AktualnościIII liga KobietIII liga MężczyznJuniorJunior MłodszyJuniorkaJuniorka MłodszaMłodziczkaMłodzik

Wiemy ile i kto zagra w przyszłym sezonie.

Zakończył się proces zbierania zgłoszeń do sezonu 2024/2025. W porównaniu do poprzedniego sezonu ilość drużyn, która powalczy o medale w Wielkopolsce wzrosła o 15. W kategorii młodziczek mamy rekord, bo wystartuje tu aż 48 zespołów. Mizeria za to w juniorach i kadetach.

Powoli rozpoczynają się przygotowania do sezonu 24/25 w rozgrywkach wojewódzkich. Zakończył się już proces zbierania zgłoszeń do poszczególnych kategorii rozgrywkowych, a do pracy zabiorą się odpowiedzialni za rozgrywki. Wydział Rozgrywek (w składzie którego ma swoje miejsce przedstawiciel Wielkopolskiej Siatkówki) rozpoczyna pracę nad tworzeniem systemów rozgrywek. Plan zakłada, że do przygotowanych propozycji ma się pochylić Rada Trenerów, która naniesie ewentualne uwagi, by potem optymalnie stworzony projekt został przedstawiony do zatwierdzenia przez Zarząd WZPS. Gdy tylko tak się stanie zostanie przeprowadzone losowanie, a po nim skonstruowane zostaną terminarze.

Co do samych zgłoszeń. W porównaniu do poprzedniego sezonu przybyło nam 15 zespołów. Nie ma co ukrywać, że tę liczbę wyśrubowała kategoria młodziczek, do której w tym sezonie zgłosiło się aż 48 drużyn. W innych kategoriach te liczby są bardzo zbliżone. Czasem jest więcej czasem mniej.

W III Lidze Mężczyzn mamy bilans minus dwa. Do zespołów, które grały w poprzednim sezonie, dodatkowo zobaczymy ekipy IUKS Jedynki Poznań, TS Liskowiaka Lisków i KS Volley Turek. Z kolei z gry wypisały się drużyny Volley Opatówek, Szamotulanina Szamotuły, Wilków Wilczyn i Orła Osiek. Do tej listy trzeba również dopisać Tarnovię Volleyball Tarnowo Podgórne, bo tarnowianie grać będą na szczeblu II ligi.

U pań mamy dwie ekipy więcej niż rok temu. Wszystkie drużyny, które grały w sezonie 23/24 zagrają w nadchodzącym, a dodatkowo chęć gry wyraziły KS Volley Poznań i KS Volley Turek.

Spory odpływ w juniorach. Porównując do minionych rozgrywek to strata trzech drużyn: Szamotulanin, Jantar Kalisz, Astra Krotoszyn i Konspol Słupca. Nowym zespołem w tej kategorii będzie z kolei KS Volle Turek. Łączna liczba w tej lidze będzie stanowić całe sześć. I trochę nas to niepokoi, bo często obśmiewaliśmy inne województwa, gdzie większość startujących miała zapewniony udział na szczeblu centralnym. I niestety tak to zaczyna wyglądać u nas, bo 75% uczestników zagra w finale wojewódzkim.

Podobnie źle jest w kadetach. Tutaj również mamy odpływ na poziomie trzech. Z ligi wypisały się dwie ekipy Jokera Piły, Szamotulanin, Jantar Kalisz i Volley Turek. Na plus to start Piątki Turek i ASBL Piła, która głównie była kojarzona z siatkówką kobiet. Ciekawe co zaprezentuje absolutny beniaminek w męskich rozgrywkach.

Jedna więcej drużyna zagra w kategorii juniorek. Do grających rok temu dopisały się drugie zespoły Enea Energetyka i Szamotulanina, Jantar Kalisz i Astra Krotoszyn. Znikają UKŻPS Kościan, KTPS Konin i SPS Volley Piła II.

O ile w juniorkach mieliśmy bilans plus jeden, o tyle w kadetkach mamy minus jeden. W lidze nie zobaczymy GLKS-u Baryczy Jankowa Przygodzkiego, Jantara Kalisz i Akademii Siatkówki Teszner, a zgłosiły się nieobecne w poprzednim sezonie MKLS Orlik Miłosław i KS Volley Poznań.

Optymizmem napawa sytuacja w młodzikach. Porównując z poprzednim sezonie w nadchodzącym zobaczymy o trzy zespoły więcej. Zagrają MUKS Amber Kalisz, SKS Murowana Goślina, MUKS Jantar Kalisz, UKS 9 Leszno 2, UKS PUMA Komorniki i UKS Lider Rokietnica. Nie zobaczymy z kolei KPS Progress Września, Tarnovię Volleyball Tarnowo Podgórne i UKS SMS Joker Piłę 2.

Totalne szaleństwo z kolei w lidze młodziczek. Pobijemy w przyszłym sezonie rekord w tej kategorii, bo zgłosiło się do rywalizacji aż 48 zespołów. Zobaczymy zatem o 18 zespołów więcej niż w sezonie poprzednim, choć aż 20 nie widzieliśmy w ostatnich rozgrywkach: drugie zespoły Kaniasiatki Gostyń, ASBL-u Piła, Sparty Złotów, Siatkarza Jarocin i Jantara Kalisz. Trzecie drużyny zgłosiły Szamotulanin i Volley Poznań, a jako nowe pojawią się: Akademia Siatkówki Teszner, UKS 17 Kalisz, Orzeł Osiecza, Progress Września, Amber Kalisz, Trójka Krotoszyn, SKS Murowana Goślina, Piast Kobylnica, SPS Słupca, UKS Lusówko, PUMA Komorniki oraz dwa zespoły Volley’a Turek. Ubyły z kolei drużyny Orlika Miłosław i Baryczy Janków Przygodzki.

Niebawem wszystkie zespoły zamieścimy w zakładce “Wyniki”, która już została stworzona i zaczynamy tam umieszczać poszczególne kategorie. Zaczęliśmy od rozgrywek centralnych, gdyż PZPS już opublikował terminarze rozgrywek I i II lig.

Warto jeszcze na koniec odnotować, że w najbliższych dniach Wydział Rozgrywek odbędzie spotkania z przedstawicielami klubów. W czwartek 11. lipca będziemy rozmawiać z przedstawicielami klubów męskich, tydzień później będziemy prowadzić ustalenia z przedstawicielami klubów kobiecych. Spotkania odbędą się w formie hybrydowej, czyli jeśli ktoś będzie miał ochotę porozmawiać na miejscu zobaczymy się w siedzibie WZPS, jeśli ktoś nie będzie mieć możliwości pojawić się w Poznaniu, weźmie udział w spotkaniu online. Na pewno jest to wyjście do klubów i rozmawiania z nimi, bo to oni są najbardziej zainteresowani rozgrywkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *