AktualnościIII liga KobietIII liga Mężczyzn

Przegląd wydarzeń i zapowiedź III lig.

Ostatnią kolejkę w najbliższy weekend rozegrają panowie. W grupie 1 trwa walka o miejsce pierwsze i czwarte. W grupie 2 lider daleko, ale reszta zespołów walczy o Play Offy. U kobiet jeszcze dwie kolejki i w obu grupach może się wiele wydarzyć. No może poza tym, że wszystkie drużyny z grupy 2, zagrają w Play Off, ale to już było wiadomo przed rozpoczęciem rozgrywek.

Nasz przegląd zacznijmy jednak od mężczyzn. W grupie 1 cały czas trwa zażarta walka o miejsce pierwsze, gdzie bój toczą Volley Opatówek i Enea Energetyk Poznań 1. Po rozegraniu w środę zaległego meczu z Wilkami Wilczyn, po raz pierwszy w sezonie na czele tabeli poznaniacy z przewagą jednego punktu. Na trzecim miejscu ze zdobyczą 12 punktów (to ważne i dlatego zaczynamy dodawać cyferki) Wilki Wilczyn. Miejsca cztery i pięć dla Energetyka 2 (8 pkt) i Volley’a Turek (7). Jednak te zespoły mają zaległe spotkanie do rozegrania właśnie między sobą. Mecz zaplanowany na 17 grudnia. I ten mecz może, ale nie musi mieć znaczenia przy budowaniu drabinki Play Off. Wszystko zależy od tego, jak się ułożą wyniki w nadchodzącej, teoretycznie ostatniej kolejce. I trochę szkoda, że ostatnia kolejka nie będzie ostatnią, a o ostatecznej kolejności zadecyduje mecz z termin przełożonego. Tutaj chyba powinno się zadziałać inaczej, aby ostatnia kolejka decydowała o wszystkim. Bo tak, to można pewnie będzie snuć jakieś domysły.
Zatem co nas czeka w ten weekend? Wydaje się, że najłatwiejsze zadanie będzie mieć Enea Energetyk 2, który wyjeżdża do młodzieży z Ostrowa Wielkopolskiego. Wilki zagrają u siebie z Volley’em Turek i w przypadku wygranej będą pewni awansu do czwórki. Jeśli jednak to zespół z Turku okaże się lepszy, to o awansie dalej, będzie właśnie decydowało wspomniane wcześniej spotkanie zaległe. Hitem jednak będzie bezpośrednie starcie o miejsce pierwsze w tabeli. Energetyk 1 zagra w Poznaniu z Volleye’m Opatówek. Każda wygrana poznaniaków daje im wygraną fazy ligowej. Wygrana za trzy punkty Opatówka ich wzniesie na czoło. W przypadku wygranej gości w tiebreaku (tu na szybko liczymy stosunek setów) i wychodzi nam, że … wyżej będzie Volley. Bo Energetyk będzie mieć stosunek setów 29:8, co daje 3,625, a Volley 29:6 = 4,83. Tym bardziej, że Opatówku po tiebreaku wygrał Energetyk, więc nawet bezpośrednie pojedynki wyjdą na remis. Zacieramy łapki na ten mecz. Początek o godzinie 18 w hali przy u. Droga Dębińska 10 C (kiedyś Cityzen, obecnie POSiR).

W grupie drugiej walka o miejsce pierwsze emocjonująca jak wypad na ryby. Tę grupę zdominowała Tarnovia wygrywając wszystkie mecze w tabeli. Ale reszta… hehe, jak śpiewała Anita Lipnicka – “Wszystko się może zdarzyć”. Miejsca drugie i trzecie dla Orła Osiek i Zamku Gołańcz, które mają po 12 punktów. Czwarty jest Szamotulanin z 11 punktami, piąty LOMS JOKER Piła – Powiat Pilski, który ugrał 10 pkt, a tabelę na dziś zamyka Volley Wieleń – 10. Przy założeniu, że każdy z tych zespołów w ostatniej kolejce może zdobyć trzy punkty, wszystko absolutnie może wywrócić się do góry nogami.
Najtrudniejsze zadanie na zdobycie punktów bez wątpienia przed Szamotulaninem, który zagra z niepokonaną Tarnovią. Joker zagra u siebie z Zamkiem, a Volley Wieleń z Orłem Osiek. Tu już żadnych symulacji tworzyć nie będziemy, bo kombinacji jak w totolotku. Podkreślamy jednak, że wszystkie zespoły walczą o Play Offy.

Wszystkie wyniki, tabele i terminarze III Ligi Męskiej do zobaczenia tutaj.

W grupie 1 III Ligi Kobiet trzy zespoły mają już pewny awans do czwórki. SPS BoxPro Volley Piła, który otwiera tabelę po ostatnim zwycięstwie nad KTPS-em Konin 3:0 i ma 17 punktów. Na drugi miejscu MKS Trzcianka z punktem mniej, a trzecia lokata na dwie kolejki przed zakończeniem tej fazy zajmuje SKS Murowana Goślina z punktem straty do Trzcianki. To już są pewniacy do awansu, bić się tylko będą o rozstawienie. Ciekawie jednak w walce o miejsce czwarte, bo biją się o nie pozostałe trzy zespoły. Na razie w najlepszej sytuacji jest Sparta Złotów, która ma 8 punktów, tuż za nią KTPS Konin z punktem mniej, a na końcu obecnie Szamotulanin, ale do poprzedzającego KTPS-u traci jeden punkt. Bardzo ważnym dla układu tabeli jest informacja, że Volley Piła i Szamotulanin mają zaległe spotkanie do rozegrania. Mecz zaplanowano na 15 grudnia. Przy wygraniu Piły, odjedzie rywalkom w walce o pierwsze miejsce, w przypadku zwycięstwa Szamotulanina, ten będzie blisko Play Offów.
Najbliższa kolejka zapowiada się naprawdę ciekawie. Zaczynamy już w piątek, gdzie wicelider MKS Trzcianka zagra u siebie z liderem z Piły. Drugim ważnym meczem w pojedynku o “czwórkę” jest starcie Sparty Złotów z KTPS-em Konin. Wydaje się, że najłatwiejsze zadanie czeka Murowaną Goślinę, która zagra z ostatnim Szamotulaninem. Choć trzeba pamiętać, że w ostatniej kolejce szamotulanki ograły MKS Trzciankę.
I właśnie na tym meczu byliśmy i nagraliśmy rozmowy z kapitankami obu zespołów Magdaleną Turek (MKS Trzcianka) i Martyną Grysak (Szamotulanin Szamotuły) oraz trenerem gości – Krzysztofem Olechem:

W grupie drugiej emocji jeśli chodzi o awans do Play Offów nie ma żadnych. Cztery miejsca premiowane i grają cztery drużyny, po wycofaniu się przed startem rozgrywek MKS-u Kalisz. Ale emocjonować się będziemy walką o rozstawienie. Na czele Piątka Turek, która ma trzy punkty przewagi nad Mileszą Targowa Górka. I tu już się nic nie zmieni, bo Piątka ma jeszcze do rozegrania mecz więcej i nawet jakby przegrała, to ma na koncie więcej zwycięstw. Na miejscu trzecim w tej chwili ZSMS, który ma punkt więcej od Energetyka. Tylko Energetyk zagra jeszcze dwa mecze, a ZSMS jeden. Decydującym może być starcie w sobotę, gdzie dojdzie do derbów Poznania.

Wszystkie wyniki, tabele i terminarze III Ligi Kobiet, do zobaczenia tutaj.

Fot. SKS Murowana Goślina

Jeden komentarz do “Przegląd wydarzeń i zapowiedź III lig.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *