AktualnościMłodziczka

Energa MKS Kalisz Mistrzyniami Polski Młodziczek!

Od czwartku w Bartoszycach trwały Mistrzostwa Polski Młodziczek. Nas interesowały przede wszystkim wielkopolskie zespoły – Energa MKS Kalisz oraz Enea Energetyk Poznań, które reprezentowały Wielkopolskę. W ostatnim meczu turnieju grały kaliszanki i po spotkaniu godnym finału zdobyły złoty medal!

Nie byliśmy w Bartoszycach, ale staraliśmy się na bieżąco przedstawiać informacje dotyczące przede wszystkim wielkopolskich klubów. O sukcesie siatkarek z Poznania pisaliśmy po ich ostatni sobotnim meczu, a na naszym kanale znajdziecie rozmowę z pierwszym trenerem Mikołajem Adamowiczem.

Skład Enea Energetyk Poznań:

Dominika Zielaskowska, Amelia Bączkowska, Nastazja Pochopień, Blanka Sugier, Gabriela Wojtkowska, Aleksandra Szurek, Lena Baranowska, Zuzanna Goślińska, Zuzanna Jedynak, Pola Awedyk, Emilia Skwierczyńska, Angelina Kruszona, Nadia Pawłowska, Oliwia Raffelt, Zuzanna Krawczyk Trenerzy: I – Mikołaj Adamowicz, II – Michał Dudek, II – Malwina Kucner

Na relację od sztabu kaliszanek czekaliśmy do niedzieli. I nie ma nic fajniejszego niż rozmawiać z trenerem Mistrzyń Polski. Oto co powiedział Jakub Skwarek w drodze powrotnej do Kalisza:

Pierwszy mecz, który rozegraliśmy na tym turnieju to było z naszej strony dosyć solidne granie, bo wygraliśmy z Jokerem 2:0, dobre wejście w turniej, które dodało nam pewności siebie bo porażce ze Stężycą w półfinale. Wydaje mi się, że porażka ze Stężycą to była kluczowa porażka w tym sezonie i dzięki niej zdobyliśmy mistrzostwo Polski. W drugim dniu turnieju pierwszy mecz rozgrywaliśmy z Ateną Warszawa, późniejszym naszym rywalem w finale Mistrzostw Polski. Ten mecz to może po wyniku nie wydawało się, że był jakiś wyrównany, bo wygraliśmy do 17 i do 20, ale tam były takie momenty bardzo ciężkie, bo w pierwszym secie przegrywaliśmy 5:1, w drugim było 20:20, ale nasza dobra zagrywka i konsekwencja w grze pozwoliły nam wygrać ten mecz.

Jeśli chodzi o drugi piątkowy mecz ze Spartą Warszawa to dziewczyny zbytnio rozluźnione podeszły do tego spotkania, a Sparta bardzo chciała z nami wygrać, bo nie miała w tym turnieju ani jednego zwycięstwa. My wyszliśmy pierwszym składem pomimo, że awans mieliśmy zapewniony, bo chcieliśmy zamknąć ten mecz jak najszybciej, chcieliśmy wygrać go 2:0, ale Sparta nam na to nie pozwoliła.  Dziewczyny poczuły krew i walczyły do końca, ale górą na szczęście okazaliśmy się my. I trzeci dzień turnieju to mecz z Solną Wieliczka, którego się bardzo  obawialiśmy, bo Solna to bardzo fajny zespól,  świetnie  poukładany, z bardzo dobrymi zawodniczkami, z bardzo dobrym sztabem szkoleniowym. Wiedzieliśmy, że to nie będzie łatwy mecz i dziewczyny również były nastawione na trudną przeprawę. Wydaje mi się, że to był nasz najlepszy mecz na tym turnieju jeśli chodzi o całokształt. Atena Warszawa w półfinale wygrała ze Stężycą. W pierwszym secie Stężyca zdecydowanie zdominowała warszawianki, natomiast w drugiej partii  Atena bardzo, ale to bardzo wierzyła w to, że może wygrać. I to po prostu zrobiła grające bardzo konsekwentnie.

Finał mistrzostw, tak jak wszyscy mówią, to mecz godny finału. Ja osobiście się cieszę, że miałem okazję rywalizować z moimi bardzo dobrymi kolegami po drugiej stronie siatki, a przy okazji nasze zawodniczki również grały przeciwko swoim byłym klubowym koleżankom lub koleżankom z kadry. To był taki mecz pełen podtekstów, bo my z trenerem Wojtkiem przecież pracowaliśmy lata na Mazowszu i to było takie może trochę sentymentalne spotkanie przeciwko trenerom Arturowi Wójcikowi i Piotrowi Najmowiczowi. Trener Wójcik wyciągnął maksa z tej drużyny i ogromny szacunek dla dziewczyn, bo Atena okazała się czarnym koniem turnieju tak naprawdę.

Odnośnie nagród indywidualnych to MVP została Liliana Wójcik i bardzo się z tego powodu cieszę. Jeśli chodzi o najlepszą atakującą, którą została Nelly Adamczewska, to tutaj nie chodziło o pozycję najlepszej atakującej, ponieważ Nelly przez cały turniej grała jako przyjmująca, ale jeśli chodzi o atak w całym turnieju, to nie miała sobie równych. Zagrała rewelacyjny turniej, zagrała bardzo dojrzale i była liderką naszego zespołu. Wybierający docenili atak i dlatego postanowili dać jej tą nagrodę, zresztą zasłużenie. Ostatnie nasza nagroda indywidualna dla libero, która była Nicole Gucwa. To świetne dziecko, jeśli będzie pracować tak jak pracuje, to tak jak i resztę zespołu może czekać świetlana przyszłość. I w 100% te nagrody były zasłużone. Szkoda mi tylko tego, że środkowa nie dostała nagrody indywidualnej, bo wg mnie zasłużyła. Jeśli chodzi o mnie i o trenera to pobyt opierał się głównie na trasie hala – hotel. Jeśli chodzi o dziewczyny to nasza trenerka przygotowania fizycznego Mariola organizowała spacery, więc dziewczyny miały urozmaicony czas.

Teraz po turnieju jest czas wolny i spotykamy się 8 maja na chwilę rozmowy, delikatny trening i powoli się zaczynamy przygotowywać do przyszłego sezonu, gdzie będziemy już trenować indywidualnie i poprawiać technikę i jakość poszczególnych zawodniczek. Kto będzie chciał będzie się bawił na piasku.

Bardzo serdecznie chciałbym podziękować trenerowi Wojciechowi i trenerce Mariolce za pracę którą wykonali razem ze mną, ponieważ bez nich tego sukcesu by nie było, tak samo jak bez klubu MKS Kalisz i Pana Wróbla który pomógł zbudować całą ekipę”.

Droga przed zespołem jeszcze była daleka, ale jak powiedział trener Jakub Skwarek podróż z medalem na szyi mija inaczej i to jest dobry czas.

Skład Energa MKS Kalisz:

Oliwia Jankowska, Nelly Adamczewska, Lilianna Wójcik, Amelia Biczyńska, Alicja Pieniądz, Maja Malczewska, Olga Kostrzewa, Adrianna Gabryszewska, Dagmara Twardoch, Nicole Gucwa, Paulina Potocka, Anna Pawlaczyk, Julia Drobniewska. Trenerzy: I – Jakub Skwarek, II – Wojciech Lalek, fizjoterapeutka – Mariola Bucka

Klasyfikacja końcowa:

 1. Energa MKS Kalisz
 2. UKS Atena Kaman Warszawa
 3. GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca
 4. SMS Solna Wieliczka
 5. MUKS Joker Świecie
 6. Sandecja Dunajec Nowy Sącz
 7. Enea Energetyk Poznań
 8. MUKS Sparta Warszawa

Nagrody indywidualne:

 • MVP: Liliana Wójcik – Energa MKS Kalisz
 • Najlepsza przyjmująca: Julia Mieleń – UKS Atena Kaman Warszawa
 • Najlepsza atakująca: Nelly Adamczewska – Energa MKS Kalisz
 • Najlepsza rozgrywająca: Nadia Grochowska – GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca
 • Najlepsza środkowa: Oliwia Strzałkowska – UKS Atena Kaman Warszawa
 • Najlepsza Libero: Nicole Gucwa – Energa MKS Kalisz