Aktualności

WKS Wieluń – przeciwnik Legionu Skalmierzyce w II Lidze Mężczyzn.

Dziś wybiegamy poza Wielkopolskę. Odwiedziliśmy bliski klub naszemu sercu – WKS Wieluń. Ale oprócz prywatnej sympatii warto wspomnieć, że to ligowy rywal Legionu Skalmierzyce. Jak funkcjonuje klub z Wielunia? Jak pozyskuje sponsorów i jakie gwiazdy się wychowały w Wieluniu? Zapraszamy.

Wieluń do miasto w południowej części województwa łódzkiego. Tak naprawdę leży koło niczego. Nie ma w najbliższym otoczeniu żadnej dużej metropolii, do której mieszkańcy mogliby się udać na “zakupy do galerii”. Do Łodzi wielunianie mają ponad 100 km, podobnie do Wrocławia. Trochę bliżej do Częstochowy, ale do Poznania to ponad 200 km.
Wieluń ma jednak swoje miejsce w historii Polski. To w tym mieście rozpoczęła się II wojna światowa. 1 września 1939 r. o godzinie 4.40 hitlerowcy zbombardowali miasto i zrównali z ziemią miejscowy szpital. Dopiero kilka minut później niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” otworzył ogień na Westerplatte.

WKS Wieluń to klub, który powstał z połączenia dwóch istniejących: Startu i Sparty. Wtedy oficjalnie zaczął funkcjonować pod nazwą Wieluński Klub Sportowy. Od początku dominowały tam dwie sekcje: piłki nożnej i siatkówki. W piłce nożnej klub z Wielunia najwyżej grał w III lidze, kiedy jeszcze był to rzeczywiście trzeci poziom rozgrywkowy. Najbardziej znanym piłkarzem, który reprezentował barwy klubu, w którego herbie jest wieżyczka był Dariusz Żuraw. Reprezentant Polski i wieloletni gracz Hannoveru 96. W karierze trenerskiej związany z poznańskim Lechem, jako asystent Macieja Skorży Mistrz Polski z 2015 roku.

Ale wróćmy do siatkówki. Największe sukcesy młodzieżowe klubu to awans juniorów do Finałów Mistrzostw Polski. W tej drużynie grali m.in. Robert Majtyka, później zawodnik m.in. częstochowskich klubów czy Leszek Pałyga, późniejszy trener WKS-u, który najpierw awansował do Mistrzostw Polski Juniorów, a później w tej drużynie wychował dwóch Mistrzów Świata Juniorów z Teheranu: Mariusza Wlazłego (chyba nie trzeba przedstawiać) i Marcina Krysia. Ten ostatni po wojażach krajowych i międzynarodowych wrócił do Wielunia i obecnie jest trenerem drużyny seniorów. Co ciekawe asystuje mu wspomniany wcześniej Leszek Pałyga.

Oprócz sukcesów młodzieżowych grup męskich, warto dodać, że wieluńskie młodziczki dwukrotnie zagrały w Finałach Mistrzostw Polski. Najsławniejszą wychowanką klubu jest Magdalena Stysiak – obecnie siatkarka Monzy.

Drużyna seniorów przez długi czas rywalizowała na poziomie łódzkiej III ligi. Jednak w 2007 roku pojawiła się szansa na udział w II lidze. Wtedy jednak sekcja siatkarska odcięła się od WKS-u i występowała pod nazwą Siatkarz Wieluń. Pojawił się duży sponsor i trzeba było na szybko budować kadrę na kilka tygodni przed startem sezonu. “Casting” prowadził Ireneusz Mazur, a do Wielunia zjechali siatkarze z niemalże całej Polski. Angaż dostali znani w Wielkopolsce bracia Wojciech i Michał Paniączyk, a na ławce trenerskiej pierwsze szlify stawiał Damian Dacewicz. Klub awansował nawet do Plus Ligi, gdzie spędził dwa sezony. Po spadku pojawiły się problemy organizacyjne i po sezonie w I lidze, klub musiał się odbudowywać od nowa grając w III lidze. Warto dodać, że gdy klika lat temu rozmawialiśmy Damianem Dacewiczem przy okazji jednego z meczów Krispolu Września mówił, że działaczom z Wielunia zawsze będzie wdzięczny, że pierwsi dali mu szansę w zawodzie trenera.

Jako iż w tym samym czasie problemy pojawiły się w sekcji piłkarskiej, zarząd i władze miasta podjęły decyzję o ponownym połączeniu sekcji i występowaniu pod nazwą Wieluński Klub Sportowy.

Prezesem jest Mariusz Grabczak, który pamięta pierwszy awans do II ligi, występy w Plus Lidze i który teraz buduje siłę klubu z Wielunia. I właśnie z prezesem o klubie, wychowankach, grupach i sponsorach udało nam się porozmawiać przed ostatnim meczem wygranym 3:0 z AZS-em Częstochowa.

Klub z Wielunia obecnie jest na drugim miejscu w tabeli grupy 3 z kompletem zwycięstw, ale ma jeden mecz zaległy. Czynimy starania aby być obecnym na meczu Legionu Skalmierzyce z WKS-em Wieluń. Wszystkie wyniki i tabele II ligi męskiej, w których grają wielkopolskie zespoły do zobaczenia tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *