AktualnościIII liga KobietIII liga Mężczyzn

Podsumowanie fazy zasadniczej III lig.

Skończył się etap fazy zasadniczej, czyli zmagań ligowych w III ligach kobiet i mężczyzn. Wiemy już kto zagra w fazie Play-Off i będzie walczyć o możliwość gry o medale, a co za tym idzie walki o II ligę, a komu zostanie puchar pasztetowej czyli grać będzie o dalsze miejsca.

W tym sezonie władze związkowe postanowiły zarówno rozgrywki męskie jak i żeńskie podzielić na dwie grupy. Ostatecznie u panów mieliśmy dwie grupy po sześć zespołów, u pań jedna grupa zagrała w sześć, a druga w cztery. Na taki podział u pań decydujące było wycofanie się z grupy drugiej MKS-u Kalisz, który najpierw zgłosił chęć rywalizacji, ale tuż przed startem sezonu jednak się z tego pomysłu wycofał. Dlatego druga grupa miała charakter bardziej kabaretowy niż choćby pozoru poważnego grania, skoro zespoły grały w lidze jeden mecz na 3-4 tygodnie. Przecież w zaistniałej sytuacji można było przeorganizować system i wprowadzić np. dodatkową serię gier, aby drużyny z grupy pierwszej i drugiej mogły zagrać porównywalną liczbę meczów i choć trochę wiedziały za co płacą podczas opłat za zgłoszenia do ligi czy wykup licencji umożliwiającą grę. Sam podział na grupy był konsultowany z klubami i to one wyszły z propozycją takiego systemu. Gdy jednak rozmawialiśmy z klubami jeżdżąc po wielu miejscach w Wielkopolsce głosy rozkładały się pół na pół. Oszczędnościowo też to słabo wygląda, bo ilość meczów o dalsze miejsca, które na dobrą sprawę kompletnie nic nie wnoszą już ten argument podziału zerują. A będziemy czepliwi o czym piszemy już od sierpnia, gdy ogłoszono podział na grupy w lidze kobiecej i przypisanie zespołu z Konina do grupy z Piłą, Złotowem i Trzcianką, argument o oszczędnościach nie ma żadnego sensu. Dodatkowy argument o tym, że KTPS ma większe szanse w tej właśnie grupie… wystarczy spojrzeć w tabelę. A nasze wątpliwości zgłaszaliśmy zaraz po ogłoszeniu grup i możecie o tym przeczytać tutaj.

Zagłębmy się zatem w rozgrywki kobiet. W grupie pierwszej jak już wspomnieliśmy uczestniczyło sześć zespołów, zatem chociaż przed sezonem były jakieś emocje i rywalizacja o awans do pierwszej czwórki, która awansuje do Play-Offów. Ostatecznie o najwyższe lokaty biły się trzy drużyny. Najlepiej z tej rywalizacji wyszedł SPS BoxPro Volley Piła, który na dziesięć meczów wygrał osiem i wygrał fazę zasadniczą. Do ostatniej kolejki i o lepsze rozstawienie przed ćwierćfinałami walczyły MKS Trzcianka i SKS Murowana Goślina. Na koniec wyżej w tabeli zespół z Trzcianki, który rywalizację z gośliniankami wygrał większą ilością wygranych meczów i bilansem setów. Na czwartym miejscu odbudowująca swoją siłę, moc, potęgę Sparta Złotów, która też bez większych problemów zakwalifikowała się do czwórki i zagra dalej. Miejsca piąte i szóste odpowiednia dla Szamotulanina, który w tej lidze przeważnie grał kadetkami lub młodziczkami, a tabelę zamknął KTPS Konin.
W grupie drugiej, która liczyła całe cztery zespoły wszystkie awansowały do ćwierćfinałów. Zatem presja i emocje jak na wyścigu ślimaków. Rozgrywki zdominował tu UKS Piątka Turek. Sześć meczów i sześć zwycięstw, w całej lidze stracone dwa punkty. Na drugim miejscu Milesza Targowa Górka, która wygrała połowę meczów. Na trzecim i czwartym ogrywanie młodzieży w klubach poznańskich: Energetyka i ZSMS-u. Wiemy już jak wyglądają pary ćwierćfinałowe:

UKS ZSMS PoznańSPS BoxPro Volley Piła
ENEA Energetyk PoznańMKS Trzcianka
SKS Murowana GoślinaUKS Milesza Targowa Górka
SPS Sparta ZłotówUKS Piątka Turek

Nie wiemy jak wyglądać będzie rywalizacja o miejsca 9-10, bo na oficjalnej związkowej stronie cały czas jest w grze zespół z piątego miejsca grupy drugiej, gdzie jak wiadomo od sierpnia go nie będzie. Ale cztery miesiące to za mało czasu, aby takie informacje zweryfikować i uaktualnić.

Wszystkie wyniki, tabele i terminarze III Ligi Kobiet do zobaczenia tutaj.

W III Lidze Mężczyzn dużo więcej emocji i przede wszystkim bardziej poważne traktowanie tych rozgrywek. Dwanaście drużyn podzielonych też na dwie grupy, ale już w sposób bardziej logiczny, który rzeczywiście miał na celu oszczędności logistyczne. Tu nie mamy się do czego przyczepić. Tu też zdarzyły się zespoły, które ogrywały młodzież, ale taki Energetyk II kadetami zdołał wyprzedzić dwa inne zespoły i zakwalifikować się do Play-Offów. Kolejnym, w którym górowała młodzież jest Szamotulanin, ten jednak mimo walki do ostatniej kolejki o awans, do czwórki nie wszedł, ale drużyna męska próbuje się odbudować po odejściu “srebrnego pokolenia”, czyli zawodników, którzy skończyli wiek młodzieżowców i rozjechali się po Polsce. Zastępcy muszą jeszcze trochę popracować, aby wejść w buty poprzedników. No i Zefir Ostrów Wielkopolski. Rozmawialiśmy z chłopakami z Ostrowa podczas ich meczu z Energetykiem i dowiedzieliśmy się tam, że to bardzo młody i niedoświadczony zespół, który po prostu zapłacił srogie frycowe nie ugrywając nawet jednego seta w sezonie. Jakby ktoś był zainteresowany to może tę rozmowę zobaczyć tutaj.
Ale wracając do sedna, to liga była naprawdę ciekawa. W grupie pierwszej do przedostatniej kolejki toczyła się walka o pierwsze miejsce. Ostatecznie tuż przed linią mety Enea Energetyk Poznań okazał się lepszy od Volley’a Opatówek. W miarę bezpieczne trzecie miejsce dla rezerw Wilków Wilczyn, na czwartym o jeden punkt więcej od Volley’a Turek Energetyk II. Tabelę zamknął Zefir Ostrów Wielkopolski.
Druga grupa absolutnie zdominowana przez Tarnovię Volleyball Tarnowo Podgórne. Dziesięć meczów, dziesięć zwycięstw i wszystkie za trzy punkty. Hegemon. Ale już za plecami tarnowian solidny galimatias. Do ostatniej kolejki toczyła się ostra walka o Play-Offy. Wystarczy napisać, że drugi w tabeli Orzeł Osiek zdobył połowę punktów Tarnovii. Na trzecie miejsce wskoczył Zamek Gołańcz, a ostatnie premiowane miejsce zapewnił sobie LOMS Joker Piła Powiat Pilski. Punktu do awansu zabrakło Szamotulaninowi, a tabelę zamknął Volley Wieleń.
Pary ćwierćfinałowe prezentują się następująco:

LOMS Joker Piła Powiat PilskiENEA Energetyk Poznań
GKS Zamek GołańczSPS Volley Opatówek
LUKS Wilki WilczynTSK Orzeł Osiek
ENEA Energetyk Poznań IITarnovia Volleyball Tarnowo Podgórne

Wszystkie wyniki, tabele i terminarze III Ligi Mężczyzn dostępne tutaj.

My w ostatniej kolejce odwiedziliśmy po jednym meczu kobiet i mężczyzn liderów grup. U pań odwiedziliśmy pojedynek Energetyka Poznań z Piątką Turek, a u panów Szamotulanina z Tarnovią Tarnowo Podgórne. Do naszej kamery wypowiedziały się siatkarki z Turku Kornelia Janczak i Julia Sanecka oraz trener Andrzej Malczewski, a poznanianki reprezentowała Zuzanna Zalewska. Z kolei z Szamotuł przywieźliśmy rozmowę z trenerem Tarnovii – Michałem Kolanem:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *