeczytać TUTAJ. Przy okazji zachęcamy inne kluby do przesyłania relacji z meczów.
W innych meczach SKS Murowana Goślina ograła u siebie 3:0 MKS Trzciankę, a w najbardziej wyrównanym meczu Szamotulanin przegrał na własnym boisku ze Spartą Złotów 2:3.
Grupa II ma za sobą dwie rozegrane kolejki. Swoją drogą ta grupa jest dziurawa jak szwajcarski ser, bo tuż przed startem rozgrywek z rywalizacji wycofał się Volley Turek i w grupie gdzie mamy sześć zespołów, w większości kolejek dwa z nich zaliczają pauzę. Totalny bezsens i mamy nadzieję, że z takiej sytuacji będą wyciągnięte konsekwencje, aby sytuacja się już nie powtórzyła. Dwa mecze rozegrał ZSMS Poznań, który wygląda bardzo dobrze i w żadnym z nich nie stracił jeszcze seta. Także po dwa mecze rozegrały zespoły KTPS Konin, Enea Energetyk Poznań i MIlesza Targowa Górka. Konin wygrał jeden mecz, dwa pozostałe na razie bez wygranej. Po jednym meczu i to wygranym mają na koncie spadkowicz w II ligi – UKŻPS Kościan oraz Piątka Turek.
Wyniki i aktualna tabela TUTAJ.

Opis III Ligi Mężczyzn zaczniemy od kilku słów wyjaśnienia “afery tarnowskiej”, czyli przepychanek klubu z WZPS-em odnośnie zmian grup. Szerzej opisywaliśmy to TUTAJ. Teraz krótko co się działo dalej.
Po ogłoszeniu wyników głosowania, w którym to “zarząd” nie wyraził zgody czterema głosami zmiany grupy przez Tarnovię, w samym tym gremium rozgorzała ostra dyskusja. Poddano w wątpliwość brak zorganizowania spotkania klubów w celu omówienia sytuacji i znalezienia rozwiązania z wszystkimi klubami, za czym optowało przynajmniej czterech członków zarządu (czyli tyle samo ilu wniosek Tarnovii odrzuciło). Pytano również dlaczego w losowaniu o przydziale do grupy kaliskiej uczestniczyły kluby Energetyka Poznań i Tarnovii. Tu już pojawił się rozdźwięk, bo wedle głosów z centrali powodem było to, że oba kluby zgłosiły po dwa kluby do rozgrywek. Tu przytoczymy fragment z losowania, gdzie padają kilkukrotnie słowa, że drugi klub z Tarnowa będzie grał prawdopodobnie pod szyldem Szamotulanina, co w rzeczywistości stało się faktem:

źródło: Facebook/Wielkopolski Związek Piłki Siatkowej

Dlatego mowa o tym, że powodem losowania akurat tych klubów do przynależności w grupie kaliskiej ma się trochę nijak, bo już wtedy wiadomo było, że drugi/pierwszy zespół Tarnovii to będzie Szamotulanin o czym wyraźnie słychać w przytoczonym filmie. Jednak niby powód dwóch wystawionych zespołów jako powód do losowania obalił w piśmie do członków Zarządu Prezes. Napisał w nim, że powodem losowania tych zespołów było podniesienie poziomu sportowego grupy kaliskiej, aby mocniejszy zespół uczestniczył w rozgrywkach tej grupy. Zaglądamy zatem w wyniki na koniec sezonu poprzedniego sezonu: Tarnovia trzecie miejsce, drużyny Energetyka kolejno siódme i ósme oraz Szamotulanin – dziesiąta pozycja. Czyli argument o podniesieniu poziomu sportowego patrząc na to zestawienie słabo nam się zgadza. Tym bardziej, że w tej wschodniej grupie mamy trzy nowe zespoły: Astrę Krotoszyn, Volley Żerków i Czarni Kępno. Nie wiemy zatem skąd świadomość ogłaszającego głosowanie w zarządzie o potencjalnej sile nowych zespołów, które zgłoszenia zawodników mogły dokonywać nawet do ostatniego dnia poprzedzającego mecz ligowy.
Po kolejnym odwołaniu się Tarnovii, prezydium zarządziło, aby o losie tego klubu miał zdecydować inny, czyli Energetyk. To jego decyzja, czy sam dobrowolnie zmieni grupę na wschodnią miała być kluczowa dla umiejscowienia Tarnovii. Kolejna absurdalna decyzja. Po pierwsze jest to szczucie klubu na klub na zasadzie “my chcemy, ale oni muszą się zgodzić”. Oczywiście, że Energetyk nie miał ochoty zmieniać grup, bo wiązałoby się to dla niego ze zwiększonymi kosztami, co jest w pełni zrozumiałe. I tak Tarnovia będzie w grupie wschodniej i zapłaci za grę parę tysięcy więcej. Oczywiście potem jeszcze na WZPS spadł złoty deszcz w związku z wycofaniem się Jantara Kalisz z grupy wschodniej przed samym startem ligi, więc utrzymanie tam Tarnovii ostatecznie okazało się racjonalne. Choć i tu jak w przypadku III ligi kobiet grupy 2, dwa zespoły w każdej kolejce zaliczają pauzę.

I wracając do sportu, to III liga ma za sobą dwie kolejki. W grupie I z dwoma zwycięstwami na czele Volley kost-pol.pl Wieleń i Zamek Gołańcz. W grupie II na czele Tarnovia Volleyball z kompletem punktów.
Wszystkie wyniki i aktualne tabele dostępne TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *