AktualnościIII liga KobietIII liga MężczyznJuniorJunior MłodszyJuniorkaJuniorka MłodszaMłodziczkaMłodzikZarząd WZPS

Systemy rozgrywek w nowym sezonie w Wielkopolsce.

Dotarliśmy do systemów rozgrywek jakie Rada Trenerów zaproponowała Zarządowi Wielkopolskiemu Związkowi Piłki Siatkowej. W kategoriach młodzieżowych pojawią się spore zmiany, które naszym zdaniem będą na duży plus, bo podniosą poziom sportowy.

Zaznaczamy, że są to propozycje, ale z otrzymywanych informacji wynika, że Zarząd się pozytywnie ma do nich przychylić i jeśli się pojawią to czysto kosmetyczne zmiany. O ile w ligach seniorskich zmian nie będzie, o tyle w rozgrywkach młodzieżowych są już znaczne. Głównym ich celem jest wyrównanie poziomu sportowego, tak aby już od początku sezonu grały ze sobą zespoły o wyrównanym poziomie. W poprzednim sezonie, praktycznie aż do turniejów półfinałowych czy nawet finałowych zdarzały się jednostronne mecze. Jeszcze w styczniu czy lutym gościliśmy na meczach, które kończyły się wynikami 25:5 lub podobnymi. Nie wnosiło to niczego do rywalizacji, szkolenia czy podnoszenia poziomu sportowego. W tym sezonie ma się to zmienić. Ale po kolei.

W rozgrywkach III lig kobiet i mężczyzn bez zmian. Panie grają w dwóch grupach każdy z każdym, po dwie najlepsze awansują do półfinałów. Podział na grupy dostępny tutaj. U panów jedna grupa, z której cztery najlepsze awansują do półfinałów. Zgłoszone zespoły do zobaczenia tutaj.

Liga Juniorów już ze zmianami. W pierwszej rundzie odbędzie się turniej “eliminacyjny”, który przypisze zespoły w zależności od zajętego miejsca do dalszej fazy rozgrywek. Podział na grupy eliminacyjne po losowaniu dostępny tutaj. Gospodarze turniejów na pierwszym miejscu. Zwycięzcy tych turniejów zostaną przypisani do grupy E. Z kolei zespoły, które zajmą miejsca drugie rozegrają między sobą turniej w grupie D. Dwa najlepsze zespoły dołączą do grupy E, trzeci zespół z tego turnieju wraz z pozostałymi zespołami z turniejów eliminacyjnych utworzą grupę F. W grupach E i F mecze każdy z każdym i w zależności od ilości wolnych terminów ma to być jeden mecz lub po dwa. Bezpośredni awans do finału wojewódzkiego wywalczą 3 najlepsze zespoły z grupy E. Zespół z piątego miejsca zagra ćwierćfinał z pierwszym miejscem grupy F. Zwycięzca tego dwumeczu zmierzy się w półfinale z czwartym zespołem z grupy E. I ten kto wygra ten pojedynek dołączy do finalistów. Mecze o miejsca pozostałych drużyn nie są przewidziane, a kolejność zostanie ustalona po rozgrywkach grupowych.

W Lidze Juniorek pomysł ten sam, jednak trochę inaczej wygląda turniej eliminacyjny do dalszych rozgrywek. Wykaz zespołów tutaj i podobnie jak w juniorach na pierwszym miejscu gospodarze turniejów. W grupach 4-zespołowych w pierwszej kolejności odbędą się półfinały 1-4 i 2-3 (nr zespołów z losowania). Przegrani zagrają o trzecie miejsce w grupie, wygrani o pierwsze. W grupie 3-zespołowej każdy z każdym.
Zwycięzcy turniejów utworzą grupę E. Zespoły z drugich miejsc znajdą się w grupie D, która systemem każdy z każdym zawalczy o jedną przepustkę do grupy E. Pozostałe zespoły w zależności od zajętych miejsc w turniejach eliminacyjnych utworzą grupy F i G. W grupach już każdy z każdym po 1, 2 lub nawet trzy mecze, w zależności od terminarza. Bezpośrednio do finału wojewódzkiego awansują 3 najlepsze zespoły z grupy E. W ćwierćfinale spotkają się zwycięzcy grup F i G, które w półfinale zmierzą się z czwartym zespołem grupy E.

W Lidze Kadetów system podobny jak w juniorach i juniorkach, czyli turnieje eliminacyjne, a potem w zależności od zajętego miejsca przypisanie do grupy, gdzie będzie rywalizacja w trakcie sezonu. Podział na grupy dostępny tutaj. Tu jest o tyle łatwiej, że mamy 3 grupy po 3 zespoły, czyli zwycięzcy trafiają do grupy D, drugie miejsca do grupy E, trzecie do F. W grupach mecze każdy z każdym, a jeśli będzie możliwość w terminach to 3 mecze. Awans do finału wojewódzkiego bezpośrednio wywalczają dwie najlepsze drużyny z grupy D. Turniej ćwierćfinałowy to pierwsze miejsce z grupy F oraz 2 i 3 z grupy E. Z kolei w półfinale zmierzą się trzecie miejsce z grupy D, wygrany grupy E i zwycięzca ćwierćfinału. Dwa pierwsze miejsca z tego turnieju zameldują się z finale wojewódzkim.

Liga Kadetek podobnie jak w kadetach skonstruowana symetrycznie. 4 grupy po 4 zespoły. Podział dostępny tutaj. I jak już się zdążyliśmy przyzwyczaić najpierw turnieje eliminacyjne. Zwycięzcy utworzą grupę E, drugie miejsca – F, trzecie – G, czwarte – H. Bezpośredni awans do finału wojewódzkiego wywalczają 3 zespoły z grupy E. W barażach zagrają zwycięzcy grup G i H oraz drugie miejsce z grupy G. Wygrany tego turnieju zagra w ćwierćfinale z drugim zespołem grupy F. W turnieju półfinałowym, którego zwycięzca uzupełni skład finału wojewódzkiego, wystąpią: wygrany z ćwierćfinału, zwycięzca grupy F i czwarte miejsce grupy E.

I przechodzimy do najbardziej rozbudowanych rozgrywek czyli Ligi Młodzika i Młodziczki.
Forma opisowa, jaką zastosowaliśmy przy prezentacji poprzednich rozgrywek jest na tyle skomplikowana, że po prostu wrzucimy grafikę, która przedstawia pomysł na przeprowadzenie rozgrywek Ligi Młodzika. Tutaj podział na grupy pierwszych turniejów eliminacyjnych.

Nie będziemy z kolei prezentować systemu Ligi Młodziczek, gdyż otrzymane materiały różnią od tego co zaproponował WZPS. W naszych schematach miał być podział na 9 turniejów eliminacyjnych, a w drodze losowania zespoły podzielono na grup 8. Do zobaczenia tutaj. Jak tylko system tej kategorii będzie wiarygodny lub kompletny, zaprezentujemy go w naszym serwisie.

Ogólnie wprowadzone zmiany oceniamy na wielki plus. W regularnych rozgrywkach mierzyć się będą zespoły na wyrównanym poziomie, mecze będą bardziej wyrównane, grane pod większą presją i dzięki temu podniosą umiejętności zawodniczek i zawodników. Może mieć to także przełożenie na jeszcze lepsze wyniki w rozgrywkach centralnych. Jeśli te zaproponowane przez Radę Trenerów zmiany wejdą w życie będziemy bić brawo i słać pochwały.

Jeden komentarz do “Systemy rozgrywek w nowym sezonie w Wielkopolsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *