AktualnościJuniorJuniorka

Znamy grupy półfinałowe MP juniorek i juniorów.

Enea Energetyk Poznań kontra Energa MKS Kalisz – skąd my to znamy? Tym razem dwie nasze drużyny spotkają się w bezpośrednim starciu w półfinale MP juniorek! Energetyczni panowie będą organizatorem swojego półfinału. Turnieje odbędą się w dniach od 3 do 5 marca.

Tym razem przed południem w siedzibie Polskiego Związku Piłki Siatkowej odbyło się losowanie grup półfinałowych Mistrzostw Polski juniorek i juniorów. Wielkopolska ma trzy drużyny w tym etapie i o ile przed ćwierćfinałami stwierdziliśmy, że losowanie nie było przyjazne, co się potem potwierdziło, bo z pięciu naszych reprezentantów dalej przeszły tylko dwie nasze eksportowe ekipy, to w półfinałach jesteśmy dobrej myśli.

W juniorkach interesuje nas tylko i wyłącznie grupa 1, w której zmierzą się Enea Energetyk Poznań z Energą MKS-em Kalisz. Turniej odbędzie się w Świdnicy, a stawkę uzupełnia Uni Opole. O ćwierćfinałach naszych drużyn pisaliśmy tutaj, więc nie będziemy się powtarzać. A co z rywalkami?
Volley Świdnica to trzecie miejsce w województwie dolnośląskim. W turnieju finałowym musieli ustąpić miejsca dwóm zespołom Volley’a Wrocław, a wyprzedzili AS AZS AWF Wrocław. Siatkarki ze Świdnicy do półfinału dostały się przez wygranie ćwiartki w Łodzi, która naszym zdaniem nie była zbyt wymagająca i pewnie każda z naszych drużyn, która zakończyła grę na etapie 1/4, akurat z tej grupy awans by wywalczyła. W podgrupie świdniczanki zagrały dwa mecze. Najpierw totalnie rozjechały MKS Hajnówkę w setach kolejno do 10, 9 i 4. Ale w drugim meczu wygrać się nie udało, bo lepsza od Świdnicy okazała się Dąbrowa Górnicza 3:1. Wygrana nad Hajnówką dała jednak awans do fazy finałowej, w której Volley wygrał już dwa mecze po 3:0. Najpierw z Chełmcem Wałbrzych, a potem z ŁKS-em Łódź. Dodatkowo przegrana Dąbrowy z łodziankami dała pierwsze miejsce świdniczankom. Powiedzmy sobie szczerze, szału nie ma.
Uni Opole przede wszystkim kojarzymy z trenerem Nicolą Vettorim, który prowadzi pierwszy zespół w Tauron Lidze. Potem przypominamy sobie zespół juniorek z ubiegłorocznego półfinału MP w Szamotułach, gdzie opolanki zebrały od wszystkich rywali tęgie lanie. W tym roku wprawdzie wygrały swoje województwo, ale powiedzmy sobie szczerze, że za dużej konkurencji to tam nie mają, bo do rywalizacji stanęły całe cztery zespoły. Opolanki turniej ćwierćfinałowy zagrały w Wieliczce. W grupie pewnie wygrały dwa swoje mecze po 3:0 z Setem Gorzów Wielkopolski i Mikro Ełk (przyznajemy bez bicia, że dla nas to dość egzotyczne zespoły). W fazie finałowej odnotowały kolejne zwycięstwo, tym razem 3:1 nad DevelopResem Rzeszów (ale powiedzmy sobie szczerze, że juniorki tego klubu mają się nijak do pierwszej drużyny) i poniosły porażkę do zera z Solną Wieliczka, która wygrała cały turniej.
Jak widać przeciwnicy Energetyka i MKS-u to nie są jacyś potentaci. Naszym zdaniem spokojnie wielkopolskie drużyny powinny zameldować się w finale Mistrzostw Polski, a cały turniej powinien być nazwany: Czas na wielki rewanż.

Telewizja przez internet, Telewizja na żywo – WEEB.TV – Puls HD Polsat HD TVN24 HD

Nie wiemy czy trudne, bo na tym etapie nie ma już słabych zespołów, ale ciekawe losowanie mieli juniorzy Enea Energetyka Poznań. Co najważniejsze będą organizatorami swojego półfinału.
A samo losowanie jest naprawdę interesujące. Z pewnością najtrudniejszym rywalem energetycznych będzie ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. W ubiegłym roku młodzieżowa drużyna triumfatora Ligi Mistrzów zakończyła zmagania juniorskie na etapie półfinałów, podobnie w kadetach. Czyli jakaś wielka siła to nie była, ale w tym roku swój ćwierćfinał, podobnie zresztą jak Energetyk przeszli jak burza, wygrywając bez straty seta turniej w Suwałkach. Dodajmy jednak, że nie trafili tam na żadnego z potentatów młodzieżowej siatkówki: Błyskawicę Szczecin, Maratończyka Ełk, Spartakusa Jawor czy SUKSS Suwałki. Uważamy, że druga ekipa Energetycznych też by sobie w takim gronie poradziła bez trudu.
Drugim rywalem będzie Sparta Kraków. Z nimi w ćwierćfinale mierzył się pilski Joker. Sparta na turnieju u siebie najpierw w podgrupie wygrała z Trójką Nakło i Bzurą Ozorków po 3:0. W fazie finałowej takim samym wynikiem pokonała naszego Jokera, by w meczu o pierwsze miejsce przegrać z młodą Resovią 1:3.
Ostatnim rywalem będzie Chemik Bydgoszcz. I tu też mamy powiązania z Wielkopolską, bo ćwiartce przeciwnikiem bydgoszczan była Jedynka Poznań. I mimo młodego wieku i hali w Bydgoszczy drużyna trenerów Marcina Stachowskiego i Piotra Kołodziejskiego przegrała dopiero po tiebreaku, w rozstrzygającej partii 14:16. A biorąc pod uwagę różnicę między Energetykiem a Jedynką można wnioskować, że Enea sobie z rywalem z Bydgoszczy poradzi. Uzupełniając dane o Chemiku to oprócz wygranej z Jedynką 3:2, potem pokonał Stoczniowca Gdańsk 3:0. W fazie finałowej Chemik wygrał z Chełmcem Wałbrzych 3:0 i przegrał z mocnym Jastrzębiem 0:3.
Patrząc na tę grupę, kibice z Poznania powinni już rezerwować wolny termin na finał Mistrzostw Polski.

Losowanie grup półfinałowych można zobaczyć poniżej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *