AktualnościMłodziczka

Znamy finalistów, Szamotulanin zagra o brąz.

O rany co za dzień. Już wczoraj pisaliśmy ile to emocji było w walce o półfinały. To był tylko przedsmak, bo te półfinały właśnie to były prawdziwe siatkarskie spektakle jeśli chodzi o poziom i emocje.

Ale zanim podelektujemy się daniem głównym, wcześniej kilka słów jako przystawki. Czyli mecze o miejsca 7-8 i 5-6.
W pojedynku o bycie siódmą drużyną w Polsce spotkały się SMS Solna Wieliczka i UKS Pomorzanie Pogodno Szczecin. Solna z jedną wygraną w turnieju nad Liderem Konstantynów, Pomorzanie mimo dobrej gry zwycięstwa nie zaznali. I tak pozostało do końca, bo siatkarki z Małopolski wygrały 2:0 stając się siódmą siłą w naszym kraju.

Nikola Hajdas, SMS Solna Wieliczka:

Barbara Grejman, UKS Pomorzanie-Pogodno Szczecin:

W meczu o piąte miejsce Lider Konstantynów zmierzył się z Pałacem Bydgoszcz. Lider pokonał bardzo mocny jak się okazało po kolejnych meczach MOS Wola-Metro Warszawę, a Pałac – Pomorzan Szczecin. Choćby z racji tego, faworytem wydawał się zespół z województwa łódzkiego i tak też było na boisku. Wygrana Lidera 2:0 i pozycja nr pięć w Mistrzostwach Polski 2022.

Maciej Kromrych, trener KS Pałacu Bydgoszcz:

Wiktoria Szczewczyk, KS Pałac Bydgoszcz:

Oliwia Gańczarczyk, MVP meczu o piąte miejsce (UKS Lider Konstantynów Łódzki):

Przejdźmy zatem do smakowitego dania głównego, które składało się z dwóch równorzędnie pysznych dań. Najpierw pojedynek gospodyń – Szamotulanina ze zwycięzcą grupy A, MOS-em Wola-Metro Warszawa.

Janusz Patriak, MUKS MOS Wola-Metro Warszawa:

W pierwszego seta wyraźnie lepiej weszły przyjezdne, które od początku osiągnęły sporą przewagę i mimo kilku potknięć, bez problemu dociągnęły przewagę do końca tej partii wygrywając 25:17. Start drugiego należał z kolei do Szamotulanina. Metro odrobiło straty, ale potem znów pedał gazu wcisnęły siatkarki prowadzone przez trenerkę Michalinę Mikulską i kolejny odjazd na kilka punktów. Z 14:11 dla Szamotulanina znów zrobiło się po 14. Potem znów odjazd gospodyń na trzy punkty. I taki to był set. Ostatecznie szamotulanki dowiozły wywalczoną przewagę do końca i wygrały 25:21. Fatalnie za to zaczął się tiebreak dla naszych zawodniczek. Bo warszawianki szybko objęły prowadzenie, które wynosiło nawet pięć punktów. przy tiebreaku to już spora zaliczka. Ale z 6:1 dla Metra zrobiło się już tylko 7:6. Wtedy już mieliśmy wizualizację Szamotulanina ze złotem na szyi. Niestety na wyobrażeniach się skończyło, bo od tego czasu Metro najpierw odskoczyło, a potem już skrupulatnie pilnowało wywalczonej przewagi i dowiozło zwycięstwo 15:10. Zatem jedno rozstrzygnięcie już mieliśmy: MOS Wola-Metro Warszawa zagra w finale, Szamotulanin powalczy o brąz.

Po pierwszym wybornym daniu niedługo potem otrzymaliśmy kolejne. W drugim półfinale Sparta Warszawa zmierzyła się z Łaskovią Łask. Sparta wygrała grupę B, Łaskovia druga w grupie A. Ale naszym zupełnie subiektywnym okiem na przestrzeni całego turnieju te dwa zespoły bardzo nam się podobały. Szczególnie szkoleniowcy obu drużyn, którzy ruchliwością niewiele ustępowali swoim podopiecznym. Wiedzieliśmy, że to musi być dobry mecz. I tak też było.
Początek pierwszego seta bardzo wyrównany. Potem na kilka punktów odskoczyła Łaskovia, której już nie oddała do końca wygrywając do 17. Początek drugiego seta bardzo wyrównany. Dopiero przy stanie 8:8 Sparta zaczęła zdobywać przewagę, bo zrobiło się 14:8. Czasem ten wynik zbliżał się do różnicy czterech punktów, a czasem odjeżdżał na osiem. Ostatecznie skończyło się na sześciu i warszawianki wygrały tą partię 25:19.
Oznaczało to, że podobnie jak w pierwszym półfinale, w drugim także będzie tiebreak. Zaczęło się od prowadzenia 3:0 Łaskovii. Potem siatkarki z łódzkiego odskoczyły na 6:1. 8:2 przy zmianie stron i wypracowanej przewagi łaskowianki nie oddały już do końca seta i tym samym zameldowały się w finale.

Bogdan Lipowski, SMS Ostrów:

11.00SMS Solna WieliczkaUKS Pomorzanie-Pogodno Szczecin2:0 (25:18, 25:20)
13.00UKS Lider Konstantynów ŁódzkiKS Pałac Bydgoszcz2:0 (25:18, 25:15)
16.00UMKS MOS Wola-Metro WarszawaUKS Szamotulanin Szamotuły2:1 (25:17, 21:25, 15:10)
18.00SMS Ostrów Łaskovia ŁaskMUKS Sparta Warszawa1:2 (17:25, 25:19, 9:15)

Wszystkie mecze transmitowane na kanale YouTube Wielkopolska Siatkówka, która realizuję transmisję.
A naszymi partnerami podczas Finału Mistrzostw Polski Młodziczek jest firma Dramers, właściciel marek Brait i Jean Marc oraz hotel Best Western Hotel Edison.