AktualnościMłodzikZarząd WZPS

ANKIETA! Czy zostanie zmieniony system rozgrywek w kategorii młodzików?

W środę pojawiła się informacja o możliwości zmiany systemu rozgrywek w kategorii młodzików.Na razie to nic pewnego, gdyż zadecyduje o tym Zarząd WZPS w elektronicznym głosowaniu. A Wy możecie wyrazić zdanie czy system powinien zostać zmieniony czy zachowany ten przyjęty przed rozpoczęciem sezonu.

Sezon 2023/2024 trwa nieco ponad miesiąc, a już mamy drugie zamieszanie związane z organizacją rozgrywek. Najpierw mieliśmy sprawę Tarnovii Volleyball Tarnowo Podgórne i jej wniosku o zmianę grup, a teraz z seniorów przenosimy się do młodzików, gdzie pojawił się wniosek o zmianę systemu gier w tej kategorii.
W seniorach chodziło o zmianę przynależności grupowej (opisywaliśmy to w kliku artykułach, które znajdziecie w naszym serwisie), ale padł też wniosek o zmianę systemów rozgrywek i podział na inne grupy. Ostatecznie decyzja okazała się właściwą, szczególnie po wycofaniu się z rozgrywek tuż przed sezonem Jantara Kalisz i dzięki temu nie mamy aż tak dużej dysproporcji w liczbie drużyn uczestniczących w rozgrywkach. Ale przy propozycji zmiany ilości grup padła odpowiedź, że na krótko przed rozpoczęciem sezonu, nie ma możliwości zmiany systemu rozgrywek. Czy zatem teraz, w trakcie sezonu jest możliwość takiej zmiany?

Po raz kolejny duży problem spowodowało się wycofanie zgłoszonego wcześniej zespołu tuż przed startem rozgrywek. Do ligi nie przystąpił SKS Murowana Goślina i z wcześniej zaplanowanych trzech grup po cztery zespoły, otrzymaliśmy jedną grupę złożoną z trzech drużyn. Założony wtedy system zakładał, że zwycięzcy grup awansują do trzeciej rundy, zespoły z miejsc drugich do drugiej, gdzie będą rywalizować z miejscami trzecimi z grup składających się z czterech ekip. Ta z miejsca trzeciego z grupy trzyzespołowej spadała już do ekip, które będą walczyć o dalsze miejsca bez możliwości walki o finał wojewódzki..

I w tym momencie pojawił się alarm, dlaczego drużyna z trzeciego miejsca jest inaczej traktowana niż inne drużyny, które zajęły trzecie miejsca w pierwszym etapie. I uwaga: wniosek o zmianę systemu nie złożyła drużyna, którą dotychczasowy system “karał”, ale członkowie innych klubów.

System przyjęty przez Zarząd jest przedstawiony w naszym tekście TUTAJ.

Obecna propozycja ma zakładać stworzenie dodatkowej grupy składających się z trzech zespołów, które w pierwszym etapie zajęły trzecie miejsca. Oznacza to trzy turnieje w proponowanych terminach 18 i 25 listopada oraz 2 grudnia o dwa miejsca w półfinałach. Wcześniej do baraży o półfinały mogły się ubiegać zespoły z miejsc drugich oraz dwa miejsca trzecie z grup czterozespołowych.
Kolejne zmiany dotyczyć mają zmiany dwóch grup półfinałowych. Automatycznie wejdą do nich zespoły z dwóch pierwszych miejsc po pierwszym etapie, a dołączą do nich dwie najlepsze drużyny z nowo zaproponowanych turniejów barażowych. W skrócie:

Zespoły z miejsc 3 w grupach zagrały 3 turnieje (każdy będzie gospodarzem) – 18,25 listopad oraz 2 grudnia O DWA MIEJSCA W PÓŁFINAŁACH:
GRUPA 5 : 1M GR 1, 1M GR 3, 2M GR 2, baraż 2 (PÓŁFINAŁ) – 16 grudnia, 13,20 stycznia oraz 3 luty
GRUPA 6 : 1M GR 2, 2M GR 1, 2M GR 3, baraż 1 (PÓŁFINAŁ) – 16 grudnia, 13,20 stycznia oraz 3 luty

4 miejsca z grup 2,3 oraz najsłabszy z barażu grają o miejsca     9-11

I teraz nasz punkt widzenia.
Zmiana powinna zostać wprowadzona, gdyż jeszcze obecny system nie jest sprawiedliwy i nie traktuje wszystkich drużyn z miejsc trzecich równo. Jeśli Wydział Rozgrywek znalazł terminy, aby wprowadzić zaproponowany system, powinno się to zrobić. Nie znamy jednak klucza przydzielenia zespołów do grup 5 i 6. Dlaczego w jednej mamy mieć dwóch zwycięzców grup eliminacyjnych, a w drugiej dwóch. Czy było to na podstawie losowania czy rankingu? Tutaj warto by to wyjaśnić.

Po poparciu zaproponowanego systemu, teraz nasze wątpliwości.
Przyznamy, że propozycję proponowanego przed sezonem systemu rozgrywek dostaliśmy w połowie lipca. Niektóre osoby decydujące o kształcie rozgrywek czasem nam takie propozycje podeślą z prośbą o opinię, bo jesteśmy bezstronni, nie kibicujemy żadnym klubom, a zależy nam na jak najbardziej atrakcyjnych rozgrywkach, a potem na jak największych sukcesach naszych reprezentantów na szczeblu centralnym. Po prostu mamy wtedy o czym pisać i czym się emocjonować. I już wtedy zgłosiliśmy uwagę, że system, który już na pierwszym etapie eliminuje z możliwości walki o półfinały drużyny z miejsc trzecich nie jest do końca sprawiedliwy. Przecież początek sezonu to często budowanie drużyn, zgrywanie zespołów, bo nie wszystkie mają komfort obozów przed sezonem i szybkiego zbudowania formy oraz optymalnej dyspozycji na pierwszy etap. Na etap, które może okazać się kluczowy. My to wiedzieliśmy już w lipcu, większość obudziła się pod koniec października.
Z tego co wiemy, sporo członków zarządu wychodzi już założenia, że nawet nie próbują składać propozycji czy wnioskować o zmiany, bo i tak “nikt ich nie słucha”. Wydaje się zatem, że nie ma obecnie w strukturach żadnej współpracy i każdy próbuje pokazać swoją siłę i rację. Tylko czy to jest korzystne dla rozgrywek?

Druga nasza wątpliwość dotyczy sytuacji, gdy za chwilę pojawią się inne wnioski z innych kategorii wiekowych o zmianę systemu gier. Zawsze nowi “wnioskodawcy” będą się powoływali na ten przypadek i skoro można było zmienić tam, to czemu nie tu? Bo doszły do nas informacje o wątpliwościach w przydziale grup w kategorii młodziczek i tam też pojawiają się zgrzyty. Dlaczego ten trafił tu, a inny tam. Czy to będzie powodem do kolejnych wniosków o zmiany systemów i kolejnych głosowań?

Zaproponowany system rozgrywek został poddany pod głosowanie członków zarządu i to oni zdecydują o ewentualnej zmianie. Padły już pierwsze głosy i z tego co wróbelki ćwierkają, rozkładają się i na “tak” i na “nie”. Podobno również w informacji o głosowaniu pojawiła się prośba o deklarację przy oddaniu głosu czy ktoś jest na tak, czy na nie, czy się wstrzymuje. Nie wiemy tylko po co ten dopisek o wstrzymywaniu się, skoro w regulaminie zarządu jest jasno napisane, że nieoddany głos traktowany na równi z wstrzymującym się. Pisaliśmy też o tym problemie wcześniej.

Warto jeszcze dodać, że w tym roku finał wojewódzki młodzików nie będzie w składzie sześciu zespołów jak to miało miejsce w latach ubiegłych, a czterech. Argumentem na zmniejszenie ilości finalistów była mała liczba zgłoszonych zespołów do rozgrywek. Z jednej strony ma to sens, bo inaczej ponad 50% uczestników ligi, grałaby w finale. A jest też jedno zagrożenie. Do rozgrywek centralnych awans uzyskują cztery drużyny z Wielkopolski, czyli wszyscy finaliści. Co gorsze, już przed finałem wiadomo, gdzie dana drużyna z poszczególnego miejsca pojedzie na swoje mecze szczebla centralnego. Może to powodować pewnego rodzaju kalkulację, które miejsce w województwie bardzie “będzie się opłacało” zająć, aby trafić na mniej wymagających rywali. Mieliśmy już w przeszłości sytuację, że bardziej opłacało zająć się gorsze miejsce w finale, aby trafić na słabszych rywali na szczeblu. A oznaczać to może spadek prestiżu turnieju finałowego w Wielkopolsce i dziwne mecze podczas tego święta siatkówki, nie mówiąc już o wpajaniu najmłodszym siatkarzom ducha sportu i rywalizacji.

A jaka jest Wasza opinia? Czy system powinien zostać zmieniony czy nie? Możecie się wypowiedzieć. Głosowanie zarządu kończy się w piątek o godzinie 14 i do tego czasu możecie też oddawać głosy w naszej ankiecie. Do dzieła!

Czy powinien zostać zmieniony system rozgrywek w kategorii Młodzików?

Ankieta zakończona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *