AktualnościMini Siatkówka

Zgrupowanie kadry Wielkopolski rocznika 2011

W dniach 8-10 września w Kórniku odbyło się zgrupowanie kadry województwa wielkopolskiego chłopców rocznika 2011 pod okiem trenerki Dagmary Ciarki.

Dagmara Ciarka to trenerka znana głównie z IUKS Jedynki Poznań. Od ubiegłego roku łączy działalność klubową z pracą z minisiatkarzami urodzonymi w 2011 roku. Głównym celem jest zintegrowanie, wyselekcjonowanie oraz przygotowanie tego rocznika dla trenerów, którzy będą z nimi pracowali w kolejnych latach. Rocznik 2011 nie ma przed sobą żadnej docelowej imprezy takiej jak TNO czy OOM, a że jest to bardzo obiecujący rocznik to postanowiono zintensyfikować prace z tymi zdolnymi chłopakami. Pierwsze zgrupowanie odbyło się w maju, a warsztaty trenerka Dagmara prowadziła wspólnie z Maciejem Przybylskim, wówczas pracującym w Murowanej Goślinie. Trzydniowy obóz okazał się sukcesem i stąd ponowienie prac kilka miesięcy później.

Na zgrupowanie do Kórnika Dagmara Ciarka zaprosiła 26 chłopców z różnych wielkopolskich klubów. Wybrani zostali zawodnicy wyróżniający się w rozgrywkach minionego sezonu czy różnych akcjach szkoleniowych, ale pojawiły się także zupełnie nowe twarze. Najważniejsze założenia jakie postawiła sobie trenerka to:

 • wyselekcjonowanie najbardziej uzdolnionej młodzieży
 • stworzenie im najlepszych warunków szkolenia (baza, infrastruktura, kadra szkoleniowa, opieka medyczna)
 • zapewnienie odpowiedniej liczby i wysokiej jakości prowadzonych treningów
 • mentalne przygotowanie do pełnienia funkcji reprezentanta województwa

Jak mówi Dagmara Ciarka zależy jej na tym, aby jej praca trenerki kadry przyczyniała się do systematycznego i płynnego rozwoju młodych zawodników, wsparcie trenerów klubowych, na których spoczywa cały ciężar pracy w sezonie. Ich praca jest nieoceniona, a przy połączeniu sił można zbudować coś dużego dla Wielkopolski.

W trakcie zgrupowań wdrażany jest trening indywidualny, ukierunkowany na rozwój jednostki, ale głównym celem jest budowanie zespołu. Po przejściu pełnego cyklu szkoleniowego zawodnicy powinni być najlepiej przygotowani do tego, aby mogli realizować swoje marzenia i pasje w kolejnych latach.

Podczas obozu w Kórniku odbywały się treningi techniczne, trening motoryczny, testy sprawnościowe, małe gry 3×3 i 4×4, a także zajęcia regeneracyjne na basenie.

Poczucie własnej wartości u dzieci w największym stopniu kształtuje się właśnie teraz, we wczesnym dzieciństwie, dlatego tak ważne jest właściwe komunikowanie się z młodymi zawodnikami. Większość z nich chce odnieść sukces, marzy o wielkiej karierze. Powołanie do kadry, bycie w niej to wyróżnienie i nobilitacja. Bycie reprezentantem województwa to pierwszy poza klubowy sukces, zaostrzenie apetytu na więcej.

„Dla mnie praca w kadrze to zaszczyt, a zarazem możliwość spojrzenia na siatkówkę z innej strony. Trzeba odłożyć na bok interesy klubowe i skupić się na pracy dla dobra województwa i tych młodych zawodników. Grupa z którą pracuję liczy około 30 osób, jest wiele wyróżniających postaci, z fantastycznymi warunkami fizycznymi i dużymi umiejętnościami technicznymi. Chłopcy są bardzo zmotywowani, praca treningowa jest ogromną przyjemnością. Serdecznie dziękuję wszystkim trenerom klubowym, bo to Wasza praca” – to słowa Dagmary Ciarki, która jest uwielbiana i szanowana przez młodzież, co można usłyszeć od klubowych podopiecznych trenerki tutaj.

Na ostatnim zgrupowaniu w Kórniku stawili się:

 • IUKS Jedynka Poznań: Marcin Jaczyński, Aleksander Kordus, Jan Makowski, Daniel Urbaniak, Julian Kolasiński, Dawid Adamczak, Marcel Bobowski
 • MUKS Amber Kalisz: Mikołaj Prus, Szymon Józefiak, Ruben Wrzos
 • MUKS Grom Kalisz: Wojciech Błasiak
 • UKS Piast Krotoszyn: Igor Hajdner, Bartosz Żyto
 • UKS9 Leszno: Szymon Matyja, Michał Kęsicki, Wojciech Cieślak, Igor Kubacik, Szymon Sosiński
 • UKS Zielone Wzgórza Murowana Goślina: Stanisław Budnikowski, Jakub Budnikowski
 • UKS Lider Rokietnica: Franciszek Strzelczyk, Wojciech Karaśkiewicz
 • UKS Szamotulanin Szamotuły: Mikołaj Tomkowiak
 • KPS Progress Września: Oskar Stefański
 • PKS MOS  Zbąszyń: Antoni Woźny, Kacper Stróżyk