Aktualności

Amica Cup 2022 – Dresdner SC

Od piątku w szamotulskiej hali Wacław Turniej AMICA CUP 2022. W trzydniowych zmaganiach zagrają ze sobą po dwie drużyny z Polski i Niemiec. Prezentację zespołów zaczniemy od bywalca turnieju Dresdner S.C.

Ab Freitag findet in der Halle Wacław in Szamotuły das Volleyball-Turnier AMICA CUP 2022 statt. Während den 3 Tage, spielen jeweils 2 Mannschaften aus Polen und Deutschland gegeneinander. Als erstes stellen wir S.C. DRESDEN vor. Der S.C. DRESDEN wurde 1984 gegründet und seit 1990 besteht die Volleyball-Abteilung. Seit 1997 spielt der Verein ununterbrochen in der 1. Bundesliga und war sechsmal Deutscher Meister, sechsmal Pokalsieger und einmal Challenge-Cup-Siger auf europäischer Ebene. In der letzten Saison hat die Frauenmanschaft den zweiten Platz in Deutschland errungen. Der S.C.DRESDEN hat die treuesten Volleyball-Fans in ganz Deutschland. In der Mannschaft sind Spielerinnen aus allen Herren Ländern vertreten. Unter anderem aus Deutschland, Tschechien, Kroatien, Ungarn und USA. In der letzten Saison hatte der S.C.DRESDEN den AMICA gewonnen.

Sam klub został założony w 1898 roku, a od 1990 funkcjonuje sekcja siatkarska, która na topie – w 1. Bundeslidze występuje nieprzerwanie od 1997 roku.
Klub z Drezna może pochwalić się ciekawą statystyką która mówi, że to właśnie w Dreźnie przychodzi najwięcej kibiców na mecze ligowe. Rekord średniej na mecz został ustanowiony w sezonie 2015/2016, gdzie wynosiła ona 2700 na mecz.

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, klub awans do Bundesligi wywalczył w sezonie 96/97. A już w drugim roku gry na najwyższym szczeblu, świętował wielki sukces zdobywają dublet: Mistrzostwo i Puchar Niemiec. Na kolejne triumfy trzeba było trochę poczekać: w 2002 roku Puchar Niemiec, a Mistrzostwo w 2007. W kolejnych latach klub także wygrywał krajowy puchar oraz tytuły mistrza, a ostatni świętował w 2021 roku.
Dreźnianki dobrze się też prezentowały w Europie, gdzie w 2003 roku zdobyły brązowy medal Challenge Cup, a w 2010 roku wygrały te rozgrywki. Tak dobrze już nie szło w Lidze Mistrzyń, ale Dresdner może się pochwalić dobrymi pojedynczymi meczami. Ograły m.in. silną wówczas MKS Dąbrowę Górniczą, Azerrai Baku czy urwały punkt na wyjeździe złożonemu z międzynarodowych gwiazd Eczacibasi Stambuł. Najdalej w tych rozgrywkach Drezno zaszło do ćwierćfinałów.

Klub ciągle pracuje by pozostać na topie w niemieckiej i europejskiej siatkówki. Powstała tam szkółka „Dresdner Weg” – „Droga Drezna”, która ma na celu dzięki odpowiednim warunkom do trenowania i doskonalenia się promować i włączać do pierwszego zespołu jak najwięcej swoich wychowanków. Jak podaje klub, to nie tylko zobowiązanie wobec miasta i sponsorów (a jest ich zrzeszonych około 140), ale także wyraz szczególnego przesłania „Czujemy”.

Obecnie kadra pierwszego zespołu ma zawodniczki z Niemiec, Czech, Chorwacji, Węgier i Stanów Zjednoczonych.

W ubiegłym sezonie zespół wywalczył wicemistrzostwo Niemiec, co było lekko gorszym wynikiem niż sezon 2020/21 kiedy to zdobyły złoty medal.

Osiągnięcia:

6 x Mistrzostwo Niemiec

4 x Wicemistrzostw Niemiec

6 x Brązowy medalista

6 x Puchar Niemiec

2 x Superpuchar Niemiec

1 x Zwycięstwo w Challenge Cup

1 x Brązowy Medal Challenge Cup.

W ubiegłym roku klub z Drezna tryumfował na turnieju Amica Cup. A jeśli ktoś chciałby sobie przypomnieć jak grały dziewczyny to podajemy linki do poszczególnych meczów.