AktualnościZarząd WZPS

Gdzie finały wojewódzkie w tym roku?

Oczywiście jeszcze tego nie wiemy, bo decyzje nie zapadły. Rozstrzygnięcia mają nastąpić podczas posiedzenia Zarządu WZPS 12 stycznia, a my tylko przypominamy, że to ostatnia chwila na złożenie oferty na organizację.

O tym jaki to prestiż, zaszczyt czy promocja klubu lub miasta pisaliśmy rok temu, więc nie będziemy się powtarzać. Możecie przeczytać o tym tutaj.

W tym roku finały juniorek i juniorów odbędą się w pierwszy weekend lutego, a kadetek i kadetów tydzień później. Z kolei jak napisaliśmy wyżej wyłonienie organizatorów ma nastąpić podczas posiedzenia Zarządu Wielkopolskiego Związku Piłki Siatkowej 12 stycznia. Mamy tylko jeden problem z datą wyłonienia organizatorów. Mianowicie do tego dnia nie będziemy znali żadnego składu finału wojewódzkiego w komplecie. Juniorzy ostatni mecz półfinałowy, który uzupełni skład już znanych finalistów odbędzie się właśnie 12 stycznia. Komplet finału juniorek poznamy 15 stycznia. W kategoriach kadetek i kadetów będzie to jeszcze później, bo dopiero 25 stycznia w przypadku chłopców i 22 stycznia u dziewcząt. Czy zatem zgłoszenia ofert i ogłaszanie finalistów ma sens 12 stycznia?

Spojrzymy na ten problem z kilku stron. Z jednej strony ogłaszanie organizatorów przed wyłonieniem pełnych składów finałów nie ma sensu. Bo nie sądzimy, że jakiś klub, który nie jest pewny uczestnictwa w turnieju zgłosi się do zorganizowania takowego. Niesie to za sobą sporo kosztów, a zainteresowanie miejscowych kibiców może być znikome. Oznacza to również, że władze samorządowe, które w wielu przypadkach sponsorują takie turnieje nie będą zainteresowane, by w obecnej sytuacji ekonomicznej, wykładać publiczne pieniądze, których ich wyborcy nie spożytkują. Kolejnym powodem może być sytuacja eliminacji z konkursu ofertowego klubów, które jeszcze walczą o finały kosztem tych, które taki finał mają już zapewniony. I tu stawiamy pytanie czy nie lepiej byłoby poczekać z przyjmowaniem ofert na organizację do czasu rozstrzygnięć sportowych? Przy obecnych możliwościach cyfrowych zarząd mógłby się zebrać nawet w następny dzień i wybrać organizatora. A z lat wcześniejszych wiemy, że nie były to dziesiątki ofert z pośród których trzeba było wybierać tego jednego. Raczej były to sytuacje, że do danej kategorii zgłaszał się jeden potencjalny organizator w porywach dwóch. A i pojawiały się sytuacje, że chętnych nie było w ogóle i trzeba było się “prosić”, aby jakiś klub taki finał zorganizował.

Z drugiej jednak strony, organizacja finału na przyzwoitym poziomie wymaga czasu i sporego zaangażowania. Nie dziwimy się zatem, że WZPS daje sobie i potencjalnemu organizatorowi czas na dobre przygotowanie turnieju. Bo przypomnijmy, że WZPS jest zobowiązany do wyłonienia medalistów Wielkopolski i jeśli żaden klub nie podejmie się organizacji, to na związku spoczywać będzie obowiązek zorganizowania turnieju. Czyli albo uproszenie jakiegoś klubu, by przejął ten ciężar, albo samemu zorganizować halę i całe zaplecze.

Po trzecie zapewne zdarzą się oferty organizacji warunkowe. Czyli klub X podejmie się organizacji finału pod warunkiem, że jego zespół zakwalifikuje się. Dlatego też może pojawić się komunikat, że spośród nadesłanych ofert najlepsza jest klubu X, ale w przypadku braku awansu, mistrzostwa zorganizuje klub Y. Tego też nie możemy wykluczyć.

A teraz co do samej oferty. Wprawdzie ze związkowej strony zniknął już oficjalny druk, który należało wypełnić i przesłać do biura lub Wydziału Rozgrywek – prewencyjnie polecamy wysłać do obydwu organów, bo zdarzały się sytuacje w latach poprzednich, że przesłana oferta potrafiła zaginąć, ale od czego macie nas. Zdążyliśmy ów druk pobrać i skoro zniknął ze strony związkowej nie wiemy czy nadal jest oficjalny, ale może posłużyć jako ściąga lub wzór do nadesłania ofert.
Do pobrania poniżej:

Co zawiera? Na pewno ważne elementy, czyli wielkość hali, odległość i cenę zakwaterowania dla uczestników czy koszt wyżywienia. To ważne i standardowe punkty, które są zawsze lub powinny być brane pod uwagę nawet w przypadku organizacji turniejów finałowych Mistrzostw Polski. Dalej są punkty odnośnie promocji turnieju – tutaj w razie czego służymy pomocą i chętnie będziemy informować o turniejach, co zresztą co roku i tak robimy. W kolejnych punktach są informacje o transmisji z meczów, co w obecnych czasach powinno być już standardem, aby wszyscy kibice mieli możliwość dopingowania swoim zespołom niezależnie od miejsca. Tu też polecamy się, bo mamy na koncie transmisje z turniejów finałowych Mistrzostw Polski Kadetów i Młodziczek czy ubiegłorocznych półfinałów MP juniorek lub finałów wojewódzkich juniorek i juniorów. A naszym ostatnim projektem był turniej Amica Cup 2022. Wszystko znajdziecie na naszym kanale YouTube.
Ogólnie formularz jest bardzo sensowny, merytoryczny i zawiera najważniejsze informacje do wyłonienia najlepszej oferty. Nie podoba nam się tylko jeden zapis: PROPOZYCJA POKRYCIA KOSZTÓW pobytu przedstawiciela WZPS Poznań. Czy chodzi o to, że organizator miałby pokryć koszty zakwaterowania i wyżywienia przedstawiciela WZPS, który pojawi się na turnieju i będzie wręczał nagrody? Nie do końca zrozumiały dla nas jest także punkt: Wkład własny organizatora (nagrody, puchary, statuetki, itp.), który ma stanowić 20% oceny. Przypominamy, że w ubiegłych latach statuetki, puchary czy pamiątkową flagę fundował WZPS. Czy chodzi o te podstawowe pamiątki czy może o dodatkowe nagrody dla zawodników?

Jednak jak już zaznaczyliśmy na wstępie, warto być organizatorem i warto mieć taki turniej u siebie. To są naprawdę fajne imprezy promujące klub czy miasto, a co najważniejsze pokazanie na większą skalę sponsorów wspierających dane ośrodki.


Jeden komentarz do “Gdzie finały wojewódzkie w tym roku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *