AktualnościJuniorJuniorka

Dwa finały Mistrzostw Polski dla Wielkopolski.

I dziś znów rozterka jak usiąść do trzeciego dnia półfinałów Mistrzostw Polski juniorek i juniorów. Wczoraj był dobry start, dziś udany finisz. Plan wykonany w 33%, bo na sześć zespołów, do finału awansowały dwa.

Niedzielne granie zaczęło się w Rzeszowie, gdzie szanse na awans, wprawdzie już niewielkie, mieli juniorzy Enea Energetyka Poznań. Po dwóch przegranych meczach, tylko cud mógł sprawić, by poznaniacy znaleźli się w finale. Warunkiem koniecznym było jednak zwycięstwo nad MOS-em Wola Warszawa. Niestety zadania nie udało się spełnić, Energetyk wygrał tylko pierwszego seta. Szkoda partii trzeciej i czwartej, gdzie poznaniacy przegrali na przewagi. Oznaczało to, że Energetyk sezon 2021/2022 w kategorii juniorów zakończył na miejscu 8-16 w Polsce. Trudno powiedzieć czy to odpowiednie miejsce, ale już wcześniej zaznaczaliśmy, że grupa była wyjątkowo trudna. Warto dodać, że dziś do zera przegrał z gospodarzami ubiegłoroczny Mistrz Polski Kadetów – Lechia Tomaszów Mazowiecki. Ta sama, która nie dała szans Szamotulaninowi w ćwierćfinale.

źródło: siatka.org

A skoro o Szamotulaninie mowa to juniorzy tego klubu pojawili się na boiskach jako drudzy. Po przegranej z gospodarzami i wygranej z Jokerem, wszystko mieli w swoich rękach. Przeciwnikiem był Chełmiec Wałbrzych, który jeszcze nie wygrał i przynajmniej na papierze wydawał się najsłabszy. Wystarczyło wygrać i poczekać na mecz Jokera, który grał z Jastrzębiem. Ale podobnie jak w przypadku Energetyka, to “wystarczy” było za trudne. Blisko było w zasadzie tylko w drugim secie. W pierwszym i trzecim gra szamotulan się totalnie posypała. Wynik 3:0 dla Chełmca w meczu z Szamotulaninem był też problemem dla Jokera. Bo nagle siatkarze z Wałbrzycha z ostatniej pozycji w tabeli wyskoczyli na drugą. A perspektywa meczu pilan z Jastrzębiem, nie dawała optymizmu. Z szybkich wyliczeń wyszło, że wygrać tego meczu nie trzeba, ale konieczna jest zdobycz dwóch setów. Po pierwszym, wygranym do 18 dla Jastrzębia, można było mieć czarne myśli. Ale potem pilanie, jak w pierwszym meczu z Chełmcem zaczęli grać bardzo dobrze. Na tyle dobrze, że te dwa złote sety ugrać się udało i awans do finału Mistrzostw Polski stał się faktem. Potem dwa sety przegrane, choć w tiebreaku, Joker miał nawet piłki meczowe, ale to już większego znaczenia nie miało. Awans dla Jokera!

4UKS Szamotulanin Szamotuły343:8222:256

Następnie na parkiecie pojawiły się siatkarki Energii MKS SMS Kalisz I podobnie jak w poprzednich meczach siatkarek trenera Marcina Widery była nuda. Choćbyśmy nie wiem jak chcieli się emocjonować meczami kaliszanek, po prostu się nie da. MKS miażdży wszystkie swoje rywalki. Nie ważne czy to ćwierćfinał czy to półfinał, Energa nie zamierza oddawać nikomu nawet seta. W dwa dni bilans 6:0, a po trzecim 9:0. Tym razem zbita została Stal Mielec. Pewny awans do finału i na pewno patrząc na grę, MKS będzie jednym z faworytów.

4SMS Stal Mielec333:9233:275

O godzinie 13.30 rozpoczęły się równolegle mecze Szamotulanina z Wieżycą Stężyca i Enea Energetyka Poznań z Legionovią Legionowo. Zacznijmy od Szamotulanina. W pierwszym meczu tej grupy wynik nie zapadł korzystny dla naszej drużyny, bo Atena Warszawa łatwo wygrała 3:0 z Uni Opole. Oznaczało to, że szamotulanki będą musiały wygrać z Wieżycą Stężyca. I zaczęło się kapitalnie, bo od prowadzenia 6:0. Potem jednak Stężyca z każą piłką zaczęła się rozkręcać. Najpierw zmniejszyła przewagę, potem wyrównała, a w końcowej fazie wyprzedziła i odjechała Szamotulaninowi. Drugi set zaczął się już niewyraźnie zakończony sporą przewagą gości. W trzecim też wyraźnie lepsza Wieżyca i marzenia na finał Mistrzostw Polski, albo trzeba będzie przełożyć na przyszły sezon.

04-03-2022Szamotulanin SzamotułyUNI Opole3:025:16, 25:15, 25:18
04-03-2022Wieżyca 2011 StężycaAtena Warszawa3:126:24, 20:25, 25:23, 25:22
05-03-2022UNI OpoleWieżyca 2011 Stężyca0:314:25, 19:25, 15:25
05-03-2022Szamotulanin SzamotułyAtena Warszawa2:326:24, 13:25, 21:25, 25:19, 12:15
06-03-2022Atena WarszawaUNI Opole3:025:16, 25:20, 25:9
06-03-2022Wieżyca 2011 StężycaSzamotulanin Szamotuły3:025:21, 25:14, 25:19
1GKS Wieżyca 2011 Stężyca369:1246:196
2UKS Atena Warszawa357:5277:238
3UKS Szamotulanin Szamotuły345:6226:232
4ECO UNI Opole330:9142:225

Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku Enea Energetyka Poznań. Z taką różnicą, że poznanianki przegrały pierwszy mecz z Pałacem Bydgoszcz, a wygrały z ŁKS-em. Pierwszy dzisiejszy mecz nie potoczył się po myśli Energetyka, bo Pałac wygrał z łodziankami 3:0, co oznaczało, że Enea musiała wygrać z Legionovią. Z silną Legionovią. I przyjezdne potwierdziły to w pierwszym secie. Drugi padł łupem poznanianek. Ciągle zatem Energetyk był w grze, bo konieczna była wygrana 3:0 lub 3:1. Nic z tego. Legionovia po przegranej partii, na kolejną wyszła na maksymalnej koncentracji i rozjechała Energetyka do 15. Oznaczało to koniec marzeń o awansie. W czwartym secie Legionovia poprawiła do 21, wygrała mecz 3:1 i zapewniła sobie zwycięstwo w turnieju.

04-03-2022Energetyk PoznańPałac Bydgoszcz0:317:25, 11:25, 21:25
04-03-2022ŁKS ŁódźLTS Legionovia Legionowo0:320:25, 10:25, 15:25
05-03-2022Pałac BydgoszczLTS Legionovia Legionowo2:316:25, 20:25, 25:21, 25:21, 14:16
4ŁKS Siatkówka Żeńska Łódź330:9146:225

Awans do finałów uzyskały dwa nasze zespoły: Energa MKS SMS Kalisz i UKS SMS Joker Piła. Zatem mamy po jednym reprezentancie w kategorii. Szczerze, wystawiając sześć zespołów liczyliśmy na więcej. Tym bardziej, że kluby, które wystawiły po dwie drużyny zostały z niczym. Nie można też ukrywać, że Enea Energetyk miał trudne losowania. Nawet my się przeliczyliśmy w typach jeśli chodzi o juniorów, bo do awansu typowaliśmy Lechię Tomaszów Mazowiecki, która również poległa. Dziewczyny trafiły prawdopodobnie na przyszłe medalistki. Szczególnie szkoda piątkowego meczu z Pałacem Bydgoszcz, bo po tym jak przejechał się po nich MKS Kalisz w ćwierćfinale liczyliśmy, że Energetyk zdoła pokonać bydgoszczanki. Przecież to Energetyk jest mistrzem Wielkopolski, a Kalisz zajął na tym turnieju drugie miejsce. Trochę podobna sytuacja miała miejsce w Szamotułach. Nie wiemy czy pechowo, ale nieszczęśliwie, bo po tiebreaku przegrany mecz z Ateną Warszawa i ostatni z nożem na gardle, zakończony niepowodzeniem. Chłopaki z Szamotuł z kolei zawalili meczem ostatnim. Bo o ile porażkę z Jastrzębiem można zrozumieć, o tyle dzisiejsza klęska z Chełmcem już była bardzo negatywną niespodzianką. Ale taki jest sport i zostaje nam trzymać kciuki za MKS i Jokera w finałach, które są zaplanowane na 27.04-1.05. Gospodarze jeszcze nie są ogłoszeni.

Byliśmy z kamerą w ostatnim dniu półfinału w Poznaniu i mamy zarejestrowane rozmowy ze członkami wszystkich sztabów trenerskich uczestniczących w turnieju oraz Pawłem Zagumnym, byłym reprezentantem Polski i Mistrzem Świata, którego córka gra w barwach Energetyka. Pojawi się niebawem w osobnym wpisie.