Aktualności

Amica Cup 2022 – Rote Raben Vilsbiburg.

W poprzednim wpisie zaprezentowaliśmy pierwszego uczestnika Amica Cup 2022 – Dresdner SC. Kolejnym będzie druga ekipa z Niemiec – Rote Raben Vilsbiburg. Klub z ciekawą historią, ale też ze słabszymi wynikami w ostatnich sezonach.

Als nächsten Teilnehmer des AMICA CUP Turnieres stellen wir die ROTEN RABEN VILISBIBURG vor. Als TSV-TURNSPILE wurde der Verein 1971 gegründet. Die Frauen-Mannschaft besteht seit 1972. 9 Jahre nach der Gründung steigt der Verein in die 1. BUNDESLIGA auf. Im Jahre 1998 nimmt das Verein den Namen ROTE RABEN an. Der Verein wurde mehrmals Deutscher Meister und Pokalsieger. In der Mannschaft sind Spielerinnen aus Puerto Rico, USA, Kolumbien, Finnland, Frankreich, Holland, Kanada sowie Trinidad und Tobago.

Klub powstał dokładnie 2. października 1971 roku, kiedy to dziewięciu młodych pasjonatów siatkówki postanowiło założyć klub siatkarski w regionalnym związku, który początkowo przyjmuje nazwę “TSV Turnspiele”. Rok później powstaje sekcja kobieca. W 1976 roku klub awansuje do II ligi, co ważne, grając tylko zawodniczkami z Vilsbiburga, a pięć lat później uzyskuje historyczny awans do Bundesligi. Wraz z promocją wymagania w klubie rosną, pojawiają się zawodniczki z zagranicy, a stery na ławce trenerskiej obejmuje trener z Czechosłowacji Beppo Stolarik. W skali kraju był to swego rodzaju fenomen, że zespół z miasteczka liczącego 11,5 tysiąca mieszkańców gra na tak wysokim szczeblu. Budżet klubu się zwiększał i 1987 roku sekcja oddzieliła się od TSV i powstaje osobny klub VSV Vilsbiburg.

W 1998 roku narodził się Rote Raben. Pomysłodawcą nowej nazwy był światowej sławy grafik Stefan Hulbe. Gdy trenerem został Mike Schoeps, a na boisku dowodziła Katja Wuehler klub zdobył dwa wicemistrzostwa Niemiec w latach 2005 i 2006. Końcówka pierwszej dekady lat 2000 była najbardziej owocna dla klubu: dwa mistrzostwa (2008 i 2010) oraz Puchar Niemiec w 2009 roku. Początek minionej dekady również owocny, gdzie klub zdobywał mistrzostwa i puchary.

Rozkwita również praca z młodzieżą. Powstaje centrum treningowe, które staje się południową bazą Niemieckiego Związku Piłki Siatkowej. Sezon 2020/2021 był dla klubu historyczny, gdyż to już trzydziesty, jaki klub z 11-tysięcznego Vilsbiburga rozgrywał na poziomie Bundesligi.

Ostatni sezon Rote Raben ukończyli na ósmym miejscu, ale w pierwszej fazie Play Off przegrały z późniejszym mistrzem Niemiec – Allianz MTV Stuttgart.
Obecna kadra to iście międzynarodowa mieszanka. Występują w niej zawodniczki z: Portoryko, Stanów Zjednoczonych, Kolumbii, Finlandii, Francji, Holandii, Kanady czy Trynidadu i Tobago.

Osiągnięcia:

2 x Mistrzostwo Niemiec

4 x Wicemistrzostwo Niemiec

3 x Brązowy Medalista

1 x Puchar Niemiec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *