AktualnościIII liga KobietIII liga MężczyznJuniorJunior MłodszyJuniorkaJuniorka MłodszaMłodziczkaMłodzik

Przegląd rozgrywek ligowych w Wielkopolsce.

Miesiąc grania to odpowiedni czas, aby przyjrzeć się co słychać w rozrywkach w Wielkopolsce. Tym bardziej, że zakończyły się już pierwsze etapy młodzików i młodziczek, kadetki mają do zagrania ostatnie turnieje fazy eliminacyjnej, w kadetach formułuje się czołówka, a seniorzy i seniorki mają 1/3 fazy zasadniczej za sobą.

Zaczynamy od III Ligi Mężczyzn. Tu jak wiemy po pewnych perturbacjach mamy dwie nierówne grupy: jedna złożona z ośmiu zespołów, druga z sześciu. Ta ośmiozespołowa nazywana północną ma za sobą pięć kolejek. Z kompletem wygranych na czele Volley kost-pol.pl Wieleń. Choć nie zawsze było to miło, lekko i przyjemnie, bo dwa mecze wielenianie musieli wyszarpać po tiebreakach. Tak było w meczu z Enea Energetykiem i Jokerem Piła. Do czwartej kolejce komplet wygranych miał też Zamek Gołańcz, ale w ostatniej kolejce spotkali się z młodzieżą Jokera i co było dla nas niespodzianką, Zamek nie ugrał w tym meczu u siebie nawet seta. Tak się złożyło, że byliśmy na tym meczu i rozmawialiśmy po nim z trenerem Jokera Jarosławem Kubiakiem i kapitan Zamku – Pawłem Bejnarowiczem. Materiał na końcu tekstu. Z seniorskich drużyn na trzecim miejscu jeszcze Orzeł Osiek, a potem już drużyny młodzieżowe Energetyka, Jokera oraz Szamotuł.
W grupie drugiej mamy dwa niepokonane zespoły: Tarnovię Volleyball Tarnowo Podgórne oraz nowy byt w Wielkopolsce – Volley Żerków. Oba zespoły mają na koncie po trzy wygrane w trzech meczach, więc rewelacyjnie zapowiada się niedzielny mecz tych drużyn. Jednak przed tymi ekipami wyżej w tabeli jest Volley Opatówek, który ma jeden punkt więcej od Tarnovii, ale też jeden mecz rozegrany więcej. Przypomnijmy, że tuż przed startem sezonu z ligi wycofał się Jantar Kalisz i dlatego w większości kolejek pauzę zaliczają po dwa zespoły.
Wyniki, terminarze i tabele III Ligi Mężczyzn do zobaczenia TUTAJ.
Patrząc na podział na grupy widać wyraźnie, że w grupie północnej większość stanowią zespoły młodzieżowe, w grupie południowej – seniorskie. Może warto pomyśleć, aby w przyszłym sezonie mając takie zgłoszenia drużyn spróbować trochę pomieszać i porozbijać, aby dwa zespoły jednego klubu nie grały z automatu w jednej grupie i aby zespoły seniorskie były bardziej wymieszane z zespołami młodzieżowymi.

W grupie pierwszej III Ligi Kobiet mamy rozegrane cztery kolejki. Na czele SKS Murowana Goślina z kompletem wygranych, tuż za nim Sparta Złotów, która w ostatnim meczu doznała pierwszej porażki z SPS Volley Piłą po emocjonującym pięciosetowym boju. Z informacji, które do nas doszły emocji tam chyba było aż nadto i wiele wskazuje, że skończy się to w Wydziale Dyscypliny. Na trzecim miejscu odrodzony po przerwie w rozgrywkach seniorskich SKF PBS / SP 69 Poznań, a mistrz z poprzedniego sezonu – Volley Piła na miejscu czwartym.
W grupie drugiej rozpędzona Piątka Turek z kompletem wygranych. Tuż za nią spadkowicz z II ligi – UKŻPS Kościan, który ma tyle samo punktów, ale mecz więcej, blisko trzyma się także ZSMS Poznań. Pozostałe zespoły na razie szukają jeszcze formy.
Wyniki, terminarze i tabele III Ligi Kobiet do zobaczenia TUTAJ.

Juniorzy mają za sobą jedną kolejkę, więc ciężko po pierwszych turniejach rozwijać się o potencjałach poszczególnych zespołów. Wszystkie wyniki Ligi Juniorów znajdziecie TUTAJ. Ale juniorki już dwie i w najbliższą niedzielę poznamy już podział na grupy półfinałowe, gdzie do rywalizacji włączą się wizytówki Wielkopolski w kategoriach młodzieżowych, czyli Enea Energetyk Poznań i MKS Kalisz. Grupę 1 eliminacji wygra SPS Volley Piła. Zawodniczki trenera Andrzeja Zapaśnika wygrały wszystkie swoje mecze i bez względu na wyniki z ostatniego turnieju w Kościanie, wejdą do drugiego etapu z pierwszego miejsca. O drugie miejsce powalczy UKŻPS z KTPS Konin. Choć patrząc na dotychczasowe wyniki to raczej Adam Cichocki z ekipą zameldują się w półfinałach.
Grupa druga też rozstrzygnięta jeśli chodzi o półfinalistów. Wyjdą z niej Szamotulanin i Sparta Złotów, niewiadomymi są tylko miejsca, choć przed ostatni turniejem niepokonany jest Szamotulanin i ma nad Spartą 4 punkty przewagi. Drugi zespół Volley Piły będzie grać o miejsca 9-11. Bardzo podobna sytuacja w grupie trzeciej, gdzie ze wszystkimi wygranymi meczami na czele Piątka Turek, za nią ZSMS Poznań, bez punktu Akademia Siatkówki Teszner. Też przed ostatnią kolejką rewolucji w tabeli się nie spodziewamy.
Wszystko o juniorkach znajdziecie TUTAJ.

W Lidze Kadetów oficjalnie mamy za sobą trzy kolejki, ale są zespoły z czterema meczami na koncie, bo zostały już rozegrane spotkania z kolejek siódmej i dziewiątej. Prym wiodą cztery drużyny bez porażek: dwa Jokery Piła, Szamotulanin i Enea Energetyk Poznań. Z jedną porażką Jedynka Poznań i można powiedzieć, że od następnej kolejki zacznie się już poważne granie, bo zespoły z czołówki będą się już mierzyć między sobą w bezpośrednich starciach.
My w ostatniej kolejce gościliśmy na meczu Szamotulanina z Energetykiem II i rozmowy po tym meczu znajdziecie w materiale poniżej. Przed naszą kamerą pojawili się Tytus Szulc i Jakub Nowak z Szamotulanina i Dominik Hajduk z Energetyka.
A wszystkie wyniki, tabele i terminarze Kadetów znajdziecie klikając TUTAJ.

Ostatnia kolejka pierwszego etapu kadetek przed nami. Wydaje się, że karty już są rozdane i wiadomo kto zagra w półfinałach, ale w dwóch grupach jest bardzo ciekawie i nie wiadomo kto zajmie pierwsze, a kto drugie miejsce. Zacierami rączki na ostateczne rozstrzygnięcia. Grupę pierwszą zdominowała Piątka Turek i nic jej nie przeszkodzi w wygraniu tego etapu. Drugie miejsce dla ASBL Piła nawet, gdy ten klub zalicza pauzę w ostatniej kolejce.
Na czele grupy drugiej Sparta Złotów, ale ma tylko punkt przewagi nad Volley Piłą i w ostatnim turnieju będzie bój o pierwsze miejsce między tymi zespołami. W grze jeszcze jest MKS Trzcianka, która do Piły traci pięć, a do Złotowa sześć punktów, ale chyba tylko jakiś cud i nieprawdopodobna dyspozycja w ostatnim turnieju wpuściła by MKS do półfinałów.
Podobnie sytuacja ma się w grupie trzeciej. Na czele Enea Energetyk Poznań II – 10 punktów, ZSMS – 9. Osiem punktów ma GLKS Barycz Janków Przygodzki, ale siatkarki z Jankowa już nie będą mieć szansy na punkty, bo rozegrały wszystkie mecze. Bardzo ciekawie było na ostatnim turnieju tej grupy, gdzie byliśmy. W pierwszym, totalnie odjechanym meczu Energetyk zmierzył się z ZSMS-em Poznań. Kompletnie szalony mecz, w którym każdy set kończył się na przewagi: 25:27, 33:31, 27:25 i górą Energetyczne. W drugim meczu ZSMS pokonał 3:0 Barycz, a w ostatnim Energetyk ponownie zwycięski, ale Janków urwał seta i punkt poznaniankom. Ostatni turniej o wygraną grupy na terenie ZSMS-u Poznań. A my po tym turnieju poprosiliśmy o słowa komentarza trenera ZSMS-u Michała Omieczyńskiego i Mikołaja Adamowicza z Enea Energetyka – materiał pod tekstem.
Wszystkie wyniki i tabele Ligi Kadetek do zobaczenia TUTAJ.

Zakończył się pierwszy etap Ligi Młodzików. Wedle pierwotnego systemu rozgrywek po dwa najlepsze zespoły z każdej grupy miały awansować do półfinałów i bić się o finał wojewódzki. Nagle jednak ktoś się zreflektował, że to trochę niesprawiedliwe, że zespoły z dalszych miejsc mają już w zasadzie po sezonie i trwają negocjacje co do zmiany systemy. Tutaj się o tym nie będziemy rozpisywać, tylko poświęcimy temu osobny tekst.

W Lidze Młodziczek również jesteśmy po pierwszym etapie, a w sobotę startuje drugi. Zwycięzcy grup z pierwszej fazy utworzą tzw. I Ligę, gdzie będą walczyć o finał wojewódzki i rozstawienie do turniejów barażowych. I powiemy Wam tylko, że ta I liga to jest prawdziwe ciasteczko. Większość z tych zespołów mogłaby bić się o mistrzostwo każdego innego województwa, dlatego ten etap będzie wprost kosmiczny. I jeśli będziecie mieli okazję pojawić się na jakimś turnieju I ligi, na pewno nie pożałujecie.
A szczegóły znajdziecie TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *