AktualnościSiatkówka plażowa

Rusza Lotto Plaża Wolności Poznań 2023

Po turniejach młodzieżowych cyklu Enea Beach Cup Poznań 2023 nadszedł czas na seniorskie Eliminacje Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej. Już od piątku nad Jeziorem Rusałka kibice podziwiać będą 30 par męskich i 25 żeńskich z całej Polski. Wstęp na trybuny jest bezpłatny.

Mistrzostwa Wielkopolski Kadetek oraz Półfinały Mistrzostw Polski Juniorek i Juniorów – rozgrywane w ramach Enea Beach Cup Poznań 2023 – zainaugurowały Lotto Plażę Wolności Poznań 2023. Po rozgrywkach młodzieżowych nadszedł czas na turniej seniorski – i to od razu najwyższej, trzygwiazdkowej rangi nadawanej przez Polski Związek Piłki Siatkowej. Łącznie 55 zespołów z całej Polski wystartuje w Eliminacjach Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej. Od piątku do niedzieli mieszkańcy Wielkopolski będą mogli spotkać najlepszych z nich.

W turnieju żeńskim najwyżej rozstawione są Aleksandra Zdon i Izabela Błasiak. Siatkarski Kaman AZS Uniwersytetu Warszawskiego w tym sezonie jeszcze ze sobą nie grały – występują zwykle w innych parach. Turniejową dwójką są – pochodząca z Szamotuł Julia Gierczyńska, wraz z mieszkającą w Warszawie Anetą Kaczmarek. Dwa tygodnie temu zawodniczki te stanęły na drugim stopniu podium w turnieju Orlen Beach Volleyball Tour Stalowa Wola. Reprezentantka Wielkopolski w duecie z Patrycją Jundziłł są również świeżo upieczonymi Akademickimi Mistrzyniami Polski. W meczu finałowym pokonały one… Izabelę Błasiak i Justynę Łukaszewską. Miejscowi kibice będą trzymać kciuki także za reprezentantki KU AZS UAM Poznań – Justynę Czupryniak i Weronikę Antczak. Zawodniczki te lubią grać u siebie – co udowodniły w maju w silnie obsadzonym turnieju Chwiałka Volley, w którym zajęły pierwsze miejsce. – Ostatnie tygodnie były wypełnione siatkówką plażową do granic wytrzymałości – wspomina Julia Gierczyńska, wicemistrzyni Europy do lat 20 z 2018 roku. – Podążając za swoją pasją zrobiłam 1500 kilometrów po kraju, na szczęście z całkiem dobrymi rezultatami. Cieszę się, że najbliższy turniej zagram u siebie w domu, bo podróże potrafią być bardziej męczące niż gra – dodaje trenerka Beach Volleyball Academy po turniejach w: Stalowej Woli, Warszawie i Olsztynie.

Fot. P. Rychter

W rywalizacji męskiej najwyżej rozstawieni są Igor Ciemachowski z Gdyni i Piotr Groszek z Rzeszowa. Turniejową dwójką są Tomasz Jaroszczak z Poznania oraz Jarosław Lech, mistrz Polski z 2012 roku. Wśród faworytów znajdują się również reprezentanci CUK Anioły Toruń – Adam Lorenc i Mateusz Podborączyński. Pierwszego z nich kibice znają doskonale z siatkarskiej PlusLigi, w której reprezentuje barwy Cuprum Lubin. Ciekawą – choć niżej notowaną parą – są Jędrzej Gruszczyński, libero ubiegłego sezonu PGE Skry Bełchatów i Marcin Ernastowicz, występujący w Bundeslidze w SWD Powervolleys Düren. – Mamy bardzo dobre wspomnienia z Poznania, gdzie na początku sezonu wygraliśmy Chwiałkę Volley – mówi Igor Ciemachowski, – Do Plaży Wolności przygotowywaliśmy się na World Tourze w greckim Ios, gdzie zajęliśmy 9. miejsce. Mam nadzieję, że nad Jeziorem Rusałka staniemy na najwyższym stopniu podium – dodaje jego partner Piotr Groszek.      

Fot. P. Rychter

Dziękuję serdecznie partnerom naszej imprezy – zwłaszcza firmom Lotto i Enea oraz Miastu Poznań, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Wielkopolskiego i Polskiemu Związkowi Piłki Siatkowej. To dzięki nim wstęp na trybuny jest bezpłatny – mówi Damian Lisiecki, organizator imprezy. – Przed nami prawdziwe święto siatkówki plażowej, zapraszam serdecznie nad Jezioro Rusałka – dodaje czterokrotny mistrz Polski w tej dyscyplinie sportu. Komplet informacji o wydarzeniu, w tym szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie www.plazawolnosci.pl.

Harmonogram imprezy:

30.06 kwalifikacje

01.07 turniej główny

02.07 mecze finałowe

Informacja prasowa Lotto Plaża Wolności Poznań 2023