AktualnościIII liga KobietIII liga Mężczyzn

Wielkopolska walczy o II ligę.

Trzy żeńskie i trzy męskie zespoły zaczynają walkę o grę w II lidze w następnym sezonie. Od piątku do niedzieli odbędą się turnieje półfinałowe, z których do finałów zakwalifikują się dwie najlepsze drużyny. Jedynym wielkopolskim gospodarzem jest Mistrz Wielkopolski seniorek – GLKS Barycz Janków Przygodzki.

Nasz mistrz z Jankowa sezon przeszedł jak burza. Przegrał tylko jeden raz w finale z KS-em Piłą i ta porażka mogła siatkarki Jankowa drogo kosztować. Jednak wygrany potem Złoty Set, dał zawodniczkom z nad Baryczy triumf w lidze. Dzięki temu otrzymały prawo organizacji turnieju półfinałowego o wejście do II ligi kobiet.
Do Jankowa przyjadą zespoły z Pomorza, Zachodnio-Pomorskiego i Kujaw. I gdy zajrzeliśmy z kim te zespoły musiały rywalizować w swoich ligach, to trzeba przyznać, że litry potu podczas meczów ligowych nie zostały wylane. Przykładowo jedyny drugi obok Jankowa mistrz swojego województwa – Culmen Chełmno, medal miał już zagwarantowany. A powód jest prosty: do rozgrywek III ligi kobiet w województwie kujawsko-pomorskim zgłosiły się całe TRZY zespoły. Można zatem też powiedzieć, że mistrz tego regionu zajął trzecie miejsce od końca. Niewiele więcej nagrał się drugi rywal Baryczy – TSS Gdańsk, który w rozgrywkach III ligi województwa pomorskiego też pokonał dwa zespoły, ale uległ jednemu, bo do ligi stanęły cztery drużyny. Najwięcej “namęczyć” się musiał ostatni przeciwnik – Powiat Kołobrzeski Kołobrzeg, który w Zachodnio-Pomorskim zajął drugie miejsce, ale tam rywalizowało aż 8 ekip.
I co zatem można powiedzieć o sile naszych rywali? Janków liczbą meczów tylko w tym sezonie, mógłby pokonać wszystkie pozostałe rozłożone na kilka sezonów. Mamy zatem nadzieję, że doświadczenie, zgranie i ogranie będzie naszym atutem i zameldujemy awans Baryczy do finału.

Wicemistrz III Ligi Kobiet i ten, który jako jedyny podjął rękawicę Baryczy, czyli KS Piła wyjeżdża do Rumii. Gospodynie to mistrzynie z Pomorza, ale już wiecie ile rywalek musiały pokonać. Innym mistrzem, który będzie próbować stanąć na drodze pilankom to Pomorzanin Szczecin. Co ciekawe w III lidze województwa Zachodnio-Pomorskiego, Pomorzanin początkowo zgłosił do rozgrywek aż trzy zespoły. Ostatecznie zagrały dwa, jeden zakończył ligę na pierwszym, drugi na piątym miejscu. Ostatnim rywalem dla KS-u będą Orlęta Raszyn. I nie ukrywamy, że musieliśmy się posiłkować wujkiem google, żeby czegoś się dowiedzieć. Nawet mieliśmy problemy z przynależnością wojewódzką tego zespołu. I dlatego wydawało nam się początkowo, że będzie to bułka z masłem. Ale, ale… Raszyn to trzeci zespół województwa mazowieckiego, co już może świadczyć o sile zespołu i ze statystycznego obowiązku dodajemy, że zagrało tam w tym sezonie 17 zespołów, więc było się z kim pomęczyć.

Brązowy medalista minionego sezonu – UKS Piątka Turek zagra w Łomży. I niech Was tu nie zmyli informacja na siatka.org, gdzie przypisują organizację turnieju Piątce. Bo ta na swoim profilu oświadczyła, że zagra w odleglej Łomży. Zatem bardziej wierzymy klubowi. Podróże kształcą, a Podlasie o tej porze roku może pięknie rozkwitać, więc obok walorów sportowych klub z Turku będzie mógł również doświadczyć walorów estetycznych. I w tych pięknych okolicznościach przyrody, Piątka zmierzy się z gospodyniami MKS-em Łomża, która zajęła w swoich rozgrywkach podobnie jak Piątka – trzecie miejsce. Z taką małą różnicą, że łomżanki by zdobyć medal musiały pokonać tylko dwa zespoły (jako ciekawostkę dodamy, że w III lidze mężczyzn grały tylko trzy zespoły). Drugim rywalem Piątki będzie UKS Ozorków. Bez bicia przyznajemy, że Ozorków kojarzył nam się głównie z męską Bzurą, która w kategoriach młodzieżowych jest pewną siłą w siatkówce młodzieżowej. UKS to dla nas pewna nowość. W lidze województwa łódzkiego zajął drugie miejsce na sześć zespołów. Kolejny raz pozdrawiamy Łódzki Związek Piłki Siatkowej, za jakże przyjazną i czytelną stronę… A na koniec Volley 3 Kobyłka. I tu mamy podobną sytuację jak w przypadku Orląt Raszyn. Wybaczcie, ale nazwa Kobyłka nic nam nie mówiła. A tu też zespół z Mazowsza, który został wicemistrzem. Tak przynajmniej wnioskujemy po przejrzeniu serii wpisów i dedukcji, bo niestety strona Mazowieckiego Związku jest jeszcze bardziej chaotyczna niż łódzkiego.
Program turnieju:
Piątek (8 kwietnia)
16:00 – UKS PIĄTKA TUREK vs UKS OZORKÓW
19:00 – EASY WRAP VOLLEY 3 KOBYŁKA vs MKS ŁOMŻA

Sobota (9 kwietnia)
15:00 – UKS OZORKÓW vs MKS ŁOMŻA
18:00 – UKS PIĄTKA TUREK VS EASY WRAP VOLLEY 3 KOBYŁKA

Niedziela (10 kwietnia)
11:00 – EASY WRAP VOLLEY 3 KOBYŁKA vs UKS OZORKÓW
14:00 – MKS ŁOMŻA vs UKS PIĄTKA TUREK

Podobnie jak u pań, trzy męskie nasze zespoły będą walczyć w półfinałowych turniejach o II ligę.
Nasz mistrz – Tarnovia Volleyball Tarnowo Podgórne jedzie do Koszalina. Gospodarzem jest mistrz Zachodnio-pomorskiego STS KOSPEL/SP18 Koszalin, ale od razu dodajemy, że w całym sezonie rozegrał całe cztery mecze, bo w lidze wystąpiły trzy zespoły. Oznacza to mniej więcej tyle, że podczas tego weekendu zagra 75% meczów, które grał w całym sezonie. Wakacje po tak wyczerpującym sezonie siatkarzom z Koszalina będą konieczne. Kolejnym przemęczonym zespołem po tym turnieju może być Stal Grudziądz. Siatkarze tej drużyny również rywalizowali z astronomiczną liczbą dwóch innych zespołów, z czego jedną udało im się nawet pokonać, dzięki temu zajęli drugie miejsce i wywalczyli prawo gry o II ligę. Trzecim rywalem Tarnovii będzie Kasztelan Rozprza. Nie wiemy czemu, pierwsze skojarzenie nazwy miejscowości skojarzyło nam się z Podkarpaciem. Po weryfikacji okazało się, że to jednak łódzkie. I Kasztelan zajął na koniec sezonu w swojej lidze czwartą pozycję. Ale też dodajmy, że tu w przeciwieństwie do poprzednich zespołów “rozprzanianie”? mieli normalny sezon, bo w łódzkim do rozgrywek wystartowało dziesięć drużyn.

Wicemistrz Wielkopolski – UKS Piątka Turek jedzie do Bydgoszczy. Gospodarz – Chemik to młodzieżowe zaplecze pierwszoligowego zespołu. O sile ligi ciężko coś powiedzieć, bo jak już wiemy w kujawsko-pomorskim nie grają za dużo na poziomie seniorskim. Z kolei juniorzy Chemika zakończyli sezon na ćwierćfinałach. Drugim rywalem Piątki będzie SMS Police. Drugie miejsce w województwie na trzy zespoły. Trzecim rywalem będzie Jedynka Reda. Prawdopodobnie miłośnicy polskiego morza kojarzą tę miejscowość, bo leży niedaleko Gdyni. My wolimy jednak egzotyczniejsze klimaty i musieliśmy się posługiwać wyszukiwarką. Reda to trzeci zespół rozgrywek na Pomorzu, gdzie wystartowały cztery zespoły.
Program turnieju:
Piątek 08.04.2022
17:00 BKS Chemik Siatkówka Młodzieżowa – UKS SMS Police
20:00 UKS PIĄTKA Turek – UKS Jedynka Reda

Sobota 09.04.2022
16:00 KS SMS Police – UKS Jedynka Reda
19:00 BKS Chemik Siatkówka Młodzieżowa – UKS PIĄTKA Turek

Niedziela 10.04.2022
10:00 UKS PIĄTKA Turek – KS SMS Police
13:00 UKS Jedynka Reda – BKS Chemik Siatkówka Młodzieżowa

Trzecim naszym reprezentantem nie będzie brązowy medalista, czyli Enea Energetyk Poznań, bo ma już swój zespół w II lidze, ale UKS Szamotulanin Szamotuły. Pojedzie on do Sieradza, gdzie niestety łatwo mieć nie będzie. Volley MOSiR Sieradz to zwycięzca III ligi w łódzkim, a z tego co słyszymy na ten turniej wzmacnia się transferami medycznymi zawodnikami z I ligi. Kolejny rywal – AZS UWM Olsztyn, to zwycięzca ligi z Warmii i Mazur, w których grało siedem drużyn, ale od razu dodajmy, że trzy pod nazwą AZS UWM Olsztyn. Jako ciekawostkę dodajmy, że w drużynie z Olsztyna ma zagrać były reprezentant Polski – Marcin Możdżonek. I żeby tradycji stało się zadość nie może zabraknąć odrobiny anonimowości. Bo mowa tu o zespole MJK Kobyłka. I pewnie znów byśmy się drapali po głowie i zastanawiali gdzie to i co to, ale już wiemy z zapowiedzi turniejów kobiecych, że Kobyłka to przedstawiciel Mazowsza. I podobnie jak żeńska sekcja, drużyna z Kobyłki zajęła drugie miejsce w swoim województwie, na dziesięć zespołów, ale dodajmy też, że w województwie mazowieckim oprócz III ligi, występuje też liga IV, co może świadczyć o sporym potencjale. Oznacza to jedynie, że szamotulanie mogą mieć po prostu ciężko.

A tu zapowiedź turnieju, jaką przygotowali gospodarze:

Z wszystkich turniejów, awans uzyskają po dwa najlepsze z każdej grupy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *