Aktualności

Amica Cup 2022 – Volley Wrocław.

Po przedstawieniu gości z Niemiec czas na prezentację rodzimych zespołów, które wezmą udział w Amica Cup 2022. Volley Wrocław. Klub z długą historią, zmianami nazw i medalami Mistrzostw Polski. Ale też słynący z dobrej pracy z młodzieżą.

Historia klubu z Wrocławia rozpoczęła się tuż po zakończeniu II wojny światowej, bo w 1945 roku. Wtedy to powstaje klub o nazwie Gwardia Wrocław, jako Milicyjny Klub Sportowy. Nie był to wyjątek, bo wiele powstających po wojnie klubów miało powiązania czy to z milicją właśnie, wojskiem, koleją czy innymi państwowymi podmiotami czy molochami przemysłowymi. Pod nazwą KS Gwardia klub występował do 1990 roku. W tym czasie zdobył trzy brązowe medale i dwukrotnie zajmował miejsce na podium w turniejach o Puchar Polski.
W 1999 roku jako ZEC ESV klub awansował do siatkarskiej ekstraklasy. W 2007 roku do klubu wchodzi spółka Impel. Staje się sponsorem strategicznym i po raz pierwszy pojawia się w nazwie zespołu. Wrocławianki na stałe rozgościły się w ekstraklasie, ale bez znaczących sukcesów. Impel zwiększa inwestycje w klub by w 2011 roku zostać właścicielem sekcji żeńskiej klubu i wtedy z nazwy znika “Gwardia”, a zostaje nazwa Impel Wrocław.
W 2014 roku klub osiąga największy sukces w historii zostając wicemistrzem Polski. Wcześniej, ani później tego wyczynu nie udało się już powtórzyć. W kadrze występowały wtedy Makare Wilson (kapitan), Joanna Kaczor czy Frauke Diricx. Kolejne inwestycje w zawodniczki z topu jak Katarzyna Skowrońska – Dolata, Carolina Costagrande, Milena Radecka, Joanna Kaczor czy Kristin Hildebrand zaowocowało zdobyciem brązowego medalu. Przygoda Wrocławia z Impelem zakończyła się w 2018 roku i klub od tego czasu występuje pod nazwą #VolleyWrocław.
Brak silnego sponsora spowodował obniżkę sportowego potencjału. W czterech kolejnych latach klub walczył o utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej zajmując odpowiednio miejsca: 11, 11, 10 i 9 w minionym sezonie.

Obecna kadra to wzorcowe połączenie doświadczenia z młodością. Tę pierwszą grupę bez wątpienia stanowią Lucie Mühlsteinova, Regiane Bidias czy Magdalena Saad, z kolei młodzieńczą radość z gry i naukę zbierać będą choćby Julia Stancelewska, Aleksandra Gołębiowska czy Zuzanna Kamińska. Oprócz Czeszki Muhlsteinovej, Brazylijki – Bidias w kadrze jest także Amerykanka Melissa Evans. Resztę kady stanowią zawodniczki z Polski.

Osiągnięcia:

1 x Wicemistrzostwo Polski

4 x brązowy medal Mistrzostw Polski

1 x brązowy medal Pucharu Challenge.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *