AktualnościIII liga KobietIII liga MężczyznJunior MłodszyJuniorka

Podsumowanie pierwszego weekendu 2024 roku.

Rozpędzony Enea KS Piła, na drugim biegunie Enea Energetyk czy zwycięski Krispol – to jeśli chodzi o szczebel centralny. W Wielkopolsce znamy już Play-Offy w trzecich ligach, a w rozgrywkach młodzieżowych coraz więcej wiadomo jeśli chodzi o finały wojewódzkie.

W Tauron Lidze nie odbył się mecz Energa MKS-u Kalisz z Volley’em Wrocław. Z powodów zdrowotnych we wrocławskiej drużynie mecz został przełożony. Nowy termin nie do końca pewny. Na stronie MKS-u pojawiła się informacja o 21 lutym, z kolei na stronie PZPS-u widnieje data 31 marca. Bliżej meczu będziemy weryfikować dane, ale dla miłośników kaliskiej drużyny zaproszenie już na czwartek 11.01, kiedy to podopieczne trenera Marcina Widery zmierzą się u siebie z Radomką. Siatkarki z Mazowsza miały średni początek, ale ostatnio wyniki się znacznie poprawiły. Początek meczu o godzinie 18 w Arenie Kalisz.

Kapitalne otwarcie nowego roku zaliczył Enea Klub Siatkarski Piła w I Lidze Kobiet. Najpierw w sobotę niespodziewanie łatwo odprawił wice lidera tabeli Sokoła Mogilno 3:0, by we wtorek poprawić w zaległym meczu z ósmej kolejki przeciwko SMS-owi PZPS Szczyrk. W sobotnim hicie kolejki pilanki zagrały koncertowy mecz nie dając w żadnym z setów nawet nawiązać walki przez siatkarski z Mogilna. Wygrana do 18, 14 i 18 mówi sama za siebie, a prawie komplet kibiców na trybunach stworzył przy tym naprawdę godną atmosferę. We wtorek KS odrabiał zaległości z ósmej kolejki, kiedy to zaplanowany był mecz z młodzieżą SMS-u Szczyrk. Tu wygrana przyszła jeszcze łatwiej, a trener Damian Zemło dał pograć siatkarkom, które w trudniejszych meczach nie mają wielu okazji do pojawienia się na boisku. Zamieniliśmy też kilka zdań przed meczem z trenerem SMS-u Waldemarem Kawką. Przede wszystkim nie zabrał do Piły siatkarek, które w niedziele z przytupem wygrały EEVZĘ, czyli Mistrzostwa Europy Strefy Wschodniej. Polski wygrały tam wszystkie mecze i zapewniły sobie awans do finałów Mistrzostw Europy. Wracając do SMS-u, to wszystkie dziewczyny, które grały na Litwie dostały wolne do czwartku stąd ich nieobecność na ostatnim meczu. Trener opowiedział też o pladze wszelakich chorób, z którymi walczy młoda ekipa ze Szczyrku. Jak wspomniał wszelakich infekcji było tak dużo, że czasem ciężko było skompletować kadrę na trening, a dodamy tylko, że tylko do rozgrywek I ligi, zespół ma zgłoszonych 29 zawodniczek. To też odbija się na wynikach młodej drużyny. A Piła stabilny i silny skład. Stała dwunastka, która z każdym meczem prezentuje się coraz lepiej. Do tego Atut, specjalne przez wielkie “A”, własnego boiska, bo pilanki u siebie w tym sezonie jeszcze nie przegrały. A jako, że od pewnego czasu mamy zaszczyt pracować przy meczach Enea KS Piły, to i staramy się coś nagrać. We wtorek zaprosiliśmy przed naszą kamerę wyróżniającą się o ile nie najlepszą libero I Ligi Kobiet – Magdalenę Piekarz. Rozmowa pod tekstem.
Można powiedzieć, że na emocjonalnym drugim krańcu znajduje się Enea Energetyk Poznań. Siatkarki z Poznania w ten weekend rozegrały dwa spotkania i oba niestety przegrane 0:3. W sobotę w ramach 14. kolejki poznanianki pojechały do lidera tabeli – LOS Nowy Dwór Mazowiecki i mimo dobrej postawy, szczególnie w pierwszych dwóch setach, gdzie sporo czasu prowadziły, to końcówki należały już do gospodyń. W niedzielę z kolei Energetyk zagrał mecz awansem z 21. kolejki w Węgrowie. Wynik niestety taki sam jak z LOS-em. Warto jednak dodać, że poznanianki pojechały w mocno osłabionym składzie, bo w kadrze zabrakło siatkarek, które grały w EEVZ-ie.
W tabeli Enea KS Piła awansował na trzecie miejsce w tabeli, z kolei Enea Energetyk zajmuje miejsce dziesiąte.
Wszystkie wyniki, tabele i aktualne terminarze I Ligi Kobiet dostępne TUTAJ.

II Liga Kobiet pauzowała, zatem meldujemy się u panów. Mecz naszego najwyżej rozstawionego zespołu, czyli Bajenka Budownictwo Wilki Wilczyn ze Stilonem Gorzów przełożono na 10. lutego. Niespodziewaną porażkę zaliczył Enea Energetyk Poznań, który przegrał 1:3 w Żychlinie. Ważną wygraną z Treflem Gdańsk zaliczył Konspol Słupca 3:2, a Krishome Września pewnie pokonał u siebie Lotnika Łęczyca 3:0. Na tym meczu również byliśmy i rozmawialiśmy z trenerem gospodarzy Marianem Kardasem.
Wszystkie wyniki, tabele i aktualne terminarze II Ligi Mężczyzn dostępne TUTAJ.

Zakończyły się fazy zasadnicze w III ligach. U panów w grupie pierwszej najlepszy Enea Energetyk Poznań. Tuż za nim, mimo różnych falowań w trakcie sezonu Zamek Gołańcz. Trzecie miejsce dla Volley kost-pol.pl Wieleń, który przez długi okres zajmował miejsce lidera, ale w ostatnich meczach zgubił kilka punktów. Czwarte miejsce i ostatnie premiowane awansem do Play-Offów dla drugiego zespołu Enea Energetyka.
W grupie drugiej totalna dominacja i 10 na 10 w wykonaniu Tarnovii Volleyball Tarnowo Podgórnego. Drużyna trenera Michała Kolana w całej fazie zasadniczej zgubiła tylko jeden punkt pokonując wszystkich rywali po drodze. Na drugim miejscu Volley Opatówek, trzecie dla Astry Krotoszyn, a czwarte dla Volley’a Żerków. I te ekipy awansowały do fazy Play-Off. Pierwsze mecze etapu pucharowego 20. stycznia.
Wszystkie wyniki, tabele i aktualne terminarze III Ligi Mężczyzn dostępne TUTAJ.

Zakończyło się też granie w III Lidze Kobiet. Grupa pierwsza swoje ostatnie mecze rozegrała jeszcze w grudniu, a miniony weekend odbyła się ostatnia kolejka w grupie drugiej. Zaskoczeń nie było, bo Milesza Targowa Górka pewnie pokonała młodziutkie zawodniczki Enea Energetyka, a Piątka Turek pokonała młodzież ZSMS-u Poznań. Piątka Turek podobnie jak Tarnovia u panów nie znalazła godnego siebie rywala w tej fazie sezonu, a nawet mocniej, bo nie straciła punktu, a w dziesięciu meczach oddała tylko dwa sety. Podobnie jak u panów faza Play-Off rozpocznie się 20. stycznia.
Wszystkie wyniki, tabele i aktualne terminarze III Ligi Kobiet dostępne TUTAJ.

W rozgrywkach młodzieżowych niewiele się działo, ale jak już, to było dość ważnie. Mowa oczywiście o najlepszych juniorkach w Polsce, czyli naszej lidze juniorek. Nie odbył się turniej w Szamotułach, który został przełożony na 16. stycznia. Dlatego, że trener Szamotulanina pracuje także w kadrze reprezentacji Polski do lat 20 i był na wspomnianej już wcześniej EEVZie. Zagrano za to w Pile i nie był to najlepszy występ gospodyń – SPS BoxPro Volley Piła. Przegrały oba swoje mecze ze Spartą Złotów i Piątką Turek i wypisały się z już z możliwości awansu do finału wojewódzkiego. Na drugim biegunie – Piątka Turek, która jest niepokonana i już może rezerwować hotel w Poznaniu na finał wojewódzki. Arcy, mega, hiper lub jakich kto chce użyć przedrostków będzie podczas ostatniego turnieju tej grupy w Kaliszu. Zagrają w nim MKS Kalisz, Piątka Turek i Sparta Złotów. Wiemy już, że Piątka awans ma pewny, zatem bezpośrednia walka rozegra się między MKS-em a Spartą. Na chwilę obecną punkt więcej ma Sparta i świadomość, że w pierwszym meczu z MKS-em wygrała. Jednak teraz turniej odbędzie się w Kaliszu, więc minimalną przewagę może mieć MKS, za którym również może przemawiać doświadczenie zdobyte w poprzednich latach w rozgrywkach centralnych (oczywiście wśród tych nielicznych zawodniczek, które pozostały w klubie na ten sezon), ale też cotygodniowa gra na poziomie II ligi. Jednak “krupierem”, czyli tym rozdającym karty może okazać się Piątka Turek, która może potraktować ten turniej bardzo poważnie jako przygotowanie do finału wojewódzkiego, ale też zastosować manewr ochronny, aby ograć siatkarki z mniejszym stażem na boisku czy po prostu potrenować jakieś nowe rozwiązania taktyczne, które będzie można wykorzystać w dalszej fazie sezonu. Ostatnie turnieje juniorek w niedzielę 14 stycznia plus jeden z grupy drugiej – 16. stycznia.
Wszystkie wyniki, tabele i aktualne terminarze Ligi Juniorek dostępne TUTAJ.

Wprawdzie nie grali kadeci w regularnej kolejce, ale dziś obyło się bardzo ważne spotkanie pomiędzy Jet Service LOMS Joker Piła – Powiat Pilski 2 a Szamotulaninem. Ważny mecz, bo Szamotulanin ugrał w nim ważny jeden punkt, który dał mu awans do finału wojewódzkiego. Przed ostatnią kolejką szamotulanie mają cztery punkty więcej niż Jedynka Poznań i bez względu na wynik swojego meczu z Enea Energetykiem 1 czwartego miejsca już nie stracą. Pozostałymi finalistami są już dwa zespoły Jokera oraz Energetyk. Finał odbędzie się w Pile.

Fot. Paulina Michałek-Komorowska – Fotografie.pila.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *